logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Rezystor z trafopowielacza w telewizorze Elektron z 1987 roku - wartość?

borokrzycho 22 Maj 2003 17:47 2229 10
REKLAMA
  • #1 223172
    borokrzycho
    Poziom 12  
    Posty: 93
    Ocena: 13
    Czy ktoś może mi powiedzieć jakiej wartości może być rezystor wychodzący z trafopowielacza (jest on połączony przez sprężynke w plastikowej rurce) Telewizor rosyjskiej produkcji z1987roku ELEKTRON
  • REKLAMA
  • #2 223218
    Gorgoroth
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1852
    Pomógł: 28
    Ocena: 63
    Prawdopodobnie chodzi Ci o 2-watowy rezystor 33M, ale dla pewnosci podaj typ tego elektrona.
  • #3 223343
    borokrzycho
    Poziom 12  
    Posty: 93
    Ocena: 13
    Jest to ELEKTRON 380 czy to jest ten rezystor Problem jest taki że jest głos a brak jest obrazu (czarny ekran) no i oczywiście zwęglony rezystor ten o który pytam.
  • REKLAMA
  • #4 223353
    123
    Poziom 11  
    Posty: 7
    rezystor ten ma 100 ohm,a przyczyną jego spalenia jest uszkodzenie powielacza WN
  • REKLAMA
  • #5 223359
    borokrzycho
    Poziom 12  
    Posty: 93
    Ocena: 13
    Jestem w kropce który to jest czy 33M czy 100ohm najlepszy byłby schemat ale go nie mam
  • #6 223373
    Malek
    Poziom 21  
    Posty: 649
    Pomógł: 7
    Ocena: 29
    czesc to jest rezystor 100Ohm - uszkadza sie po uszkodzeniu powielacza -tak juz ktos napisał wiec wymien i po kłopocie.Pozdrawiam :roll:
  • #7 223388
    borokrzycho
    Poziom 12  
    Posty: 93
    Ocena: 13
    spróbuję wymienić powielacz i rezystor ale dopiero jutro.Czy coś zrobię napiszę CZEŚĆ.
  • #8 224603
    borokrzycho
    Poziom 12  
    Posty: 93
    Ocena: 13
    poszedłem do sklepu chcąc kupić powielacz do elektrona okazało się że ich brak czy zamiennikiem może być TPN-31
  • REKLAMA
  • #10 224686
    gamid
    Poziom 17  
    Posty: 234
    Pomógł: 4
    Ocena: 11
    typowo było wszedzie 470om
  • #11 246593
    darmir1
    Poziom 20  
    Posty: 396
    Pomógł: 28
    Ocena: 13
    Być może piszę dość późno (po rozwiązaniu problemu) ale wartość ta 470Ohm. Może być też zastosowana 100 Ohm- 1kohm. To nie ma znaczenia. TPN 31 można stosować bez większych problemów. W miejsce przewodów rosyjskiego powielacza podpinamy TPN z tym, że:ozn. D - V oznaczenie masy to A/M (ale to nie zawsze podłączone jest bezpośrenio do masy -wlutuj to w to miejsce co był wlutowany powielacz rosyjski), ozn wyjście z reg ostrości bezpośrednio na płytę kineskopu do siatki ostrości a masę bezpośredno do masy odchylania.
    Warysto o którym mówisz ma oznaczenie 1500B. Pamiętoj, iż to są rosyjskie "bukwy" to B oznacza polskie W. (Jest na 1500Volt).
    Jeśli szukasz przyczyny spalenia się powielacza, to najpierw sprawdź napięcie zasilające odchylanie - powinno być w granicach 130-135V i sprwdź czy da się regulować. (Potencjometr w zasilaczu - poprzez dziurkę w obudowie zasilacza). Warto też sprawdzić diody KD226 będące w bloku odchylania linii ... no i kondensatory 4700nF/1600V profilaktycznie wymienić na np. 5n6 (kostki) i sprawdzić czy reguluje szerokość)...
    Więcej szczegółów pytaj dariuszm(_at_)inetia.pl
    Powodzenia

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze rosyjskiej produkcji Elektron 380 z 1987 roku, rezystor wychodzący z trafopowielacza, połączony sprężynką w plastikowej rurce, najczęściej ma wartość 100 Ω. Spalenie tego rezystora jest zwykle skutkiem uszkodzenia powielacza wysokiego napięcia (WN). Wymiana rezystora na 100 Ω oraz powielacza jest zalecana dla przywrócenia prawidłowego działania. Jako zamiennik powielacza można zastosować model TPN-31. W niektórych przypadkach spotyka się rezystory o wartości 33 MΩ lub 470 Ω, jednak 100 Ω jest najczęściej potwierdzoną wartością. Warto również sprawdzić napięcie zasilające odchylanie (około 130-135 V), potencjometr regulacji oraz elementy takie jak diody KD226 i kondensatory 4700 nF/1600 V w bloku odchylania linii, aby wykluczyć inne przyczyny awarii. Oznaczenia rezystorów rosyjskich mogą różnić się symboliką, np. "B" oznacza polskie "W" (om).
REKLAMA