logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Maksymalny prąd dla diody Zenera 10V 1W - jak obliczyć?

cortez_ 23 Maj 2003 01:11 4848 18
REKLAMA
  • #1 223815
    cortez_
    Poziom 26  
    Posty: 1081
    Pomógł: 33
    Ocena: 31
    Jak w temacie.
  • REKLAMA
  • #2 223819
    ElGregor
    Poziom 23  
    Posty: 654
    Pomógł: 2
    Ocena: 56
    100mA -> 10V*100mA = 1W
  • #3 223820
    elektryk
    Poziom 42  
    Posty: 11029
    Pomógł: 439
    Ocena: 241
    Zależy w którą strone (bo w przewodzeniu ma ok 0.7V) i jaką ma obudowe;radiator (bo może nawet tego 1W nie wyciągnąć).
  • REKLAMA
  • #4 223911
    cortez_
    Poziom 26  
    Posty: 1081
    Pomógł: 33
    Ocena: 31
    Obudowa jest taka jakas szklana. W kierunku przewodzenia to w takim razie chyba nawet wiecej by wytrzymala prawda? A no i zapomnialem dodac ze chodzi mi o krotki impuls.
  • #5 223929
    Tdv
    Poziom 34  
    Posty: 2237
    Pomógł: 150
    Ocena: 53
    Proponiuję poszukać w necie specyfikacji i zobaczyć na ch-ce. W impulsie może nawet spoo znieść, wszystko zależy od czasu jego trwania i od temperatury otoczenia.
  • REKLAMA
  • #6 223995
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1878
    Pomógł: 13
    Ocena: 123
    Coś kombinujesz pod górkę. Dlaczego dioda ma wziąść na siebie cały impuls? a dzielniki wszelkie to już wyszły z mody? ciekaw jestem twojej aplikacji...
  • #7 224027
    Tdv
    Poziom 34  
    Posty: 2237
    Pomógł: 150
    Ocena: 53
    BTW to do łykania impulsów polecam TRANSILe. Są do kupienia w ELFA i TME, www.seguro.home.pl też coś jest...
    TRANSIL ma w impulsie do 1,5kW mocy;-)
  • #8 224043
    cortez_
    Poziom 26  
    Posty: 1081
    Pomógł: 33
    Ocena: 31
    Wiem, 1,5kW 300V przepala sie przy 5A ;) juz to przerobilem. :(

    Chodzilo mi po prostu zeby sprawdzic czy dobrze licze prad diody.

    A jesli chodzi o aplikazje to wygrzebalem gdzies schemat gdzie sa 4 zenery 10V 1W polaczene rownolegle. Z reszta Co tu bede duzo mowil , schemat jest w tym watku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic48353.html
    Jesli ktos bedzie mogl mi to wyjasnic na jakiej zasadzie to dokladnie dziala to bede wdzieczny.
  • #9 224075
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1878
    Pomógł: 13
    Ocena: 123
    Ah, już rozumiem ideę,
    Zenery mają do do siebie że zawsze uwalają się na zwarcie,
    czasami obwód emiterowy równolegle z opornikiem ma Zenera 3,2V po to aby uchronić opór emiterowy (precyzyjna wartość)
    Tutaj mają zabezpieczyć sieć po uwaleniu transili, ktore padają na rozwarcie.
  • #10 224083
    cortez_
    Poziom 26  
    Posty: 1081
    Pomógł: 33
    Ocena: 31
    Zaczynam lapac, ale mozesz troche jasniej?

