logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nieprodukowane kolumny firmy Tonsil, proszę o opisy

jakubkrawiec 02 Kwi 2006 11:36 168703 259
Najlepsze odpowiedzi

Jakie są opisy i podstawowe parametry nieprodukowanych kolumn Tonsila, takich jak Ton 200, Bolero 200, Rondo 300 czy Perfect 150?

W wątku udało się zebrać tylko część, ale za to konkretne opisy kilku nieprodukowanych zestawów Tonsila. Ton 200 opisano jako 3‑drożny bass-reflex o mocy max 400 W, paśmie 45–20000 Hz, skuteczności 94 dB, masie 25 kg i wymiarach 320×1100×280 mm; Cheops 200 ma 200 W max, 40–25000 Hz i obudowę labiryntową, a Alton 110 150 W max, 35–20000 Hz i 92 dB [#1476810] Rondo 300 to trójdrożny zestaw z obudową podzieloną na komorę otwartą i zamkniętą sprzężone sztywną, podatną przegrodą; pracują w nim GDN20/80, GDM10/80/2 i GDWK8-18/120, a parametry to 100/300 W, 45–22000 Hz i 830×280×280 mm [#1475443] Bolero 200 wyróżnia się otwartym band-passem, układem push-pull i średniotonowym z membraną polipropylenową; karta podaje 35–22000 Hz, podziały 125 i 4000 Hz, 26 kg oraz 100/200 W, a odsłuchowo opisywano je jako ciemno grające, z tekturowo podbarwioną średnicą i wymagające solidnego wzmacniacza [#1458470][#1635754] Perfect 150 ma obudowę zamkniętą, GDN 20/60/11, kopułkowy średniotonowy 11/60/4 i kopułkowy wysokotonowy 8/13/120; użytkownik chwali szybki, dobrze kontrolowany bas, dobrą zwrotnicę z cewkami powietrznymi i kondensatorami MKT, choć średnica jest nieco wycofana [#2187506] Dla Space 86 podano 50 W znam., 70 W max, 8 Ω i wymiary 25,5×45,5×21 cm z zamkniętą obudową, a recenzja Tango 200 opisuje duży, dobrze wykończony zestaw 200 W/8 Ω/83 dB z wnętrzem podzielonym na 5 komór i 4 głośniki, brzmiący spokojnie, z miękkim charakterem i obfitym, ale nie do końca precyzyjnym basem [#2484932][#3526155]
  • #1 1457898
    jakubkrawiec
    Poziom 18  
    Posty: 326
    Pomógł: 17
    Ocena: 7
    Ostatnio przeglądałem stare gazety "Radioelektronik audio hi-hi video" i zauważyłem tam wiele wzmianek na temat nieprodukowanych już kolumn Tonsil. Mam na myśli zestawy:
    Ton 200;
    Scherzo 350;
    Barcarola 350;
    Rondo 300 (ciekawi mnie szczególnie ta membrana bierna);
    Bolero 200;
    Scherzo 200;
    Barcarola 200;
    Cheops 200;
    Perfect 150 (o tych co nieco wiem);
    Altus 140;
    Alton 110;
    Alton 80;
    Altus 110;
    Polonez 120;
    Mazurek 110;
    Cpace 86;
    Mini 60;
    Disco 60;
    Mini 30;
    Altus II.
    Chciałbym, abyście umieszczali tu opisy tych zestawów, oraz zeskanowane karty informacyjne. Możecie również zamieszczać Wasze wrażenia odsluchowe (ale nie typu "Mocno łupią.", albo "Fajnie grają."). Mam na myśli żetelne opisy. Z góry dzięki!

    Dodano po 5 [minuty]:

    Mile widziane zdjęcia.

    Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy! [h]
  • #2 1458470
    piórko
    Poziom 30  
    Posty: 1109
    Pomógł: 176
    Ocena: 90
    To ja zacznę o Bolero 200.

    Konstrukcja - ewenement u Tonsila ze względu na typ obudowy - otwarty band-pass. Do tego głośniki basowe "push-pull" i średniotonowy z membraną polipropylenową.

    Fabryczna karta informacyjna, której fragmenty załączam podaje jeszcze m. in:
    - pasmo 35-22000Hz
    - podział: 125 i 4000Hz
    - masa 26 kg
    - moc znam/max 100/200W

    W sprytny sposób rozwiązano kwestię wyrównania efektywności głośników - średnio i wysokotonowy mają po 15Ω.

