cortez_ napisał: Mam wrazenie patrzac na ten schemat, ze pozy 300V zenery pojda z dymem, bo prad przeplywajacy przez transil bedzie duzo wyzszy niz prad dopuszczalny na zenerach. Do tego zmierzalo moje pytanie z poczatku postu.
Trzeba rozróżnić dwie rzeczy:
Jeżeli coś wejdzie na jedną linię i powiedzmy niech to będzie 400V to zadziałają transile (zwarcie?). Zenerkom nie powinno nic się stać. Dzięki nim potencjał pozostałych linii skoczy do ok.390V i po chwili w okolice zera (transil zwiera)
Jeżeli natomiast na zaciskach dowolnej pary przewodów znajdzie się silne prądowo żródło napięcia o wartości 20V, to zewrze odpowiednia zenerka. Transil nie zareaguje.
MOże też zdarzyć się superpozycja ww przypadków...
Jak piorun strzeli blisko takiego układu zabezpieczającego, to będzie
TROCHĘ WĘGLA !