Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zelmer meteor, raz dziala, raz nie...

pierniko 24 Mar 2006 22:23 4119 15
  • #1 24 Mar 2006 22:23
    pierniko
    Poziom 9  

Witam
    Odkurzacz przestal dzialac wiec go rozkrecilem. Sprawdzilem przewod zasilajacy-jest dobry, wlancznik-jest dobry, szczotki sa dobre, w potencjometrze jedna nozka mi sie urwala ale zmostkowalem oby dwie wiec tak jakbym go pominal. Zaznaczam ze cienki ze mnie fachowiec. Jedyne co mam to miernik, srubokrety i troche dobrych checi. Powiedzcie co jeszcze moglbym sprawdzic? Zaraz przy silniku jest jakby kondensator z ktorego wychodza 3 kabelki i taki czarny element elektroniczny, zdaje sie ze triak bo ma symbole BTB16. Zaznaczam ze czasami odkurzacz sie wlancza, zadko ale jednak, zazwyczja nastepuje to w najmniej spodziewanym momencie, np. jak mam rozebrany silnik i wtedy kula sie po podlodze :) Co o tym sadzicie? Wytlumaczcie prosze krok po kroku co mam robic. Prosze o prosty jezyk bo jestem amatorem. Dziekuje.

0 15
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Mar 2006 22:59
    RAFAL77
    Poziom 12  

pierniko napisał:
    , zazwyczja nastepuje to w najmniej spodziewanym momencie, np. jak mam rozebrany silnik i wtedy kula sie po podlodze :).

Przedewszyskim nie rozbieraj go podłączonego do sieci:D

Czy na silniku lub bezpośrednio przed nim jest jakaś płytka??

0
  • #3 24 Mar 2006 23:01
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Witam
    Podaj co to za model.
    Podłącz zasilanie bezpośrednio pod silnik i sprawdż.
    W ten sposób będzie wiadomo, czy szukać uszkodzenia w elektronice, czy samym silniku.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 24 Mar 2006 23:19
    pierniko
    Poziom 9  

zadnej plytki elekronicznej przed silnikiem ani w pozblizu nie ma. Model to nie wiem jaki jest bo nie mam juz do niego papierow. Tyle co wyczytalem to ze ma 1500 Watt. Dzieki za wskazowke. Podlacze bezposrednio zasilanie do szczotek i zobacze czy zadziala. Ale to jutro bo teraz jakbym wlanczyl to by mnie sasiedzi wykleli :). Dam znac jak sprawdze jakie sa efekty. Pozdrawiam.

0
  • #5 24 Mar 2006 23:25
    _PREDATOR_

Jak jest triak to i musi być elektronika (lub moduł zakryty), a regulacja obrotów/ mocy?
    To co jest przy silniku to może być kondensator odkłóceniowy :P

0
  • #6 25 Mar 2006 00:03
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Sprawdż przewód miernikiem czy ma ciągłość od wtyczki do silnika(poruszaj w trakcie pomiaru przewodem,szczególnie przy wtyczce oraz przy zwijaczu jeśli masz model ze zwijaczem)

0
  • #7 25 Mar 2006 09:17
    KrzychoMiki
    Poziom 21  

Nie wiem czy nie za późno piszę, ale zasilania sieciowego nie podłącza się bezpośrednio do szczotek (uszkodzenie komutatora) tylko do stojana, tam gdzie dochodzą przewody zasilające. A swoją drogą to nie widziałem jeszcze Zelmera bez żadnej elektroniki tylko z triakiem ???

0
  • #8 25 Mar 2006 09:23
    _PREDATOR_

Ja o takim podłączeniu myślałem, jeśli autor tak to zrozumiał, a co gorsze wykonał, no to klops.

0
  • #9 25 Mar 2006 09:53
    staszekf
    Poziom 32  

Najczęstszą przyczyną są zerwane przewody 15-20 cm od końca pprzewodu który jest podłączony do zwijacza,wskutek wyginania oraz sił nacigu przewodu przy odkurzaniu.