    Z tego co kombinuje to chyba dziala tak.
    W momencie gdy na ktoryms wejsciu pojawia sie impuls > 10V zenery go przepuszczaja i rozprowadzaja po pozostalych wyrownujac potencjaly. (dobrze kompinuje?)
    Powyzej 300V puszcza transil i uziemia obwod. tylko ze wg. mnie w tym momencie prad przeplywajacy przez uklad popali jesli nie transil (ten ma 5A) to zenery, ktore nie wytrzymaja wiecej niz 400mA.
  • #11 224090
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5957
    Pomógł: 197
    Ocena: 741
    :arrow: Dla wyłapania większych impulsów rownolegle do diody daje się odpowiednią pojemność...
  • #12 224253
    cortez_
    Poziom 26  
    Posty: 1081
    Pomógł: 33
    Ocena: 31
    Na ale w przypadku ethernetu kazda dodatkowa pojemosc wplynie ujemnie na transfer (tlumienie sygnalu), poza tym to sa impulsy rzedu kilkuset VOLT - przy transilu 300V przez zener plynie duzy prad i o to chodzi.
  • #13 224273
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5957
    Pomógł: 197
    Ocena: 741
    Ja nie miałem na myśli specyficznych zastosowań , tylko normalne jako zwykłego stabilizatora...
  • #14 224542
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #15 224670
    cortez_
    Poziom 26  
    Posty: 1081
    Pomógł: 33
    Ocena: 31
    Mam wrazenie patrzac na ten schemat, ze pozy 300V zenery pojda z dymem, bo prad przeplywajacy przez transil bedzie duzo wyzszy niz prad dopuszczalny na zenerach. Do tego zmierzalo moje pytanie z poczatku postu.
  • #16 224856
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 225387
    cortez_
    Poziom 26  
    Posty: 1081
    Pomógł: 33
    Ocena: 31
    Tak jak w przypadku wiekszosci zabezpieczen o ile nie kosztuja wiecej niz zam sprzet (klatka faradaya, swiatlowody, betonowy bunkier 3m pod ziemia ;)))
    A tak swoja droga to czy nie byloby sensowne w przypadku tamtego schematu dolozyc bezpieczniki topikowe na kazdej z linii?
  • #18 225408
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6181
    Pomógł: 866
    Ocena: 461
    Witam.

    cortez_ napisał:
    ...... dolozyc bezpieczniki topikowe na kazdej z linii?


    Najszybszy bezpiecznik topikowy jest zbyt wolny do tego celu. W każdym przypadku mamy 50% szansy na ocalenie sprzętu.

    Pzdr.
  • #19 225560
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1878
    Pomógł: 13
    Ocena: 123
    Z tego układu przy uderzeniu pioruna nic nie ocaleje, i oto chodzi, ocaleć mają karty w kompach, po co z tym tematem tyle kombinacji?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy obliczenia maksymalnego prądu dla diody Zenera 10V 1W, gdzie podstawowa zasada to moc = napięcie × prąd, czyli 1W = 10V × 100mA. Wskazano, że warto uwzględnić kierunek przewodzenia (ok. 0,7V) oraz typ obudowy i ewentualne chłodzenie, gdyż wpływa to na dopuszczalną moc. W przypadku impulsów krótkotrwałych dioda może wytrzymać większe obciążenia, ale zależy to od czasu trwania impulsu i temperatury otoczenia. Poruszono temat równoległego łączenia kilku diod Zenera 10V 1W w celu rozłożenia prądu oraz ich roli w zabezpieczeniu linii sygnałowych, gdzie Zenery wyrównują potencjały między przewodami przy różnicach powyżej 11V, a transile (np. 300V, 1,5kW impulsowo) chronią przed przepięciami powyżej 300V, zwierając obwód. Zwrócono uwagę, że przy dużych impulsach prąd przez Zenery może przekroczyć ich dopuszczalny prąd, co może prowadzić do uszkodzenia, dlatego stosuje się transile jako główne zabezpieczenie. Dyskutowano także o wpływie dodatkowych pojemności na sygnał (np. w Ethernet) oraz o ograniczeniach bezpieczników topikowych, które są zbyt wolne do ochrony przed przepięciami. Całość podkreśla konieczność rozróżnienia działania Zenerów i transili w układach zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz praktyczne aspekty ich stosowania w ochronie linii sygnałowych i urządzeń elektronicznych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA