Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

da sie z zasilacza od komputera zrobić symetryczny 2X12V 4A?

SCALAK-1989 07 Kwi 2006 22:05 3135 27
  • #1 07 Kwi 2006 22:05
    SCALAK-1989
    Poziom 12  

0 27
  • #2 07 Kwi 2006 22:11
    maciuś
    Poziom 16  

witam
    zasilacze komputerowe posiadają uzwojenie na -12V lecz jest niskoprądowe i po obciążeniu 1A by się przegrzało
    w twoim przypadku należałoby przezwoić trafo i dopasować układ stabilizacji napięcia
    o przeróbkach zasilaczy komputerowych i ogólnie o zasialczach impulsowych znajdziesz na elektrodzie
    pozdrawiam

0
  • #3 07 Kwi 2006 22:19
    SCALAK-1989
    Poziom 12  

na zasilaczu pisze 12v 4,1A ale jak łącze wyjścia zasilające cd symetrycznie to on przestaje startować

0
  • #4 07 Kwi 2006 22:30
    maciuś
    Poziom 16  

przepraszam ale nie zrozumiałem
    które przewody łączysz i jak?

0
  • #5 07 Kwi 2006 22:44
    SCALAK-1989
    Poziom 12  

te co zasilają cd i dyski twarde łącze szeregowo

Dodano po 1 [minuty]:

według mnie t na złączce jest 0V czarny to- a żółty +

0
  • #6 07 Kwi 2006 22:51
    maciuś
    Poziom 16  

żółty +12V, czerwony +5V, czarny 0V
    nie wolno łączyć czerwonego z żółtym - a właściwie żadnych kolorowych - wszystkie działają względem czarnego 0V
    w zasilaczy atx nie ma -12V -jest tylko w AT

0
  • #8 07 Kwi 2006 23:00
    maciuś
    Poziom 16  

kolego - jeśli łączysz żółty z czarny robisz zwarcie, więc nie dziwne , że zasilacz się wyłącza
    nie rób tak więcej

0
  • #9 07 Kwi 2006 23:02
    SCALAK-1989
    Poziom 12  

a da sie jakoś??????

0
  • #10 07 Kwi 2006 23:10
    maciuś
    Poziom 16  

jak napisałem wcześniej, bez ingerencji w elektronikę zasialcza oraz jego trafo nie da się osiągnąć ±12V

0
  • #11 08 Kwi 2006 01:58
    ZAHYR
    Poziom 32  

Głupoty jakieś piszecie... spokojnie da się osiagnac ±12V przy niewielkiej ingerencji w elektronike (trafo zostaje jakie było), co prawda nie będzie to prąd rzędu 10-20A ale około 5A na -12V osiągniesz (zależnie od zasilacza) symetrycznie względem masy (czarny kabel) do +12 (żółty). Wystarczy wymienić kilka elementów - wymienić elektrolity na większe po stronie -12V i dać silniejsze diody shootky. Po takiej przeróbce zasilacz będzie pracował bezproblemowo także z komputerem. Kolego SCALAK-1989 może najpierw napisz jaki masz zasilacz... Ale i tak odradzam zastosowanie zasilcza od komputera w AUDIO ze wzgledu na tętnienia (zasilacz impulsowy).

@maciuś jeśli masz pisać takie głupoty to lepiej nic nie pisz bo sie ośmieszasz...
    np: "w zasilaczy atx nie ma -12V -jest tylko w AT" zabawne że twój komputer pracuje jeśli u ciebie w zasilaczu nie działa linia -12V... A co do czarnego przedowu w zasilaczu to moge podłączyć sobie tak zebym miał na czarnym np. +5V (bez ingerencji w elektronike, zasilacz, bez lutowania czy podmianki kolorów kabli).

0
  • #12 08 Kwi 2006 22:28
    maciuś
    Poziom 16  

a no niestety jest -12V w moim zasilaczu, przepraszam za błąd,
    ale zasilacz i tak musisz przerobić - po pierwsze brak stabilizacji napięć ±12V, po drugie mała wydajność prądowa-12V (wymiana diod, przeróbka dławika, elektrolity), po tych przeróbkach z zasilacza +12V 8A osiągniesz +12V 4A i -12V 4A (wartośc "znamionowa"), co do zakłuceń to pomoże dobra filtracja, oczywiście po większych przeróbkach (m.in. przezwojenie trafo) można osiągnąć śmiało ±12V 10A
    pozdrawiam