0
  • #10 25 Mar 2006 10:16
    pierniko
    Poziom 9  

Tak. podlaczylem do stojana. Silnik dziala. Za kadzym razem startuje wiec musi byc dobry. Kabel tez musi byc dobry bo wczoraj mierzylem za wlancznikiem napiecie i bylo a mimo to silnik nie dzialal. Moze cos z tym triakiem albo tym kondensatorem przeciwzakloceniowym? Co proponujecie?

0
  • #11 25 Mar 2006 10:24
    _PREDATOR_

Sprawdzić/ poprawić luty, sprawdż potencjometr no i kondek o którym wspominasz :D

0
  • #12 25 Mar 2006 10:38
    pierniko
    Poziom 9  

KrzychoMiki napisał:
    A swoją drogą to nie widziałem jeszcze Zelmera bez żadnej elektroniki tylko z triakiem ???

Zaraz przy stojanie zamocowany jest triak ktory jest wlutowany na malej plytce. Jest na niej ten triak, kilka sciezek i jakas malutka, płaska plytka bakelitowa ktora jest jakby wlutowana miedzy dwoma sciezkami i jakis plaski malutki czarny prostokacik ktory jest umieszczony w sciezce i jest jakby lacznikiem. Pozatym cos jakby kondensator ale on juz jest na zewnatrz obudowy silnika. Wychodza od niego 3 przewody. Wiecej elektorniki nie widze.

Jesli chodzi o odkurzacz zaczne jednak od gruntownego sprawdzania przewodu a potem bede sie posuwal dalej. lece do dkurzacza bo posprzatac dom trzeba :)

0
  • #13 25 Mar 2006 10:42
    staszekf
    Poziom 32  

Czy napięcie za wyłącznikim sprawdzałeś próbnikiem?

0
  • #14 25 Mar 2006 11:00
    KrzychoMiki
    Poziom 21  

pierniko napisał:
    KrzychoMiki napisał:
    A swoją drogą to nie widziałem jeszcze Zelmera bez żadnej elektroniki tylko z triakiem ???

Zaraz przy stojanie zamocowany jest triak ktory jest wlutowany na malej plytce. Jest na niej ten triak, kilka sciezek i jakas malutka, płaska plytka bakelitowa ktora jest jakby wlutowana miedzy dwoma sciezkami i jakis plaski malutki czarny prostokacik ktory jest umieszczony w sciezce i jest jakby lacznikiem. Pozatym cos jakby kondensator ale on juz jest na zewnatrz obudowy silnika. Wychodza od niego 3 przewody. Wiecej elektorniki nie widze.

I to jest właśnie ta elektronika. Nie wiem jak Ty, ale ja nie zabierałbym się za sprawdzanie od .... strony. Najpierw dokładnie przewód + zwijak, jak masz miernik to ustaw go na test ciągłości - ruszaj przewodem przy sprawdzaniu, zwłaszcza końcowe odcinki. Potem wyłącznik, sam silnik po odpięciu przewodów od stojana (dwóch co idą z elektroniki) podłacz przewód zasilający. Jeśli chodzi i nie iskrzą szczotki to wina elektroniki, można ją wyrzucić i będzie ok ale bez regulacji obrotów. Ten niby kondensator z trzema przewodami to filtr przeciwzakłóceniowy, jego przy sprawdzaniu można również pominąć. Ostrożnie z prądem!!!

0
  • #15 25 Mar 2006 11:33
    pierniko
    Poziom 9  

Widze teraz ze jest przerwany drucik ktory idzie od plytki na ktorej jest triak do miedzianej blaszki (jednej z czterech) na ktora wciska sie miedzany zacisk kabelka (samiczka-chyba tak sie nazywaja te koncowki), kabelka ktory idzie do potencjometra. Lutownice bede mial po 13 wiec narazie stoje z robota. Ale wyglada na to ze to bedzie TO bo jak dotykam srubokretem w miejsce gdzie jest ta przerwa to silnik odpala bez problemow. Dam pozniej znac jakie sa efekty. Pozdrawiam wszystkich uczestnikow dyskusji.

0
  • #16 25 Mar 2006 19:22
    pierniko
    Poziom 9  

Odkurzacz dziala :). Okazalo sie ze ten drucik o ktorym pisalem byl przerwany. Zamykam temat , dziekuje wszystkim za pomoc w naprawie.

0