logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Prostownik - jak zrobić płynną regulacje prądu???

McDzendzan 02 Kwi 2006 13:14 3449 8
REKLAMA
  • #1 2484975
    McDzendzan
    Poziom 11  
    Posty: 52
    Ocena: 2
    Hej. Mam prostownik 12v o prądzie wyjsciowym 7A.. Chciałbym zrobić w nim płynną regulacje prądu?? Czy ma ktoś jakieś ciekawe scematy aby to zrealizować?? Proszę o pomoc????
  • REKLAMA
  • #2 2486576
    nom
    Poziom 23  
    Posty: 496
    Pomógł: 49
    Ocena: 84
    Nie wiem jaki jest ten prostownik, ale jak klasyczny transformator + mostek diodowy to najlepiej na tyrystorze albo triaku, schematy znajdziesz na elektrodzie.
  • REKLAMA
  • #3 2490076
    vvaldek
    Poziom 28  
    Posty: 1395
    Pomógł: 81
    Ocena: 386
    ja swoj zrobilem wykorzystujac zwykly sciemniacz ,dziala juz chyba 8 lat
  • #4 2490517
    nom
    Poziom 23  
    Posty: 496
    Pomógł: 49
    Ocena: 84
    vvaldek napisał:
    ja swoj zrobilem wykorzystujac zwykly sciemniacz ,dziala juz chyba 8 lat


    No to zapewne masz na triaku albo tyrystorze. :-)
  • REKLAMA
  • #5 2726362
    gustlik666
    Poziom 13  
    Posty: 166
    Ocena: 10
    też szukam sterownika na tyrystorze do prostownika.
    Mam jakis na dwóch tranzystorach i kilka oporników i kondensatorów ale cos nei chce działac jezeli ktos ma jakis schemat działający to prosze o udostępnienie.
  • #6 2727145
    Jerzy100
    Poziom 22  
    Posty: 611
    Pomógł: 45
    Ocena: 84
    Zobacz temat :Prostowniki do ładowania akumulatorów samochodowych
  • #7 3014948
    McDzendzan
    Poziom 11  
    Posty: 52
    Ocena: 2
    Witam...
    Problem rozwiązany. Zrobiłem płynną rególacje na tyrystorze. Działa super. Polecam!!!!!
  • #8 3104889
    Mihó
    Poziom 27  
    Posty: 1427
    Pomógł: 25
    Ocena: 204
    McDzendzan napisał:
    Witam...
    Problem rozwiązany. Zrobiłem płynną rególacje na tyrystorze. Działa super. Polecam!!!!!


    A możesz podać link, schemat jakiś ?
  • REKLAMA

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wykonania płynnej regulacji prądu w prostowniku 12V o prądzie wyjściowym 7A. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest zastosowanie tyrystora lub triaka do sterowania prądem, szczególnie w klasycznych prostownikach z transformatorem i mostkiem diodowym. Jeden z uczestników potwierdził skuteczność regulacji wykonanej na tyrystorze, działającej bezproblemowo. Wspomniano również o wykorzystaniu zwykłego ściemniacza (na triaku) jako prostego rozwiązania. Pojawiły się prośby o udostępnienie schematów, jednak nie podano konkretnych linków ani szczegółowych rysunków. Wskazano także na forum elektroda.pl jako źródło schematów do prostowników i sterowników tyrystorowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA