Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świetlówki i statecznik - jak podłączyć

lh 05 Apr 2006 20:55 3068 5
    lh
    Level 13  
    Witam
    mam statecznik 40W i polaczne byly dwie swietlowki po 20 W szeregowo połączone wg schematu na stateczniku i kondensator szeregowo od dławika do swietlowki no i nie swieca , gdy polacze tylko jedna (nie szeregowo) to zapala sie bez startera , gdy polacze dwie rownolegle to sie swieci jedna , a gdy wykrece ja to sie zapala druga. Jak to ma byc polaczone zeby sie dwie swiecily?
  • Helpful post
    fotonn
    Level 28  
    lh wrote:
    gdy polacze tylko jedna (nie szeregowo) to zapala sie bez startera , gdy polacze dwie rownolegle to sie swieci jedna , a gdy wykrece ja to sie zapala druga. Jak to ma byc polaczone zeby sie dwie swiecily?

Objawy są zupełnie prawidłowe.
    Aby świeciły obie, musisz dobrać moc startera do mocy pobieranej przez grzejniki świetlówek, tak aby prąd płynący przez cztery szeregowo połączone skrętki spowodował zadziałanie bimetalu. Prawdopodobnie masz starter przystosowany do większej mocy. Kondensator służy jako przesuwnik fazy mający na celu zmniejszyć efekt stroboskopowy.
    lh
    Level 13  
    do kazdej swietlowki jest oddzielny starter, jaki typ startera powinienem zastosowac do 20 W świetlowki?
  • Helpful post
    jdjan1
    Level 26  
    Witam!

Zapłonniki (startery) muszą być oznakowane 4..6..8....20W.
    Zapłonniki z innym oznaczeniem np. 13..25...80W się nie nadają do świetlówek szeregowych ze względu na napięcie zapłonu.
    Jeżeli po włączeniu lampy oba zapłonniki się tlą (świecą) ale nie następuje zapłon lampy, to proszę jeden z nich na chwilę zewrzeć i zapłon jednej świetlówki powinien nastąpić. Jeżeli zapłonniki nie świecą po włączeniu napięcia, to gdzieś jest przerwa (najczęściej na oprawkach rur) należy nimi poruszać aż do zaświecenia zapłonników - jest to lampa szeregowa i przerwa na którymkolwiek elemencie powoduje brak reakcji całej lampy.

Pozdrowienia

Jan
    lh
    Level 13  
    Dziękuje Wszystkim, wymieniłem jedną świetlowke i dopasowałem zapłonniki i działa :)
    Podrawiam