Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator colpittsa - schemat

metalicat 28 Mar 2006 18:54 10283 6
  • #1 28 Mar 2006 18:54
    metalicat
    Poziom 13  

Witam!!
    Pilnie potrzebuje schematu generatora Colpittsa na jednym tranzystorze bipolarnym z tylko jedna cewka (bez zadnych dlawikow w.cz itd.) na czestotliwosc ok 5 - 6 kHz. Potrzebne mi to poniewaz mam zalegle laborki i musze zrobic cwiczenie w domu, a nie mam schematu tego generatora. Prosze o pomoc, jesli ktos ma przyzwoity (prosty) schemacik niech udostepni. (z tego co pamietam uklad "szkolny" mial cewke 5,8mH, a wyjscie ukladu bylo brane z kolektora tranzystora BC147...) Jeszcze raz prosze o pomoc... w sieci nic konkretnego nie znalazlem, wiekszosc jest na polowym i na duze czestotliwosci... Jesli ktos moze, niech narysuje taki schemacik na szybko, BARDZO PROSZE!
    Pozdrawiam, i dziekuje z gory!!

0 6
  • #2 28 Mar 2006 20:03
    maciej_333
    Poziom 33  

5-6KHz to bardzo mało jak na generator LC. Dobroć cewki przy tak małych częstotliwościach będzie bardzo niska. Właśnie dlatego generatory LC nie pracują na zakresie m.cz. Może to miało być 5-6MHz i cewka 5,8uH ? W załączniku dość podręcznikowy, jednak zbliżony do rzeczywistego schemat tego generatora. Rezystor R2 bym pominął, a R1 dał dużej wartości ok. 620K, pojemności C3 i C4 powinny być dość duże, rzędu 470nF. Dławik w.cz. można zastąpić nawet rezystorem ok. 4,7K. Wtedy należy jeszcze dać Kondensator pomiędzy Ucc a masą, zlokalizowany odrazu przy generatorze, który musi być dość ściśle wykonany. Jak chesz wstawić tranzystor npn, to wszystko tak samo, jednak zmieniasz wtedy polaryzację napięcia zasilania. C1, C2, L1 tworzą obwód rezonansowy. Wzór na częstotliwość generowanych drgań jest taki jak dla generatora Hartley'a w tym skanie, tyle że zamiast C1 do tego wzoru podstawiasz równolegle połączone C1 i C2.

P.S. Nie licz, że łatwo uruchomisz ten generator. Posiedzisz może i kilka godzin nim spełnisz warunek fazy i amplitudy na tak niskich częstotlwiościach. Na papierze to jest prosto, w prawdziwym układzie już nie. Nawet jak będzie pracował to przebieg będzie kiepski, stabilność też, amplituda zapewne mała.

Życzę powodzenia młody człowieku.

0
  • #3 28 Mar 2006 21:33
    metalicat
    Poziom 13  

Hmm... piszesz o zalaczniku, ale ja tu zadnego nie widze... Dodaj jak mozesz, bo chyba cos nie poszlo.
    Aha, jesli chodzi o czestotliwosc to napewno bylo 5kHz a cewka miala 5,8mH - to wiem na 100%

Pozdrawiam!!
    Dziekuje!!

0
  • #5 28 Mar 2006 22:22
    metalicat
    Poziom 13  

hmm, schemat podoby z tego co pamietam, ale u "nas" byl jeszcze rezystor emiterowy dodany, ktory poprawial "gladkosc" sinusoidy (mozna go bylo wylaczyc wylacznikiem). Jak cos, to jakiej wartosci powinien od byc ?? Aha i jeszcze, bo widzialem gdzies ze wartosci C1 i C2 nie sa jednakowe, w ukladzie szkolnym jeden mial 33nF a drugi 220nF (nie pamietam ktory C1 a ktory C2), czy mozna tu dac jednakowe kondensatory?? czy musi byc ta roznica?? Prosze o podpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Mar 2006 21:00
    maciej_333
    Poziom 33  

C1 i C2 mogą być zarówno jednkowe jak i różne. Jak są te same, to wtedy masz pojemnośż wypadkową 2C. Rezystor emiterowy nie poprawi gładkości sinusoidy, a jedynie poprawi stabilność termiczną układu i zmiejszy amplitudę, bo to ujemne prądowo-napięciowe sprzęrzenie zwrotne. Powinien on mieć wartość ok. 330R.

0
  • #7 05 Kwi 2006 14:45
    metalicat
    Poziom 13  

Dziekuje za zainteresowanie tematem i odpowiedzi. Uklad zmontowalem poprawnie, nie bylo wiekszych problemow z uruchomieniem. Jeszcze raz dziekuje za pomoc!!
    Pozdrawiam!

Temat zamykam.

0