logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zaprojektować wzmacniacz w układzie WE spełniający dane warunki?

radek h 02 Kwi 2006 14:05 2376 22
REKLAMA
  • #1 2485147
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Witam mam za zadanie zaprojektować wzmacniacz w układzie WE . Mam problem ponieważ przy wyliczonych przeze mnie wartościach rezystorów nie spełniam warunków danych mi przez prowadzącego.
    Załączam schemat i prosze o pomoc.
    Dodam ze wartości kondesnatorów c1,c2,c3 mam przyjac jako odpowiednio 100n,100n,100u.a pojemność Cd odpowiada za kompensacje częstotliwościową.
    dostałem również dane tranzystora http://qe.ita.pwr.wroc.pl/~zue/laboratorium/cw_4_wzmacniacz_tranzystorowy/dodatek_D.pdf

    Post kieruje głównie do Jony'ego bo kiedyś w podobnej sytuacji pomógł mi perfekcyjnie :D
    Załączniki:
    • Jak zaprojektować wzmacniacz w układzie WE spełniający dane warunki? wzmak.JPG (24.97 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2485168
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    A co to jest Fgran jest to dolna czy górna częstotliwość graniczna. Jeśli to jest górna to ile ma wynosić dolna ??
    I jakie jest wartość Rg
  • REKLAMA
  • #3 2485177
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    fgran to górna dolnej nie mam założonej ale mogę przyjąć 30Hz Rg =1kΩ
    Ecc=12V
    Uce=5V
  • Pomocny post
    #4 2485222
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Ale przy napiecju Uzas= 12V nie da się uzyskac Uwymax=5V

    No i dla i C1=100nF nie da się uzyskać Fd=30Hz
    tylko w okolicy 800Hz
  • #5 2485240
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    acha , to w takim razie tak zeby Uwymax było 5V a Ecc takie jak wyjdzie :)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 2485267
    electronictubes
    Poziom 21  
    Posty: 373
    Pomógł: 38
    Ocena: 26
    radeon h napisał:
    acha , to w takim razie tak zeby Uwymax było 5V a Ecc takie jak wyjdzie :)

    Jak Ci sor dał Uwymax 5V to znaczy, że może być mniejsze, a te kondensatory to są jak z lampowego wzmacniacza. Można sie tu niepotrzebnie oliczyć, z tym 100nF to nic nie wyjdzie. Najmniejszy jaki w życiu dawałem na wejście to był 1uF, a wzmacniacz był wysokoomowy.
    W takim wypadku, jako znający sorów od tej strony, proponuje dać 100uF, 100uF i w emiterze dobierany, bo jako jedyny (wartość do ustalenia, może być konieczny > 100uF) ma wpływ na wzmocnienie, poza rezystorami. Kompensacja która jest tu zastosowana poprzez kondensator Cd ma inny cel.
    Pozdrowienia
  • REKLAMA
  • #7 2485520
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    jak bym wiedział przynajmniej jaką baterią Ecc to zasilić to bym jakoś ruszył z miejsca :/
  • #8 2485618
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    No rzeczywiście nie jest łatwo spełnić te warunki.
    Szczególnie że KU=90 dla Rg=1K i Uwy=5V
    Ale spróbuj przeliczyć parametry tego wzmacniacza dla
    R1=75K R2=7.5K Rc=2.2K Re=220 Cd=2.6nF i Ucc=20V Ic=4.5mA co da ok Ku=87V/V I Fg=61kHz i Fd=1.6KHz
    Bo mogłem się gdzieś pomylić.
  • #9 2485622
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    albo jakbym wiedzial w przybliżeniu w jakim zakresie punktu przacy tego szukac( jakie mnij więcej Ic)
  • Pomocny post
    #10 2485629
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    I spróbuj przeliczyć jak dasz Rc=1K i Ic=10mA i Ucc=20V
  • Pomocny post
    #11 2485660
    electronictubes
    Poziom 21  
    Posty: 373
    Pomógł: 38
    Ocena: 26
    radeon h napisał:
    albo jakbym wiedzial w przybliżeniu w jakim zakresie punktu przacy tego szukac( jakie mnij więcej Ic)

    Jedyne w czym sor się nie pomylił kombinując dane to Ucc = 12V i typ tranzystora. Resztę brał z głowy, więc albo dasz mu wyniki dla f w kHz i dane jak kolega policzył, albo zmieniasz kondensatory z nF na uF i wyniki otrzymasz w Hz i to dla Uwyjmax < 3,5Vsk. co przekłada się na wartość < 5Vmax. (wartość szczytowa dla sygnału sinusoidalnego).