    Dlaczego opisuje akurat Bolero? Otóż kiedyś robiłem ich swoją wersję.
    Praca nie została ukończona ze wzgledu na niską efektywność i trudności w wykonaniu zwrotnic.

    Oryginałów nie miałem, więc nie piszę o ich brzmieniu.
    Mogę tylko podać orientacyjne objętości i strojenie komór na podstawie pomiarów w sklepie, w którym sprzedawał kolega: 26 i 19 l./ 35 i 62 Hz. Te dane mogą nie być ścisłe, proszę ewentualnie skorygować.

    Innym, nietypowym produktem z Wrześni były kolumny Tango.
    Dwie niezależne komory band-pass, tym razem zamknięte. Lakier fortepianowy, pasmo od 28Hz... Ale efektywność tylko 83dB.
    Załączniki:
    • bolero wymiary.jpg (25.87 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • bolero budowa.jpg (78.85 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • bolero zwrotnica.jpg (29.07 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #4 1458809
    jakubkrawiec
    Poziom 18  
    Posty: 326
    Pomógł: 17
    Ocena: 7
    Toadi - jesteś wzorem do naśladowania. Brawa dla Cebie. Więcej pochwał to jednak nie będzie - chciałbym, aby ten temat był "czysty", aby zawierał same dokładne informacje. Prosiłbym także o podawanie wymiarów skrzynek (jeśli to możliwe).
  • #5 1460983
    jakubkrawiec
    Poziom 18  
    Posty: 326
    Pomógł: 17
    Ocena: 7
    Czy nikt nie używł żadnych klumn tej firmy? Dlaczego nie piszecie? Nie oczekuję takich referatów jak ten na temat Bolero i Tango, ale proszę o Wasze opinie, krótkie charakterystyki, opisy!
  • Pomocny post
    #6 1471243
    piórko
    Poziom 30  
    Posty: 1109
    Pomógł: 176
    Ocena: 90
    ...i znowu ja...

    Dorzucam tabelkę opisującą stareńkie kolumny Tonsila i schematy ich zwrotnic. Może komuś się przyda.

    Dzięki jakubkrawiec za nazwanie mojej notki "referatem". :wink:
    Załączniki:
    • Stare Tonsile.jpg (45.56 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zwrotnice.JPG (101.05 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 1472017
    Mr.Macki
    Poziom 17  
    Posty: 148
    Pomógł: 18
    Ocena: 24
    Witam!
    Jak by ktoś chciał, mam PDF'a z artykułem z Audio opisującym dokładnie Tosil Tango. Moge wysłać. Właściwie, to mam prośbe (a widze, że tu może znajde rozwiązanie): Potrzebuje schemat zwrotnicy (albo przynajmniej parametry namiejszej cewki) do ZGC40C/9 (4Ω). Prosze o pomoc. (Piórko, wiesz może coś na en temat?)
  • #8 1475443
    zcu01
    Poziom 15  
    Posty: 64
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    Zestaw RONDO300 trójdrożne urządaenie elektroakustyczne,wktórym obudowa została podzielona na dwie komory(otwartą i zzamkniętą)sprzężone ze sobą bardzo sztywną przegrodą zamocowanądo obudowy za pomocą elementu o dużej podatności.To nowoczesne rozw. konstrukcyjne-P.289 621-wykorzystujące i przetwarzające ciśnienie akustyczne wytworzone przez gło.niskotonowy wewnątrz obudowy pozwoliło na zwiększenie sprawności odtwarzania dzwięku wzakresie niskich częstotliwości.W zestawie zastosowano specjalnie opracowany do niego głośnik niskotonowy GDN20/80 o impedancji 8 ohm,który zapewnia maksymalne wykorzystanie pojemności obudowy oraz sprzężenia komór obudowy przegrodąp podatną.Zastosowane głośniki zapewniają uzyskanie maksymalnej mocy 300W
    Moc znamionowa - 100W
    Moc maksymalna krótkotrwała- 300W
    Impedancja - 8ohm
    Pasmo przenoszenia - 45-22000Hz
    Głosniki:
    niskotonowy -GDN20/80
    średniotonowy -GDM10/80/2
    wysokotonowy -GDWK8-18/120
    Zwrotnica z filtrami 2-go stopnia 12dB/okt na poszczególne głośniki
    Wymiary:
    wysokość - 830mm
    szerokość - 280mm
    głębokość - 280mm
  • Pomocny post
    #9 1476810
    altus1
    Poziom 18  
    Posty: 330
    Pomógł: 23
    Ocena: 90
    Witam

