Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różne kombinacje zapalania diod LED tak jak lampki rowerowe

Hanzlik 30 Mar 2006 18:21 8240 26
  • #1 30 Mar 2006 18:21
    Hanzlik
    Poziom 2  

Znalazłem schemat układu (jest to tzw. wąż świetlny w którym diody zapalają się jedna po drugiej) http://www.elektroda.net/wizualne/choinka.html jednak nie jest to do końca to czego szukałem, Poszukuje układu który sterowałby diodami LED tak aby te zapalały się w różnych kombinacjach tak jak np. w lampkach rowerowych. Uprzejmie proszę o pomoc i z góry dziękuje za odpowiedź.

0 26
  • #2 30 Mar 2006 20:21
    oj
    Poziom 42  

Lampka kosztuje 2,99zł, nie złożysz układu podobnego za tą cenę

0
  • #3 09 Kwi 2006 21:51
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

No tak Panowie zgadza się..ale jakie napięcie jest w takim układziku... 3V pewnie... chciałem zrobić taką lampkę "mini colorofon" ale nic nie wyszło... złożyłem to w kupę i byłem zadowolony... zamontowałem diody fluxy dla super jasności... chodziło 5 minut... spaliło się. Tylko kupa dymu była... a uzyłem napięcia 4,5V z zasilacza z regulowanym napięciem. Co wy na to??
    Pozdro

0
  • #4 09 Kwi 2006 23:49
    oj
    Poziom 42  

Co my na to:

Jeżeli jest zasilanie jest na 3V - to znaczy ma być na 3V a nie na 4,5V. A zapewnie były wstawione niebieskie i nie świeciły

0
  • #5 11 Kwi 2006 18:23
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

NIe były wstawione niebieskie... była 1 niebieska, 1 zielona, 1 czerwona.
    A jeśli chodzi o napięcie 3V to zgadza się... najprawdopodobniej spaliłem układ... ale z 3V to nie wygeneruje sie ciekawego i efektywnego efektu do ośiwetlenia pomieszczenia (choćby pokoju). Skoro ten mój układ ledwo oświetlał pokój... :D Jak wpadnę na jakiś ciekawy pomysł to się z wami podzielę...

Dodano po 4 [minuty]:

Aha... no właśnie mma projekcik... może kogos zainteresować...
    Na foto poniżej pokazany jest :oryginalna" lampa diodowa firmy X :P
    Ja spróbuję zrobić coś takiego tylko albo sterowane muzyką (silnik zmienia kierunek na uderzenie basu) i może migające diody w rytm muzyki... to est ciekawy efekt... można wstawić na przykład diody RGB albo 3 różne kolory i zasilać z 12V... "małe ale jare" :) Co wy na to??

0
  • #6 11 Kwi 2006 18:24
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Zapomniałem... potrzebna tam jest oczywiście soczewka :) ale taką to za 10zł mzna kupić

0
  • #7 11 Kwi 2006 20:49
    Artas
    Poziom 19  

A może coś takiego jak w załączniku? Oczywiście można przerobić… dodać więcej diod, bo w tym są 3 super jasne: czerwona, zielona i niebieska. I dorobić układzik, który sterowałby tym NE555 wysyłając impulsy do 4017. Stałą czasową generatora reguluje się potencjometrem. Możesz użyć soczewek i może uzyskasz jakiś tam efekt.

0
  • #8 11 Kwi 2006 21:45
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Mi osobiscie to sie bardzo podoba... poprosze o wykaz czesci i dokladniejsze info... może jakiś schemat ideowy i wzor plytki?? a wogole to skad pochodzi ten układzik?? własna robota??

0
  • #9 11 Kwi 2006 22:17
    Artas
    Poziom 19  

Zamieszczam schemacik tego cacka. W zasadzie to własna robota. Schemat płytki zrobiony w TraxMakerze (CircuitMaker 2000) Płytka jest sprawdzona i w 100% układ działa. Jak ktoś chce to mogę udostępnić film jak to działa w sumie zasada działania jest dość prosta. Koszt to około 10zł.

0
  • #10 12 Kwi 2006 15:29
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

No w takim razie poprosze filmik... bo to mi się bardzo podoba... ewentualnie proszę oto mój e-mail: Swierszczudj(malpa)gazeta.pl
    Dzięki
    Pozdro

Dodano po 10 [minuty]:

Aha... a mógłnym poprosić o ten programik :) Bardzo by mi sie przydał...

0
  • #11 12 Kwi 2006 23:18
    Artas
    Poziom 19  

Program jest na elektrodzie w dziale download. Możesz poszukać też w www.google.pl zapytania do CircuitMaker 2000 wersja student jest darmowa... Filmik wrzucę jak najszybciej będę mógł.

0
  • #12 12 Kwi 2006 23:52
    dee jay G
    Poziom 26  

Efekt jaki pokazał Dj_Swierszczu, to zwykły flower, tyle że zamiast żarówki i tarczy efektowej (z lusterkami) jest tarcza z diodami led (superjasnymi) Reszta to soczewka no i układ sterowania.
    Co do układu kolegi Artas -> Lepiej zamówić (co mądrzejsi-zrobić na uP) układ, który będzie generował losowe impulsy na 3 wyjściach, R G i B.
    Do tego po tranzystorze mocy na każde wyjście i... diody LED dookoła pokoju, czy gdzie tam sobie chcecie. Układ 4017 generuje zawsze jednakową sekwencje, ponieważ jest to zwykły licznik 1 z 10.
    Jeśli ktośnie czuje się mocny w programowaniu uP, jest do kupienia taki sprytny układzik, nazywa się "Trójkolorowa mrygałka SMD" Gdzieś też widziałem podobny układ nie na uP, ale na opampach, ale gdzie to było...?

Pozdrawiam.

:arrow: Dj_Swierszczu (jeśli muwisz o lampce rowerowej)
    Jeśli to był taki zwykły (tani) zasilacz wtyczkowy, to niema się czemu dziwić. On faktycznie daje 4,5V (i pewnie by chodziło przy takim napięciu) ale pod nominalnym obciążeniem. Innaczej, bez obciążenia (lub z małym obciążeniem, jak u Ciebie) zasilacz daje o wiele większe napięcie, jeśli oczywiście nie jest stabilizowany (a ten pewnie nie był)

Natomiast jeśli chodzi Ci u układ z załącznika (555 i 4017), to pewnie cały problem tkwi w za dużym obciążeniu wyjść układu. 4017, to CMOS, a one maja stosunkowo mały prąd wyjściowy (do wysterowania zwykłej LED wystarczy, chociaż i tego się nie zaleca), ale już do Super Flux'a napewno nie.

0
  • #13 13 Kwi 2006 01:53
    Artas
    Poziom 19  

DJ_Swierszczu zamieszczam dla ciebie ten filmik. Sory, że tyle zajmuje starałem się, aby go jak najbardziej upchać. Jest króciutki, ale mniej więcej pokazuje jak to wygląda. W końcu decyzja należy do ciebie. Jeśli postanowisz sobie to zrobić to już masz wszystkie materiały. Układzik ten projektowałem do lampki światłowodowej. Te oryginalnie montowane mnie denerwowały, za szybko zmieniały się kolory. Tutaj mam regulację szybkości (stała czasowa przy NE555).

dee jay G
    w tym układzie znajdują się diody superjasne. Efekt taki jak na obrazku i na filmiku. Pewnie masz rację, że nie jest to zalecane, ale układ pracuje jak najbardziej poprawnie przy napięciach 5V – 10V. Zapewne zbudowanie takiego układu na uP byłoby efektywniejsze, ale początkujący mają zawsze problemy z programowaniem, choć program byłby banalnie prosty. :)

Osobiście efekt mi się podoba. Szczególnie to mieszanie się kolorów… :)

0
  • #14 13 Kwi 2006 13:41
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

:arrow: Deejay G, jeśli chodzi o zasialcz to był on z regulacją 1,5- 12V i nie pochodził z bazarku tylko ze sklepu. Nie był róznież tani...
    Że spaliłem...to trudno... człowiek uczy się na własnych błędach... :)
    Jeśli chodzi o zmieszczony przeze mnie projekcik tego "flowera" to masz w pewnym stopniu rację- to jest flower ale bardziej efektywny (czy tam efektywiejszy) niż zwykły flower. Wg mnie warte świeczki.
    :arrow:Dzieki za filmik. Podejme sie zrobienia takiego układziku :)
    :idea: Wish me luck... :D :idea:
    Pozdro dla wszystkich
    Swierszczu_DJ

Dodano po 58 [minuty]:

No obejrzałem sobie filmik... ciekawy efekt daje :)
    :idea: A czy można zamiast normalnych diód dać fluxy?? Lepiej (mocnej i pod wiekszym kątem) świecą. Npiaęcie takiego fluxa to, jak dobrze pamiętam, 2,5- 3V. Co na to autor układu??

Dodano po 5 [minuty]:

A widziesliście efekt "Kręcioła"??
    Wg mnie to jest fajna sprawa.. i ładwa w wykonaiu :D
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...Acio%B3a&sid=e34819f66aace0da3a5c407cf04e769f
    Chyba sie za to wezme... tylko muszę się uporać ze szczotkami :)
    Jak zrobię to się pochwalę.
    Myślę też o zrobieniu urządzonka w którym znajdują się:
    1. stroboskop z lampy błyskowej (nikt mi nie chce pomóc z przeróbką)
    mam lampe błyskową ale nie z jednorazówki więc jest to bardziej skomplikowane... :cry:
    2. Jakaś iluminofonia czy efekcik typu diody migające na zmianę (to co wyprodukował nasz kolega z postu)
    3. Może micro flowera... to będzie treudne
    4. może cos jeszcze wymyślę...
    To wszystko chciałbym umieścić w 1 pudle.... chyba... takie "naćkane"
    Może wystarczy do oswietlenia pokoju :)
    Co panowie na to??

0
  • #15 13 Kwi 2006 16:42
    Artas
    Poziom 19  

Podłączę dzisiaj do tego układu fluxy i zobaczę, co się stanie. :) Wyniki zamieszczę tutaj w tym poście.

Kręcioła widziałem. Chciałem go kiedyś zrobić, ale nie jestem przekonany, co do efektu i myślę, że te kolorowe linie wyglądają tak fajnie tylko na zdjeciu, ale mogę się mylić.

0
  • #16 13 Kwi 2006 20:05
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Zgadza się. Może to nie jest super efekt... ale po prostu kręcioła... pomysł kręcących się diód wykorzystam pewnie do mojego projektu o którym pisałem wcześniej (i zamieściłem foto).
    A co myślisz o moim ostatnim poście (3 punkty, które napisałem). Takie urządzonko to przenośna dyskoteka... tylko jak zrobić stroba z flasha od aparatu niejednorazowego...??
    Pozdrawiam
    Wesołych Świąt życzę
    Jakub

0
  • #17 16 Kwi 2006 17:40
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

jestem początkującym elektronikiem i mam kilka pytań...
    1. Co to jest uP
    2. Jak to się programuje??
    3. Jesli chodzi o układ zaprezentowny przez kolegę to czy może on działac na wyższe napięcie?/ Pewnie trzeba zmienić kilka części... interesuje mnie napięcie 12V :)
    Pozdrawiam

0
  • #18 16 Kwi 2006 19:54
    oj
    Poziom 42  

uP, to skót od mikroprocesor,mikrokontroler a programuje się je pisząc najpierw program na konkretny typ mikrokontrolera w jednym z języków programowania np. Bascom. Jest potrzeba minimalna wiedza o programowaniu, budowie mikrokontrolera, itd

Zobacz to, coś gotowego:
    EP4/2006
    http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT924.pdf?sess_id=5adaaf81a405d4d62218b1e2addf7b46

Można zapisać dowolne kombinacje, które są zapamiętywane w zewnętrznej pamięci o pojemności 256 kroków. Jest możliwa także reg. częstotliwosci szybkości zmiany zapamiętanych kombinacji. Kombinacje programuje się przez te 8 przełaczników.

Do 8 wyjść można dołączyć dowolne obciążenie od diod LED do zarówek 230V (po dodaniu triakow/tyrystorów)

0
  • #19 16 Kwi 2006 21:01
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

oooOOOooo dzieki wielki. Ten zestaw jest całekiem fajny. Kosztuje 40zł komplet z częściami i zaprogramowamym uP :)
    Może się skuszę :P :idea: :D

0
  • #20 23 Maj 2006 15:07
    lennytraviano
    Poziom 12  

Witam!! mam problem, poniewaz nie wiem gdzie mam podlaczyc dwie dziurki zaznaczyłem je strzałkami na schemacie. z góry dziekuje za pomoc.

0
  • #21 24 Maj 2006 01:50
    oj
    Poziom 42  

Te dwa otwory to zasilanie układu, od 5 do 12V

Minus jest na zewnętrznej krawędzi płytki.

Od strony elementów trzeba wstawić zwore; widoczna na jednym ze zdjęć

0
  • #22 25 Maj 2006 14:51
    lennytraviano
    Poziom 12  

Witam!! Mam problem zrobiłem układzik, ale niestety środkowa dioda - ta podpięta pod 3 nóżke 4017 świeci non stop? co mogę robić źle?

0
  • #23 31 Maj 2006 20:29
    Qbbas
    Poziom 10  

Artas napisał:
    A może coś takiego jak w załączniku? Oczywiście można przerobić… dodać więcej diod, bo w tym są 3 super jasne: czerwona, zielona i niebieska. I dorobić układzik, który sterowałby tym NE555 wysyłając impulsy do 4017. Stałą czasową generatora reguluje się potencjometrem. Możesz użyć soczewek i może uzyskasz jakiś tam efekt.

Artas bardzo bym Cię prosił byś napisał mi spis części do tego układu(razem z ich parametrami). Gdyby ktoś inny znał skład tego układu to bardzo proszę by napisał

0
  • #24 01 Cze 2006 00:38
    Artas
    Poziom 19  

Spis jest na schemacie, ale mogę napisać:

R1 - 300kΩ
    R2 - Potencjometr montażowy 1MΩ
    R3 - Potencjometr montażowy lub rezystor stały 300Ω

C1 - 4,7uF - Elektrolityczny
    C2 - 10nF - Ceramiczny

D1, D2, D3 - Diody elektroluminestencyjne (LED)

Układ scalony HEF4017
    Układ czasowy (Timer) NE555

0
  • #25 02 Cze 2006 18:58
    sarna
    Poziom 24  

zmontowałem ten układ. bomba ale zamiast 3 diód dałem diode rgb
    efekt jest lepszy po naciągnięciu na diode silikonowego wężyka akwarystycznego(do kupienia w sklepie z rybkami) lub w ostatecznosci po zmatowieniu diody papierem ściernym

0
  • #26 03 Cze 2006 08:45
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

jezeli chcialbym dac np zamiast kazdej z tych trzech diodek po 10 diodek podlaczonych rownolegle, to musial bym cos zmieniac ??

prosze o odpis, pozdrawiam 15jacek15

0
  • #27 24 Wrz 2006 17:23
    sarna
    Poziom 24  

Jasne że musisz "coś" zmienić w przeciwnym wypadku spalisz układ
    przeprowadziłem prostą modyfikację tegoż układu a mianowicie nóżkę 15 układu 4017 podłączyłem nie do masy lecz do nóżki 5 4017
    moim zdaniem efekt jest ciekawszy (mniej koloru białego)

0