Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner "niby" wyświetla 103,05MHz, zamiast 103,00

29 Mar 2006 11:00 1910 8
  • Poziom 11  
    W ubiegłym tygodniu sprzedałem na Allegro tuner Technics 650.
    Tuner był w stanie idealnym, byłem jego pierwszym właścicielem od samego poczatku (nie był nigdy rozkręcany i grzebany w środku).
    Kupujący po 6 dniach dzwoni do mnie, że tuner ten, jest wg niego uszkodzony. Uszkodzenie polega na tym, że stacje radiowe (wszystkie) mają przesunietą częstotliwość. Twierdzi, że Radio Kolor, które nadaje na 103 MHz, u niego wyświetla 103,05 MHz. Wszystkie są przesuniete o 0,5 MHz. U mnie tuner wyświetlał częstotliwość tak jak nadaje stacja. Np RadioZet 105,00 - nie było mowy o przesunięciu o 0,5 MHz, tymbardziej, że do aukcji dołaczyłem zdjęcia na których jak byk widać częstotliowości stacji. Gość wg mnie coś kombinuje. Albo grzebał w nim, albo miał jakiś cel zakupu, a po kilku dniach zwrotu pod byle pretekstem. Oczywiście ja nie uznaję tego typu wymówek, wiem co sprzedawałem i nie pozwolę sobie wcisnąć ciemnoty, że u niego "teraz" inaczej wyświetla. Powiedział mi jeszcze, że był z nim w serwisie Panasonica i powiedzieli mu, że naprawa kosztowałaby 150 zł - paranoja :)
    Może ktoś podpowie mi co mógł z nim zrobić, skoro "rzekomo" tak mu wyświetla częstotliwości ?
  • Poziom 26  
    hmm kilkoro znajomych tez tak ma ale to raczej wynika z tego ze mają jakieś śmieszne wieże a antena to poprostu kawałek druta.... i wszystkie stacje mają przesunięte o 0,5mhz
  • Poziom 21  
    W tunerach diory także występuje ten problem. Nie wiem czy przyczyna jest taka sama, ale tutaj się rozstraja obwód rezonansowy przy układzie p.cz. Jeśli to się rozstroi tak na granicy, to gdy jest ciepło w pomieszczeniu, tuner zatrzymuje się tam gdzie ma się zatrzymać, a jak jest chłodniej to zatrzymuje się 0,05 MHz za wysoko. Po paru minutach użytkowania, jak tuner się nagrzeje, to już się zatrzymuje tam gdzie powinien. W swojej diorze AS9461 jak skoryguje rdzeniem dobrze w porze letniej, to w zimowej mam odstrojenie i jest właśnie taki efekt. W zimowej jak dostroję, to w letniej jest rozjechane. Kupujący może po prostu mieć chłodniej w mieszkaniu, i dlatego u niego ten efekt występuje, a u Ciebie nie występował.
    Tak przy okazji, może ktoś wie jak ten efekt w diorze zlikwidować, aby się już nie rozstrajało?
  • Poziom 40  
    Wystarczy podstroić dyskryminator fm czyli rzeczywiście taki obwód LC.
  • Poziom 37  
    witam zgadzam się najlepiej dostroić dyskryminator i najlepiej to zrobić podpinajac sobie do p.cz tzw Zero czy li wskaźnik wstrojenia i dostroić do stacji na równo oczywiscie po zagrzaniu tunera bo jak jest zimny to zawsze cos sie rozjedzie po nagrzaniu już z tym walczyłem ale tylko wymiana kondków w obwodzie LC na jakieś dobre daje jakieś efekty pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    po 1 jeżeli stacja nadaje na 103,00mhz a na wyświetlacz pokazuje 103,05 mhz to przesuniecie jest o 0,05mhz a nie 0,5mhz to w woli sprostowania
    po 2 praktycznie wszystkie technicsy z którymi się spotkałem kilkuletnie miały tą wadę i w 99,5% był to rozjechany filtr dyskryminatora ale miałem przypadek że uszkodzony był kwarc 7,20mhz zmienił trochę częstotliwość i efekt był podobny
    po 3 co do ceny to jak by ktoś chciał to naprawiać zgodnie z zaleceniami producenta gdzie zaleceniem jest wymiana filtra to wcale się nie dziwię że powiedzieli 150zł bo to się wiąże pużniejszym strojeniem całego tunera a znając ceny napraw w serwisie autoryzowanym to może to być i 150zł bo naprzykład wymania i strojenie to 100zł a filtr może być i 50zł a dlaczego wymiana?? bo jeżeli filtr się rozjeżdża to będzie się rozjeżdżał dalej dostroi się teraz a z 3 miesiące czy może za 6 trzeba będzie to robić znowu a 2 czy 3 dostrojenia i więcej się nie da i filtr i tak będzie do wymiany
  • Poziom 11  
    Tylko że u mnie nic się nie "rozjeżdżało" - a nadmienie, że bardzo mało go używałem i nigdy nie pokazał mi o 0,05 mhz więcej.
    Dziwny przypadek....
  • Spec od sprzętu Unitra
    A czy to jest jakis duzy problem ze zamiast 103.00MHz wyswietla 103.05 nie ktore tunery w ogole nie maja tej ostatniej cyfry po prostu pokazuje 103.0 i nie ma problemu.Gosciu sie doczepil do pierdoly.
  • Poziom 37  
    Marian1981.02 to ma wpływ i to duży na jakosć dźwięku i jakość odbieranych słabszych stacji. Moja p.cz po przeróbkach nie pływa wiecej niż +-4 KHz a i tak nie jestem zadowolony.
    Pozdrawiam