    Ton 200 ZgB-200-8-559
    moc max-400W
    pasmo 45-20000Hz
    efektywność 94dB
    system 3 drożny bass-reflex
    masa 25kg
    wymiary 320-1100-280

    Cheops 200 ZgB 100-8-507
    moc max-200W
    pasmo 40-25000Hz
    efektywność 87dB
    system-3 drożny, labirynt
    masa 17,5kg
    wymiary 370-700-370

    Alton 110 ZgB 110-8-684
    moc max-150W
    pasmo 35-20000Hz
    efektywność 92dB
    system 3 drożny bass-reflex
    masa 23kg
    wymiary 400-790-320

    Rondo 300 ZgD 100-8-538
    moc max -300
    pasmo 45-22000Hz
    efektywność 85dB
    system 3 drożny, przegroda podatna
    masa 19,5
    wymiary 280-830-280

    Perfect 150 ZgC 100-8-515
    moc max- 150W
    pasmo 45-25000Hz
    efektywność 86dB
    system 3 drożny compact
    masa 11kg
    wymiary 280-500-240

    Bolero 200 ZgB 100-8-540
    moc max- 200W
    pasmo 35-22000Hz
    efektywność 86dB
    system 3 drożny, filtr akustyczny
    masa 24kg
    wymiary 270-960-310

    Barcarola 350 ZgB 180-8-564
    moc max -350W
    pasmo 35-22000Hz
    efektywność 92dB
    system 3 drożny bass-reflex
    masa 26kg
    wymiary 350-980-310

    Mazurek 110 ZgB 70-8-576
    moc max 110W
    pasmo 54-22000Hz
    efektywność 87dB
    system 2 drożny bass-reflex
    masa 6kg
    wymiary 195-508-267

    Pozdrawiam
  • #10 1477147
    Rafaell
    Poziom 16  
    Posty: 159
    Pomógł: 9
    Scherzo 350 starsze voyagery 2x25/80 15ohm 16/150 i gdwk 10/80/7 26kg 8 ohm
  • #11 1477867
    Banasiewicz02
    Poziom 31  
    Posty: 1693
    Pomógł: 120
    Ocena: 107
    A chociaż by Mildton 80 :) zwykły bass reflex zestrojony dosyć wysoko i doskonale spełniający swą rolę .W tych kolumienkach mamy pokrętełka do regulacji średnich i wysokich tonów.
    Załączniki:
    • tył.jpg (78.75 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • przód.jpg (95.32 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #12 1480712
    altus1
    Poziom 18  
    Posty: 330
    Pomógł: 23
    Ocena: 90
    Witam

    Alton 80 ZgB 80-8-684
    moc max -110W
    pasmo 45-20000Hz
    efektywność 91dB
    system 3 drożny bass-reflex
    masa 19kg
    wymiary 330-730-320

    Polonez 120 ZgB 80-8-592
    moc max- 120W
    efektywność 90dB
    system 2 drożny bass-reflex
    masa 8kg
    wymiary 195-508-267

    Space 86 ZgC 50-8-682
    moc max 80W
    pasmo 60-20000Hz
    efektywność 90dB
    system 3 drożny compact
    masa 7,5kg
    wymiary 255-455-225

    ZgP 35-8-685
    moc max 60W
    pasmo 50-20000Hz
    efektywność 90dB
    system 3 drożny compact
    masa 5,5kg
    wymiary 260-440-210

    Disco 60 ZgC
    moc max 60W
    pasmo 60-20000Hz
    efektywność 88dB
    system 2 drożny compact
    masa 5,2kg
    wymiary 240-425-190

    ZgP 25-8-585
    moc max 50W
    pasmo 50-20000Hz
    efektywność 90dB
    system 3 drożny compact
    masa 5kg
    wymiary 260-440-210

    Altus 140 ZgB 100-8-651
    moc max 140W
    pasmo 35-18000Hz
    efektywność 96dB
    system 3 drożny bass-reflex
    masa 24kg
    wymiary 400-790-320

    Altus 110 ZgB 70-8-651
    moc max 110W
    pasmo 45-18000Hz
    efektywność 96dB
    system 3 drożny bass-reflex
    masa 19kg
    wymiary 330-730-320

    Pozdrawiam
  • #13 1498245
    DJ Max
    Poziom 30  
    Posty: 1766
    Pomógł: 22
    Ocena: 136
    Czy ma ktoś schematy do mniejszych zestawów? Zg 10, 20 itp?
  • #14 1498721
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 1498753
    DJ Max
    Poziom 30  
    Posty: 1766
    Pomógł: 22
    Ocena: 136
    Altusów też były różne modele, z różnymi zwrotnicami, przetwornikami itd.
  • #16 1590124
    biegi
    Poziom 13  
    Posty: 79
    Ocena: 1
    Witam
    ja mam coś takiego i nie wiem co to jest :)

    siedzą tam
    GDN 25/40/3
    GDM 12/10
    GDWT 9/40/1
    Załączniki:
    • Bez tytułu.jpg (900.05 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #17 1590208
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 1590282
    Nap5teR
    Poziom 20  
    Posty: 484
    Pomógł: 13
    Ocena: 13
    Albo wcześniejsza wersja kolumny Altus 110 lub HX 75, ale nie jestem pewien więc proszę mnie odrazu nie opieprzać jesli popełniłem pomyłke. :)
  • #19 1590368
    DJ Max
    Poziom 30  
    Posty: 1766
    Pomógł: 22
    Ocena: 136
    barthezz napisał:
    Mi to przypomina coś w rodzaju Altusa 120A.

    DJ Max napisał:
    Altusów też były różne modele, z różnymi zwrotnicami, przetwornikami itd.


    Altusów nigdy nie było różnych modeli z różnymi głośnikami, ponieważ obudowa była liczona pod konkrety więc proszę nie robić zamieszania. Każdy z zestawów Altusowych (75,110,140) miał efektywność na poziomie 90-92dB.


    Witam, to dlaczego np. w jednych Altusach 75 siedzą GDN 25/40 a w innych 25/60? Dlaczego jedne mają kosze na średniotonowce a inne nie? Dlaczego jedne mają otwory stratne a inne tunele bass-reflex? Z tego co mi wiadomo, obudowy wcale nie były liczone z parametrów TS (ale w tym mogę się mylić gdyż jest to napisane przez kogoś tu na forum). Tonsil wprowadzał zmiany tak jak każda firma w nowych modelach o nazwach tych samych pewne zmiany wprowadza.
  • #20 1590390
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #21 1591391
    biegi
    Poziom 13  
    Posty: 79
    Ocena: 1
    [quote="barthezz"]Mi to przypomina coś w rodzaju Altusa 120A.

    możesz coś więcej napisać na temat tych kolumn ?? bo nigdzie na ich temat nic nie znalazłem tylko tyle że są aktywne a interesuje mnie co w nich siedzi
  • #22 1591520
    DJ Max
    Poziom 30  
    Posty: 1766
    Pomógł: 22
    Ocena: 136
    Witam, pisząc to mam na myśli oryginalne, nigdy nie modyfikowane zestawy. A choćby różne wykończenie? Folia poliwinylowa, później na bazie papieru. Raz płyta czołowa wkomponowana w kolumnę tak, że nie wiadomo, jak założona, innym znowu razem włożona wyraźnie w boki bez żadnych maskowań.


    Co do kolumn, może to jest Altus 100? Wygląda też jak Altus 60...
  • #23 1591557
    Nap5teR
    Poziom 20  
    Posty: 484
    Pomógł: 13
    Ocena: 13
    biegi, a co pisze na tej blaszce z przodu?
  • #24 1591890
    biegi
    Poziom 13  
    Posty: 79
    Ocena: 1
    Witam
    napisy z tabliczki
    "course de reponse moyenne regime sinusoidal relevee dans une chambre anechoide de 500 cm3'

    pozdrawiam
  • #25 1592037
    DJ Max
    Poziom 30  
    Posty: 1766
    Pomógł: 22
    Ocena: 136
    Banasiewicz02 napisał:
    A chociaż by Mildton 80 :) zwykły bass reflex zestrojony dosyć wysoko i doskonale spełniający swą rolę .W tych kolumienkach mamy pokrętełka do regulacji średnich i wysokich tonów.


    Złapałem Tonsil - popełnili błąd!!! Mildton 80 - pasmo przenoszenia... 45 - 200 000 Hz. Powinno być 20 000 Hz :)
  • #26 1593349
    mejdej_skc
    Poziom 11  
    Posty: 55
    Ocena: 2
    Właśnie dzisiaj kumpel sobie załatwił stare kolumienki Tonsila, niestety głośniki do niczego się nie nadają więc czeka je regeneracja albo wymiana na nowe, a tak wogóle to co to za model bo nigdzie tego nie można się dopatrzeć (siedziały w nim GDN 25/60/1, GDM 12/60/4 a wysokich nie było)??
    Załączniki:
    • kolumienka.jpg (59.23 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #27 1593794
    olinek2
    Poziom 23  
    Posty: 764
    Pomógł: 11
    Ocena: 53
    altusy 60
  • #28 1593955
    DJ Max
    Poziom 30  
    Posty: 1766
    Pomógł: 22
    Ocena: 136
    mejdej_skc napisał:
    Właśnie dzisiaj kumpel sobie załatwił stare kolumienki Tonsila, niestety głośniki do niczego się nie nadają więc czeka je regeneracja albo wymiana na nowe, a tak wogóle to co to za model bo nigdzie tego nie można się dopatrzeć (siedziały w nim GDN 25/60/1, GDM 12/60/4 a wysokich nie było)??


    To co jest na zdjęciu - Alton 80.

    Apropo, w jakiś czas wcześniej podanych danych jest błąd, napisano że Altony mają 73cm wysokości a mają 65 + ew. podstawka 8cm (która była też do np. Mildtonów a podano już 65).
  • #29 1594053
    Mr.Macki
    Poziom 17  
    Posty: 148
    Pomógł: 18
    Ocena: 24
    Z tego co wiem Altusy 120 (była taka krótka seria) były z membraną pasywną. (Wujek wspominał, że jak kupował 110 - obecnie moje :D - to nie mógł sobie wybaczyć jak sie tydzień puźniej w sklepie pojawiły 120:) )

    PS:Czy opłace się zkładać tunelre BR do 110? Jak tak, to jakie rury i jakie jeszcze zmiany? Prosze przynajmniej mnie skierować do odpwienigo posta/dzaiłu
  • #30 1594626
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy nieprodukowanych już kolumn głośnikowych firmy Tonsil, obejmując modele takie jak Bolero 200, Tango, Rondo 300, Ton 200, Scherzo 350, Barcarola 350, Cheops 200, Perfect 150, Altus 140, Alton 110, Polonez 120, Space 86, Disco 60, Mini 60, Altus II i inne. Opisy techniczne zawierają szczegóły konstrukcyjne, takie jak typy obudów (zamknięta, bass-reflex, band-pass, labirynt, compact), zastosowane głośniki (np. GDN 20/80, GDM 10/60, GDWK 9/40), parametry elektryczne (impedancja 4 lub 8 Ω, moc znamionowa i maksymalna, efektywność SPL, pasmo przenoszenia), wymiary i masę. Wiele modeli posiadało trójdrożne układy z rozdzielonymi komorami i zwrotnicami o różnym stopniu złożoności, często z cewkami powietrznymi i kondensatorami MKT. Wskazano na różnice w wersjach i ewolucję konstrukcji, np. w modelach Altus, gdzie zmieniały się głośniki i systemy obudów (otwory stratne vs. tunele bass-reflex). Poruszono kwestie regeneracji głośników, wymiany zawieszeń membran (pianka vs. guma), dostępności oryginalnych części i kompatybilności zwrotnic z głośnikami o różnych mocach. Użytkownicy dzielili się doświadczeniami odsłuchowymi, wskazując na charakterystykę brzmienia (np. Bolero 200 z mrocznym dźwiękiem i wymagającym wzmacniaczem, Perfect 150 z szybkim basem i dobrą górą). Zamieszczono także prośby i oferty dotyczące schematów zwrotnic, kart katalogowych, zdjęć oraz wymiarów obudów. Wskazano na popularność i wartość kolekcjonerską niektórych modeli, a także na trudności w znalezieniu oryginalnych membran i części zamiennych. Dyskusja zawierała także porady dotyczące modyfikacji obudów (np. przeróbka na bass-reflex) oraz łączenia głośników i okablowania wewnętrznego.
REKLAMA