    Dodano po 3 [minuty]:

    Można policzyć wersje w kHz i Hz oraz dla napięcia Ucc 12 V i 20 V. Taką pracę każdy sor kupi.
  • #12 2485698
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    wklepałem schemat do spice'a ten który poliiczyłes i nietety nie jest tak samo szczególnie jeśli chodzi o fg , a Ku wynosi 23 dB.
  • Pomocny post
    #13 2485797
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Pewnie zły model tranzystora dałeś w pspicu bo ja parametry brałem z tego dodatku co dołączyłeś czyli obliczałem ręcznie dla BF=228, rbe=1.2K, Vf=116V, Cbc=2.73pF, Ceb=100pF, rce=25K, R1=75K, R2=7.5K, Rc=2.2K, Re=220, Cd=15pF, i Ucc=20V, Ic=4.5mA.
    I sprawdziłem obliczenia jeszcze raz i rzeczywiście się pomyliłem Cd=15p
    Zapomniałem podzielić 2.6nF na 175 i wtedy mamy Ku=87, Fd=800Hz i Fg=61Khz i mój pspic podaje zbliżone wartości.
  • #14 2485975
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Ku jest teraz okey ale napiecie na wyjściu jest takie jak w załączniku :/
    Załączniki:
    • Jak zaprojektować wzmacniacz w układzie WE spełniający dane warunki? bez tytułu.JPG (36.83 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #15 2486009
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Hehe wydze że w ogóle się nie znasz się na pspicu. Ta to już jest w analizie AC tam wzmacniacz się nie nasyca. Bo obliczenia SA prowadzone na macierzach. Jak chcesz zobaczyć napięcie wyjściowe trzeba przeprowadzić analizę czasową.
  • #16 2486041
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    heheh dopiero zaczynam , jak przeprowadziłem analize czasowa to dostałem cos takiego
    Załączniki:
    • Jak zaprojektować wzmacniacz w układzie WE spełniający dane warunki? bez tytułu.JPG (79.88 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #17 2486086
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Hehe widzę ze zaczynasz bo w ogóle nie umiesz ustawić analizy.
    I pamiętaj o tym
    Nawet najlepsze programy trzeba umieć obsługiwać, i znać zjawiska, które badasz!
    Często programy pokazują bzdurne wyniki(po złym zamodelowaniu układu lub wynika to z samej budowy programu, jego ograniczeń).
    Osoba obeznana z elektroniką natychmiast to zauważy.
    Osoba taka wie z góry co ma wyjść(wie jakich kształtów np. napięć się spodziewać, tylko nie obliczy w głowie wartości - po to jest symulator).
    A laik ślepo przyjmie każdy wynik symulacji na wiarę...i dopiero będzie rozczarowanie, gdy spróbujesz coś zbudować w praktyce.
    Zobacz tu masz poprawnie.
    Wpuszczam na wejście F=10k czyli okresie 100us i chce zobaczyć pięć okresów to ustaniem
    Final time =500us i step ceiling=1us. I parametry źródła VAMP=0.04 i FREQ=10k
    Załączniki:
    • Jak zaprojektować wzmacniacz w układzie WE spełniający dane warunki? dlaF=10kHz.JPG (32.63 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 2486124
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Wielkie dzięki !!!!!! teraz wszystko jest super :)
    wiedziałem ze na Ciebie można liczyć :)

    Dodano po 14 [minuty]:

