Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser - Jak uruchomić? Jakie napięcia podać?

-=[OLO]=- 31 Mar 2006 17:19 6283 30
  • #2 31 Mar 2006 18:55
    Popak
    Moderator DIY

Witam

Co widze z płytki to piny 3, 7 i 10 to GND (minus)
    A co do plusa to 2 ale moge sie mylić.
    Pozostałe to nie wiem
    A od czego ten laserek jest? nie wykręciłeś z jakiegoć CDplayera? ;)

Pozdrawiam

• #3 31 Mar 2006 19:21
    -=[OLO]=-
    Poziom 24  

DJpopak;) napisał:
    Witam

Co widze z płytki to piny 3, 7 i 10 to GND (minus)
    A co do plusa to 2 ale moge sie mylić.
    Pozostałe to nie wiem
    A od czego ten laserek jest? nie wykręciłeś z jakiegoć CDplayera? ;)

Pozdrawiam

Zgadza się piny 3,7,10 to GND a pin 2 to plus też na to wpadłem po kondensatorze elektolitycznym.

Po podłączeniu plusa do 2 i minusa do 3 na diodzie laserowej pojawia się napięcie na dwóch nogach. Niewiem co z trzecią nogą, nie ma na niej napięcia, laser nie świeci. Nie wiem też jakie napięcie podać żeby niczego nie popalić. Kondenastor jest 16V.
    Laser dostałem i nie wiem z czego został wykręcony na pewno nie z playera bo jest duży (dla porównania foto z zapałką).

• #5 31 Mar 2006 21:54
    marpiasek
    Poziom 27  

Czy pobiera prąd, a może jest w podczerwieni (780nm) i nie zobaczysz, ale nie sprawdzaj wzrokiem , to nie ten przyrząd (działa tylko jednorazowo).
    Ostrożnie, powodzenia

• #6 31 Mar 2006 22:22
    Popak
    Moderator DIY

Witam

marpiasek może ma racje może dioda jest w podczerwieni i wiązki nie widać.

Aby się przekonać możesz to sprawdzić biorąc telefon z aparatem lub aparat cyfrowy. Gdy nakierujesz wiązkę na aparat to na wyświetlaczu pojawi ci się ona. ;)

Pozdrawiam

• #7 31 Mar 2006 22:40
    me_super
    Poziom 29  

DJpopak;) napisał:
    Witam

marpiasek może ma racje może dioda jest w podczerwieni i wiązki nie widać.

Nie tak zupełnie: plamkę z lasera zbudowanego na szafirze domieszkowanym tytanem laserującym w okolicu 800 nm widać gołym okiem. Moc na oko to ok. 300mW, ale jak się już spojrzy przez noktowizor to plamka jest na prawdę bardzo jasna. Podejżewam, że jest to 'ogon' czułości oka ludzkiego.

• #8 31 Mar 2006 22:49
    marpiasek
    Poziom 27  

Kolego Fizyk (me_super). Byś głupot nie pisał -300mW-w ognisku zapala zapałkę, a nawet papierosa, a Ty ,oczywiście na OKO widziałeś-300mW,oj naczytałeś się ?!
    PS:okiem nie sprawdzaj, ale na "ogon" możesz zaświecić, miłego doświadczenia.

• #9 31 Mar 2006 23:04
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

808nm też widać (wystarczy ok50mW) - ale cóż z tej widoczności, lepiej wykożystać tą długosć fali do czegoś innego ;)
    . Laser z fotek jest z drukarki laserowej, nie przyda się bo świeci ona w bliskiej podczerwieni. Pozatym będzie miała kilka mW. Można by się było jeszcze pokusić o obliczenie jej prądu żeby mniej więcej wiadomo było ile ma mocy. polecam zagladnać do aplikacji z linka, który dał rr21

• #10 31 Mar 2006 23:21
    me_super
    Poziom 29  

marpiasek napisał:
    Kolego Fizyk (me_super). Byś głupot nie pisał -300mW-w ognisku zapala zapałkę, a nawet papierosa, a Ty ,oczywiście na OKO widziałeś-300mW,oj naczytałeś się ?!
    PS:okiem nie sprawdzaj, ale na "ogon" możesz zaświecić, miłego doświadczenia.

Nikt nie mówi o ogniskowaniu wiązki. Przestań epatować swoją głupotą i zarozumialstwem bo staje się to męczące oraz żenujące.

Dla ciekawych: zdjęcia kryształu pompowanego laserem 532nm (druga harmoniczna) o mocy 5W.

• #11 31 Mar 2006 23:29
    marpiasek
    Poziom 27  

Dla ciekawych: zdjęcia kryształu pompowanego laserem 532nm (druga harmoniczna) o mocy 5W.[/quote]
    No to przeczytaj jeszcze raz to co Napisałeś.(dzwoni dzwon,tylko nie wiesz w którym kościele)

Ps; A to zdjęcie , jaki ma związek z tematem, z którego i tak nic nie wynika .
    Przynajmniej należy opisać :jaki kryształ, czym jest pompowany i jaką mocą.
    Laser Nd 1064nm przez KPT generuje II harmoniczną czyli 532nm.
    Laser....ale to proste.

• #12 31 Mar 2006 23:37
    bolek

Wyluzujcie, Marpisaek tak ma. Ale jest nie groźny. Fakt faktem, źle się mierzy coś czego w zasadzie nie widać...
    Jaki to kryształ pompujesz 532nm, może 1064?- wklej jeszcze fotke plamki po kilku kilometrach ;)

Dodano po 1 [minuty]:

chyba za szybko posty piszemy....

• #13 31 Mar 2006 23:44
    me_super
    Poziom 29  

bolek napisał:
    Wyluzujcie, Marpisaek tak ma. Ale jest nie groźny. Fakt faktem, źle się mierzy coś czego w zasadzie nie widać...

Szczególnie w średnich mocach; dość dobry rozwiązaniem są noktowizory (widzialem gdzieś w szafie taki od czołgu razem z hełmem ;) oraz kamery CCD no i obowiązkowo odpowiednie okulary.

bolek napisał:

Jaki to kryształ pompujesz 532nm, może 1064?- wklej jeszcze fotke plamki po kilku kilometrach ;)

Owy ośrodek to szafir Al2O3 domieszkowany jonami tytanu, tutaj jest trochę opisany:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ti-sapphire_laser

532nm wychodzi już na drugiej harmonicznej, wcześniej jest owszem 1064nm.

• #14 01 Kwi 2006 13:21
    -=[OLO]=-
    Poziom 24  

Widzę że rozwinęła się rozmowa na temat laserów :D
    Ale mój nadal nie świeci. Aparat cyfrowy też nie widzi wiązki.
    Jedna noga diody to GND (minus)
    Druga to plus.
    A co z trzecią nogą ?
    Na niej nie mam żadnego napięcia. Powinno na niej być napięcie?
    Po co ta trzecia noga? Jakim napięciem zasilić? Narazie podłączałem na niskich napięciach bo nie chcę go spalić.

• #15 01 Kwi 2006 14:08
    bolek

napięciem go na pewno spalisz. Dioda laserowa musi mieć stabilne ograniczenie prądowe "-" diody jest na "środkowej" nodze. Noga co idzie do C9 to "+" diody laserowej, na trzeciej nodze też coś powinno być, to jest fotodioda podłączona jedną stroną do minusa diody laserowej.

Z tego co wyczytałem żeby zapalić laser to pin DATA musisz ustawić na 0, na pin Vof musiasz podać 3V. jeśli nie zaświeci to trzeba by było sparwdzić jakie napiecie jest na nogach 2 i 4, powinne one ustalać prąd diody

• #16 01 Kwi 2006 14:09
    dee jay G
    Poziom 26  

-=[OLO]=- napisał:

Jedna noga diody to GND (minus)
    Druga to plus.
    A co z trzecią nogą ?
    Na niej nie mam żadnego napięcia. Powinno na niej być napięcie?
    Po co ta trzecia noga? Jakim napięciem zasilić?

Gdybyś przeczytał to, co napisał kolega rr21, wiedział byś po co ta noga i jak to podłączyć.

• #17 01 Kwi 2006 16:33
    rr21
    Poziom 11  

-=[OLO]=- napisał:

Po podłączeniu plusa do 2 i minusa do 3 na diodzie laserowej pojawia się napięcie na dwóch nogach. Niewiem co z trzecią nogą, nie ma na niej napięcia, laser nie świeci. Nie wiem też jakie napięcie podać żeby niczego nie popalić. Kondenastor jest 16V.

A jakim napięciem zasiliłeś ten moduł? Bo jak więcej niż 7V to chyba nie ma sensu dalej się nad nim znęcać.

• #18 01 Kwi 2006 18:29
    Zenek
    Poziom 30  

fajny temat....sądzę, podobnie jak koledzy wyżej, że prawie wszystko można "wykapować" po przestudiowaniu notki układu scalonego.
    I na marginesie- wrzucam laser, który akurat mam na biurku, na nim zapałka, zasilacz nie zmieścił się na fotce, ale jest niewiele mniejszy...
    czyli jak pisano wyżej, wszystko zależy od technologii wykonania lasera...
    p/s maksymalna moc modułu lasera z fotki to 160 mW.

• #19 01 Kwi 2006 18:53
    bolek

no fajny, problem w tym że wygaszanie trzeba robić mechanicznie to takich laserów. Powiedz mi, on przybył z poza granic? (i przerzył wycieczke)

• #20 01 Kwi 2006 18:59
    Zenek
    Poziom 30  

są takie lasery produkowane w granicach ? ;) "przerzył" ;) padł mi 2 dni temu w drukarce, masz rację, jest do tego osobny modulator strumienia, pochodzi z drukarki. to tylko "działo" laserowe, oprócz tego jest zestaw luster, soczewek itd zajmujący z pół metra kwadratowego...też niezła fotka by z tego wyszła......... ale to tylko ciekawosta w tym topicu.

• #21 01 Kwi 2006 19:17
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

A tak powracając do problemó AUTORA POSTU, to jest dioda świecąca w IREDzie i pochodzi z jakiejśc małej drukarki lub faxu "laserowego". W ostasteczności moze to być płytka z jakiegoś większego modułu czytnika barkodów. I jeśli dostałeś tą płytkę, to jest duze prawdopodobieństwo, że dioda swoje już wyrobiła i przeniosła się do raju półprzewodników...
    Najprościej by ci było tą diodę wylytować, pomierzyć i wtedy będziesz wiedział która noga do czego. Od spodu obudowy może też być nabity typ diody, a wtedy to już...

• #22 01 Kwi 2006 19:51
    -=[OLO]=-
    Poziom 24  

rr21 napisał:
    -=[OLO]=- napisał:

A jakim napięciem zasiliłeś ten moduł? Bo jak więcej niż 7V to chyba nie ma sensu dalej się nad nim znęcać.

Na razie próbowałem 3V i 5V.

Cytat:
    Najprościej by ci było tą diodę wylytować, pomierzyć i wtedy będziesz wiedział która noga do czego. Od spodu obudowy może też być nabity typ diody, a wtedy to już...

OK wylutuję diodę i pomierzę. Faktycznie nie mam pewności że nie jest uszkodzona.

• #23 01 Kwi 2006 22:13
    me_super
    Poziom 29  

[quote="-=[OLO]=-"][quote="rr21"]

-=[OLO]=- napisał:

OK wylutuję diodę i pomierzę. Faktycznie nie mam pewności że nie jest uszkodzona.

Mała uwaga: diody laserowe są bardzo wrażliwe na ESD, wystarczy nieodpowiednio złapać (np. palcami) i dioda jest do wyrzucenia. Warto uziemić grot lutownicy (uczywiście lutownica transformatorowa odpada), pracować na przewodzącym stole/podkładce itp. Często zdarza się tak, że dioda świeci ale nie laseruje; plamkę widać, spekle także. Jest to superluminescencja i tylko sprawdzająć widmo można stwierdzić czy dioda żyje.

• #24 02 Kwi 2006 00:27
    marpiasek
    Poziom 27  

Ja proponuj\e: znasz temat, To pogadaj -encyklopedia na www -świadczy,że TY ,nadrrabiasz teorią - na siłe !!!!!!!!!!!!!!!

Dodano po 4 [minuty]:

Co ma wspólnego z 800nm. Obódź się!!!!
    Chchesz mnie zdystastować -UCZ SIĘ -to pomorze ?!
    Powodzenia.

Dodano po 18 [minuty]:

Jestem , otwaty - w temacie LASERów
    Ale - WARUNEK ! Bez głupot ?!
    PS: NIeczytaj To tęż piszą ludzie.

Dodano po 6 [minuty]:

Ale jesteś młody , to poczytaj: http://prace.sciaga.pl/2411.html

Dodano po 12 [minuty]:

Chwila!!!. me_super - widziałęś 800nm, czy tylko czytałeś LEM-a ([pokój jego duszy)
    I możesz , pisać: -praktyka-teoria-doświadczenia (opródz chemi) ???!

• #25 02 Kwi 2006 00:37
    rr21
    Poziom 11  

A jakie napięcie zmierzyłeś między dolną i środkową nóżką diody laserowej (pierwsze zdjęcie) przy zasilaniu modułu 5V?
    Oczywiście przy zwartym do masy CN9 (pin 15 układu scalonego M66510..). Sprawdż też czy pin 6 układu scalonego ma wartość napięcia większą od 3.5V, bo na zdjęciach nie widać z czym się łączy.

• #27 02 Kwi 2006 13:13
    bolek

http://prace.sciaga.pl/2411.html
    "Najczęściej stosuje się lasery gazowe : helowo-neonowy ( He-Ne ) , o długości generowanego promieniowania l = 362,8 nm "

jak juz dajesz linka, to takiego gdzie prawde piszą

• #28 02 Kwi 2006 23:35
    marpiasek
    Poziom 27  

Tylko ten się nie myli,co nic nie robi.
    zwykły błąd - powinno być 632,8nm

• #30 27 Kwi 2006 22:54
    sadamek
    Poziom 14  

W pokazach juz prawie nikt nie stosuje gazowych, chyba ze na jakies gigantyczne plenery, albo do niebieskiego koloru, w firmie której pracujemy mamy najmocniejszy laser 60W ten to dopiero jestmocny :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME