Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór mikrofonu oraz przewodu.

01 Apr 2006 23:04 2200 8
 • Level 10  
  Proszę zasugerować który mikrofon, bądź też moduł fonii, zdawałby "egzamin" w następujących warunkach. Zamocowany byłby pod gniazdem bociana lub obok. Czyli narażony byłby w okresie wiosna/lato na wilgoć. Są moduły fonii do kamer takie jak ten:
  http://www.mdh-system.pl/galerie/f1c00ff68a9d49281e53296dc1e2aec723532_m.jpg
  Lecz obawiam się, że te obudowy po pierwsze nie są wystarczająco odporne na wilgoć oraz podmuchy wiatru byłyby znacznie słyszalne w odbiornku. Pozostaje kwestia przewodu. Interesowałby mnie kabel tylko do fonii z możliwością podpięcia do karty muzycznej w komputerze. Jego odległość wynosiłaby ok. 40 metrów. Czy zwykły przewód AUDIO jest odporny na deszcz? I czy wystarczy wtyki dobrze zawinąć taśmą izolacyjną, by zabezpieczyć je przed skutkami deszczu?
  Na tym zdjęciu widać mikrofon estradowy [?]
  http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/h/9/4/5/15707323_d.jpg Ciekawi mnie jak oni go zabezpieczyli.
  http://www.vzak.wshe.lodz.pl/~maradziszewski/2bocian.jpg To jest to gniazdo, przy którym chciałbym przymocować moduł fonii.
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 32  
  Przy tej odległosci aby pojemnośc kabla nie obcieła wysokich tonów a zakłócenia nie zagłuszyły sygnału brumem nie ma innej drogi ja kabel symetryczny i wejście o niskiej impedancji. Czyli potrzebny ci będzie preamp lub mały mikserek (poniżej 200 PLN). Mikrofon musi mieć dobrą osłonę przeciwwietrzną a co do zabezpieczenia - ja bym go po prostu owinął cieniutką folią PE. Jeśli dasz jakiś niskobudżetowy mikrofon za 100 to chyba będziesz spał spokojnie.
 • Level 35  
  Kable symteryczne (skrętka, złącza XLR) ciągnie się na koncertach po 100m i jakoś nikt nie narzeka... Tylko trzeba będzie kupić jakiś mikser, chociaż widziałem kiedyś na allegro przedwzmacniacze za ok. 50...100zł. Mikrofon, tak jak napisał kolega - koło 100zł (jakiś tani shure, itp). Tańszy może być badziewiasty, droższego szkoda na podziobanie przez ptaszysko:)


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • Level 32  
  DjRebel wrote:
  http://www.allegro.pl/item93468097_przedwzmacniacz_mikrofonowy_mic_line_in_cd_2l_gw.html
  Czy taki przedwzmacniacz firmy Vivanco montuje się na końcu tego 40 metrowego przewodu przed wejściem w gniazdo Line-in w karcie muzycznej czy też zaraz za mikrofonem, a przed wydłużonym odcinkiem?


  To zdanie: "z PŁYNNĄ REGULACJĄ Impedancji czyli wzmocnienia" świadczy o tym, że sprzedawca nie zna się na tym co sprzedaje. Druga sprawa to wejście - jest duży jack czyli z dużym prawdopodobieństwem niesymetryczne. Takim możesz połączyć mikrofon tylko kilkumetrowym kablem bo szybko pojawi się przydźwięk. Jeśli chcesz sam preamp szukaj takiego, który będzie miał wejscie XLR lub dobrze wypytaj sprzedawcę czy ma wejście symetryczne. Ale lepeij będzie IMHO kupić choćby taki mały mikser: http://www.allegro.pl/item95198822_behringer_ub_502_0d_ss_zobacz_od_ss_od_reki.html
  Choćby dlatego, że będziesz miał wskaźnik poziomu, korektor, podsłuch na słuchawkach nawet przy wyłączonym komputerze.
 • Level 30  
  Ten konkretnie przedwzmacniacz jest bezpośrednio przy mikrofonie i wymaga jeszcze zasilania. Sprzedawca nie ma zielonego pojęcia o tym co sprzedaje ("reguluje impedancję czyli wzmocnienie").

  Mikrofon na fotce nie ma żadnego zabezpieczenia.

  Karta dźwiękowa najczęściej na wejściu mikrofonowym ma także zasilanie do mikrofonu - zwykle pracuje z mikrofonem elektretowym który potrzebuje zasilania.
  Proponuję zacząć próby od elektretu za 1 zł z kablem symetrycznym (dwie żyły + ekran). Mikrofonik połączyć do żył pamiętając gdzie jest masa a gdzie sygnał (biegunowość zasilania !!!). Ekran przy mikrofonie nie podłączony, zwarty z masą dopiero przy wtyku do karty.
  Jeśli w okolicy nie ma silnych nadajników powinno działać.

  Jeśli nie ruszy (brumy) to najtańszy mikrofon dynamiczny (np MD268) i ten sam kabel. Mikrofon połączony symetrycznie (cewka między żyły, ekran do masy). Przy karcie malutki transformatorek (Tonsil robił takie, Te3-377, wbudowane w kabel) podwyższający. W ostateczności można próbować z Td48, ale to nie to. Przejście na układ niesymetryczny (zwarcie jednej żyły z ekranem) we wtyku do karty.

  Zabezpieczenie mikrofonu: gąbka (oryginalne osłony przeciwwiatrowe to też zwykła gąbka) i wetknąć to pod wiaderko obrócone do góry nogami. Powinno przetrzymać wszystko, łącznie z bocianim g...

  Ewentualnie w worek z czarnej (odporność na UV) folii, mocno zawiązać i wyjść kablem do dołu. Tylko że folia może wpuścić wilgoć i jej nie wypuścić. Poza tym będzie wewnątrz b. gorąco w lecie.


  Napisz po próbach także na priv, jestem ciekaw, może jeszcze coś podpowiem.
 • Level 10  
  "wiaderko"? hehehe, uważam, że takowe zwykłe o którym myślę stłumi dźwięki dochodzące do wnętrza. Ale myślę nad przymocowaniem nad nim blaszki, która osłoni go przed bezpośrednim opadem deszczu i nagrzewaniem.
 • Level 35  
  Tzn. w sumie logika nakazuje umieścić przedwzmacniacz w gnieździe bociana. Ale pod warunkiem, że wyjście też jest symetryczne, a wtedy trzeba by zastosować jakiś desymetryzator w domu. Więc w praktyce kablem 40m będzie szedł słaby sygnał, ale za to symetryczny. Kabel to koszt od kilku do kilkunastu zł za metr (polecam Gotham GAC-2 - bardzo solidny, po 7zł. Z tanich Proel po 3zł).


  --
  pozdrawiam
  Hefi