    a jeszcze jedno :) rozumiem ze Vampl =0.04 wyliczyłes z warunku na Uwymax i Ku ?
  • Pomocny post
    #19 2486210
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    W sumie tak zazwyczaj się robi
    Ale ponieważ mamy tu Rc=RL to max dodatnie napięcie na wyjściu może wynieść
    Umax+=(Rc||RL||rce)*Ic=1K*4.5mA=4.5V Więc jak byś podał na wejście VAPM=5/Ku to napięcie na wyjściu będzie już zniekształcone.
    Zresztą pobaw się pspicem i przekonaj się że tak jest
  • #20 2488362
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Wszystko chodzi pieknie :) ale przeliczałem to 3 razy i nie mogę dojść do takich wyników choć wiem ze są one dobre.
    Możesz mi napisać jak się to liczy pokolei ? bo gdzieś musze robić błąd ale napewno nie rachunkowy :/
  • Pomocny post
    #21 2488492
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    To miej więcej tak
    Przyjmujemy Rc=RL (Choć powinniśmy przyjąć Rc=RL/5..10 ale tego nie da się spełnić w tym zadaniu )
    Obliczamy Ic=(Ucc/2)/Rc=4.5mA
    Wybieramy Re tak aby napięcie na nim wynosiło około 1V
    Re=1V/4.5m=220
    Teraz odczytujemy z twojego załącznika że dla Ic=4.5mA mamy Ib=22uA
    Napięcie na bazie powinno wynosić Ub=Ue+Ube=1.65V
    Prąd płynący przez dzielnik powinien być dziesięć razy większy niż Id=10*Ib=10*22uA=220uA
    I teraz obliczamy R2=Ub/Id=1.65/220uA=7.5K
    I R1=(Ucc-Ub)/(Id+Ib)=18.35/242uA=75k
    Aha i teraz Cd.
    Nie będę tu obliczał jeszcze raz wszystkich parametrów wzmacniacza potrzebnych od obliczenia Cd a są to Ku=175V/V i Rt= czyli rezystancja zastępcza obwody bazy
    Rt=R1||R2|||rbe=870
    Cbc=2.73pF i Cbe=100pF
    C1=2.73*175=273pF
    Cz=100p+273p=373pF
    Fg=0.16/RC=490Khz
    A chcemy zęby wynosiła 60Khz
    C=0.16/(F*R)=3nF
    Cd=(C-C1-Cbe)/Ku=2.6nF/175=15pF
    Choć dziś wydaje mis się że powinienem uwzględnić Rg i wtedy Cd=30pF
  • #22 2488508
    radek h
    Poziom 13  
    Posty: 138
    dzieki wielkie ... a skąd wiedziałeś żeby założyć Ucc=20V ?i czemu Ku=175v/v ?
  • Pomocny post
    #23 2488600
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Bo to Ku to wzmocnienie samego wzmacniacza bez uwzględnienia Rg
    Ku=Beta*(Rc/rbe)=(Rc||RL||rce)/5.7=204*1k/1.2K=170V/V
    Ale ja liczyłem innym wzorem Ku=Rc/re=1k/5.7=175 więc wynik będzie trochę inny.
    re=26mV/Ic

    A co do napięcie zasilania to takie wyszła z tego ze amplituda jest taka wysoka i RL takie niskie. Bo na pewno by się dało uzyskać 5V już przy znacznie mniejszym napięciu zasilania gdyby można było dodać jeszcze jedne tranzystor. Teoretycznie nawet i przy 15V bo Uce=6.5V i Rc gdzieś w granicy 240.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy projektowania wzmacniacza tranzystorowego w układzie wspólnego emitera (WE) z określonymi warunkami pracy, w tym napięciem zasilania, maksymalnym napięciem wyjściowym oraz częstotliwościami granicznymi. Problemem było spełnienie wymagań przy założonych wartościach rezystorów i kondensatorów (C1, C2 = 100nF, C3 = 100µF) oraz kompensacji częstotliwościowej przez kondensator Cd. Wskazano, że przy napięciu zasilania 12V nie da się uzyskać maksymalnego napięcia wyjściowego 5V, a dolna częstotliwość graniczna przy 100nF wynosi około 800Hz zamiast założonych 30Hz. Zaproponowano zwiększenie pojemności kondensatorów do wartości rzędu µF, szczególnie kondensatora w emiterze, który wpływa na wzmocnienie. Podano przykładowe wartości elementów: R1=75kΩ, R2=7.5kΩ, Rc=2.2kΩ, Re=220Ω, Cd=15pF, Ucc=20V, Ic=4.5mA, co daje wzmocnienie Ku około 87 V/V, dolną częstotliwość graniczną Fd około 800Hz i górną Fg około 61kHz. Omówiono także prawidłowe ustawienie symulacji w programie PSPICE, zwracając uwagę na różnicę między analizą AC a analizą czasową oraz konieczność właściwego doboru parametrów źródła sygnału (np. amplitudy i częstotliwości). Podano szczegółowy sposób obliczania punktu pracy tranzystora, wartości prądów i napięć, rezystorów dzielnika napięcia oraz kondensatora kompensującego Cd, uwzględniając parametry tranzystora (m.in. rbe, Cbc, Ceb) z dołączonego dokumentu. Wyjaśniono, że wzmocnienie Ku oblicza się jako stosunek Rc do re (rezystancji wewnętrznej emitera), a napięcie zasilania Ucc dobrano na podstawie wymagań amplitudy sygnału i obciążenia. Podkreślono, że symulacje muszą być interpretowane z uwzględnieniem ograniczeń modeli i doświadczenia użytkownika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA