logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak wywiercić okrągłą dziurę w blasze 1mm? Narzędzia do metalu?

28 Mar 2006 16:14 23759 23
REKLAMA
  • #1 2467406
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2467433
    PAULIN
    Poziom 15  
    Posty: 145
    Pomógł: 13
    Ocena: 5
    nielepiej wziąźć zwykłe wiertło do metalu?
  • Pomocny post
    #3 2467436
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Witam
    Małe wiertełko, wiercisz dokładnie na około, póżniej pilniczek i 'heja' dookoła, troszku pracy, ale efekt murowany :P
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 2467771
    lucyferus23
    Poziom 14  
    Posty: 170
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    chlopie idz sobie ziomek na warsztaty praktyczno-techniczne tam ci powiedza czym sie robi otwory w blachach jak sie je obrabia, jak sie to robi z drewnem i innymi materialami.


    a najszybciej bedzie jak wezmiesz sobie wiertelo 1mm do metalu wiertarke tam zamontujesz wiertlo i poprostu wiercisz tylko na wolniutkich obrotach a przed samym koncu zwiekszasz prawie na maxa zeby wiertla nie zlamac i uwazaj zeby nie wygiac wiertarki za bardzo bo polamiesz wiertlo. aha i uwazaj zeby sie wiertlo nie rozgrzalo za bardzo bo sie stepi :P


    milej pracy :D
  • Pomocny post
    #5 2467859
    bonanza
    Spec od Falowników
    Posty: 3098
    Pomógł: 283
    Ocena: 421
    Jedynka bez sensu, co najmniej trójka i potem pilnik.
    Są wiertła stożkowe 4...30 mm za jednym przystawieniem. drogie - 100 zł.
    Są też matryce, które się skręca z 2 stron blachy śrubami i ta siła wycina otwór. Też drogie.
  • #6 2467950
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #7 2468760
    siwy144
    Poziom 19  
    Posty: 372
    Pomógł: 30
    Ocena: 25
    Zależy jakie te rysy są bo jak małe to tempo i jazda bo jak głębokie to jedynie malowanko.
  • REKLAMA
  • #8 2468863
    marpiasek
    Poziom 27  
    Posty: 884
    Pomógł: 63
    Ocena: 41
    Jaka średnica otworu ?
    Jest taki przyrząd - punktak!
    Pilnik-też-jeszcze jest.
    To w czym problem?
  • Pomocny post
    #9 2469111
    bogdand
    Poziom 17  
    Posty: 277
    Pomógł: 18
    Ocena: 72
    Można wywiercić taki otwór wiertłem piórkowym do drewna, tani komplet bodajże sześciu wierteł można kupic w granicach 10 zł. rozmiary wierteł od 10 do 25mm. Zakładasz do wiertarki i heja, fajnie wychodzi.
  • #10 2470447
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #11 2473343
    bogdand
    Poziom 17  
    Posty: 277
    Pomógł: 18
    Ocena: 72
    Może naklej jakąś folię. Ja jak robię przodni panel do jakiegoś urządzenia, to najpierw drukuję co trzeba na samoprzylepnym papierze, to kleję na panel a później na to naklejam bezbarwną folie, wtedy napisy się nie ścierają a papier nie brudzi.
  • REKLAMA
  • #12 2474109
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #13 2475403
    marpiasek
    Poziom 27  
    Posty: 884
    Pomógł: 63
    Ocena: 41
    Tak z ciekawości, skąd te rysy-chyba robiłeś otwór ?, czy coś z metaloryt itp.(rodzaj grafiki).
  • Pomocny post
    #14 2475423
    robert45
    Poziom 22  
    Posty: 644
    Pomógł: 44
    Ocena: 89
    marpiasek napisał:
    Tak z ciekawości, skąd te rysy-chyba robiłeś otwór ?, czy coś z metaloryt itp.(rodzaj grafiki).


    To już czyste lenistwo,żeby nie przeczytać kilku postów wyżej.Wstyd.
  • Pomocny post
    #15 2475918
    marpiasek
    Poziom 27  
    Posty: 884
    Pomógł: 63
    Ocena: 41
    Właśnie, czytałem,czytam i nic nie rozumie - jakie rysy i skąd się wzięły- czy dzieci porysowały?

    PS: robert45, czy Tobie wywiercenie otworu, też sprawia trudności.
  • Pomocny post
    #16 2476027
    robert45
    Poziom 22  
    Posty: 644
    Pomógł: 44
    Ocena: 89
    Śrubokrętem w blasze gr.5mm zdecydowanie tak.:D
    No masz rację kolega najpierw pisze ,że chce wywiercić dziurę w obudowie komputera o średnicy 1 mm,a później dopisuje,że dziura jest i poprawił ją pilnikiem.Ciekawe jeszcze nie widziałem takiego małego pilnika (chyba,że u złotnika).
    Ale ręce chyba mu się trzęsły bo porysował obudowę. ,ciekawe dlaczego mu się trzęsły.
  • Pomocny post
    #17 2476290
    bogdand
    Poziom 17  
    Posty: 277
    Pomógł: 18
    Ocena: 72
    Folie kupisz w sklepie papierniczym, ja przynajmniej w takim kupuje. Format A0 kosztuje ok 6zł, w niektórych sklepach można kupić mniejsze formaty.
  • Pomocny post
    #18 2514168
    Krzylu
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 2
    Ocena: 8
    Jeśli mała dziurka to wiertło, ale jęśli chodzi o otwory na wentylatory to polecam sklep /po uprzednim sprawdzeniu/ który sprzedaje zlewozmywaki. Tam mają otwornice do wycinania otworów w zlewach / nie wszystkie mają a akurat klient sobie w takim życzy/. sprawdzić, dogadać się z fach majstrem / na dobre piwo/ i otworek jak z pod lasera.
    Warto przemyśleć tą kwestię. Osobiście tak zrobiłem.
  • Pomocny post
    #19 2514372
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    Nie ma sensu wiertarka dziobac sie dookola. Ja mam w domu jakas taka otwornice. Nie taka jak do drewna, ze jest wiertlo i niedomkniety cylinder dookola z zabkami. Tylko wiertło i na ramieniu zamontowany noz (podobny jak to takich w tokarkach). Troche bije, ale blache tnie.

    Co do zamaskowania ladnego pozostalosci po otworze - jak to zrobilem w ten sposob, ze czarny kabla o srednicy jakies 5mm przecialem wzdluz, wyjalem zyły, a taka rozcieta izolacje zalozylem na krawedz, dociałem i chyba nie przykleilem solidnie, bo na zdjeciu po lewej widac, ze koncowki nie zbiegaja sie rowno. Inna sprawa, ze to ma juz ze 2 lata, wiec jak bylo klejone to moglo juz puscic.
    Załączniki:
    • Jak wywiercić okrągłą dziurę w blasze 1mm? Narzędzia do metalu? otwor.jpg (20.97 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #20 2523472
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #21 2523551
    lucyferus23
    Poziom 14  
    Posty: 170
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    na moj chlopski rozum to poprostu przeczytaj caly watek i tam gdzie jest ze w metalu zamien na plexi i masz juz jak ja zrobic
  • Pomocny post
    #22 2524152
    Termitx
    Poziom 15  
    Posty: 92
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Zgadza sie można podobnie jak w przypadku blachy tylko że radziłbym wziaśc wiekszy zapas jesli chodzi o margines błedu przy robieniu koła. Plexa jak wiadomo lubi sie deformowac pod wpływełm ciepła (wiercenie, szlifowanie multiszfielierką) Ale zdecydowanie łatwiejsza jest w obróbce. Tylko trzeba troche uważać. A taka rada zauważyłem ze przy wycinaniu otworu w blasze, porobiły Ci sie rysy, wiec podobnie mozesz miec przy obróbce plexy wiec najlepiej miejsce wokoło obklej taśmą malarska a jeśli nie zerwałes jeszcze ochronnej foli która jest naklejana na plexe to pozostaw ją az do wyciecia otworu :)
  • Pomocny post
    #23 2526489
    laser53
    Poziom 15  
    Posty: 96
    Pomógł: 12
    Warunek: wiercić należy na bardzo wolnych obrotach, i będzie Ok.
    - blachę, porysowały wióry (duże obroty, źle naostrząne wiertło)
    -pleksa, duże obroty powodują topienie się pleksi (ale wióry nie porysują)
    PS:wiertarka musi być na statywie, z ręki nie gwarantuje nic.
    Wesołych Świąt.
  • #24 2528991
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ Do wykonania okrągłej dziury o średnicy około 1 mm w blasze o grubości 1 mm zaleca się użycie małego wiertła do metalu, wiercenie na wolnych obrotach wiertarki oraz ostrożne zwiększanie prędkości pod koniec, aby uniknąć złamania wiertła i przegrzania. Alternatywnie można użyć wierteł stożkowych lub matryc wycinających otwory, choć są one droższe. Po wywierceniu otworu pilnik pozwala na dokładne wygładzenie krawędzi. W przypadku powstałych rys na blasze można je zamaskować za pomocą kredki do karoserii, malowania lub naklejenia folii samoprzylepnej, którą można kupić w sklepach papierniczych. Do wiercenia otworów na większe średnice, np. pod wentylatory, polecane są otwornice stosowane w zlewozmywakach. Przy obróbce pleksi zaleca się podobne metody jak przy blasze, z zachowaniem większej ostrożności ze względu na podatność materiału na odkształcenia termiczne; warto zabezpieczyć powierzchnię taśmą malarską lub pozostawić ochronną folię do momentu wycięcia otworu. Wiertarka powinna być stabilnie zamocowana na statywie, aby zapewnić precyzję i uniknąć uszkodzeń materiału.
REKLAMA