0
  • #13 08 Kwi 2006 23:27
    ZAHYR
    Poziom 32  

@maciuś przypominam że jest to jest zasilacz impulsowy i działa na innej zasadzie niż zwykły zasilacz stabilizowany ze zwykłym transformatorem.
    "po tych przeróbkach z zasilacza +12V 8A osiągniesz +12V 4A i -12V 4A" nie wiem jakim cudem z linii +12V chcesz osiągnąć napiecie symetryczne +-12V...
    "co do zakłuceń to pomoże dobra filtracja" jesteś tego taki pewny? to nie są zakłucenia tylko tętnienia, wez oscyloskop w reke i sprawdź ;)
    Po tym co piszesz widze że masz mierne pojęcie o zasilaczach... Nasuwa się na usta przysłowie "nie łapie sie tematów o których nic sie nie wie"

0
  • #14 09 Kwi 2006 01:14
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie widze przeszkód w przerobieniu -12V na większy prąd. Pytanie brzmi co będzie ze stabilizacją -12V przy niesymetrycznym obciążeniu. Natomiast nie wiem dlaczego piszecie o "tętnieniach"? Łatwiej chiba wygładzić kilkadziesiąt kHz, niz 50 Hz.

0
  • #15 09 Kwi 2006 16:19
    maciuś
    Poziom 16  

ZAHYR napisał:
    @maciuś przypominam że jest to jest zasilacz impulsowy i działa na innej zasadzie niż zwykły zasilacz stabilizowany ze zwykłym transformatorem.
    "po tych przeróbkach z zasilacza +12V 8A osiągniesz +12V 4A i -12V 4A" nie wiem jakim cudem z linii +12V chcesz osiągnąć napiecie symetryczne +-12V...
    "co do zakłuceń to pomoże dobra filtracja" jesteś tego taki pewny? to nie są zakłucenia tylko tętnienia, wez oscyloskop w reke i sprawdź ;)
    Po tym co piszesz widze że masz mierne pojęcie o zasilaczach... Nasuwa się na usta przysłowie "nie łapie sie tematów o których nic sie nie wie"

że jest impulsowy to ja wiem, ale prócz kluczy i wyższej częstotliwości nie ma większej różnicy
    czy słyszałeś o mostkach graetza??, a jak się osiąga napięcie symetryczne ze zwykłego trafo?? tu też mamy uzwojenie bifilarne, a te 4A to dlatego że zakładam symetryczne obciążenie, oczywiście należy przerobić stabilizację
    tętnienia likwiduje się również filtrami :)))
    pozdrawiam

0
  • #16 12 Kwi 2006 20:16
    maciuś
    Poziom 16  

a autor postu nadal nie wie jak to zrobić
    może podaj na początek jakie układy siedzą w tym zasilaczu - a najlepiej fotki płytki od góry i dołu
    następnie trzeba będzie przerzucić stabilizację z 5V na 12V - trzeba będzie dojść po ścieżkach które to i dopasować odpowiednimi rezystorami
    pozdrawiam

0
  • #17 13 Kwi 2006 13:00
    ZAHYR
    Poziom 32  

forestx napisał:
    Łatwiej chiba wygładzić kilkadziesiąt kHz, niz 50 Hz.
    Jakie 50Hz? chyba nie rozumiesz o jakich tętnieniach mówie. Wez oscyloskop w rękę i podlacz na wyjsciu taniego zasilacza ATX (zobaczysz jak to jest zasyfione) i jakiegoś lepszego ATXa. Chyba kombinujesz nie w tą stronę skoro piszesz o czestotliwości bo napiecie przeciez jest prostowane przez diody... poszukaj w sieci lub na elce dlaczego zasilacze impulsowe nie nadają się do zastosowań audio ;)

@maciuś przy ostatnich twoich dwóch postach to poprostu zwątpiłem, takich głupot w życiu nie czytałem. Co ma mostek graetza do tętnień?
    "prócz kluczy i wyższej częstotliwości nie ma większej różnicy"wolne żarty, chyba naprawde nie wiesz jak jezt zbudowany zasilacz impulsowy i jaka jest jego zasada działania.
    "z zasilacza +12V 8A osiągniesz +12V 4A i -12V 4A" i "a te 4A to dlatego że zakładam symetryczne obciążenie" przecież +12V i -12V to dwie odseparowane linie. I z +12V nie zrobisz symetrycznego napięcia +-12V, co najwyżej +-6V...

" trzeba będzie przerzucić stabilizację z 5V na 12V - trzeba będzie dojść po ścieżkach które to i dopasować odpowiednimi rezystorami" w jakim celu i w jaki sposób chcesz przenieść stabilizacje z 5V na 12V? W celu spalenia zasilacza? Przecież stabilizacja napiec jest sterowana przez układ scalony... A z tymi rezystorami to zwaliłeś mnie z nóg... :lol:

Przecież przy takiej przeróbce wystarczy tylko wymienić diody shotkyego na linii -12V (zależnie czy zespolone na radiatorze czy nie) i dać większe kondensatory po stronie wtórnej -12V...

maciuś "kończ waść, wstydu oszczędź" ;)

0
  • #18 13 Kwi 2006 14:05
    forestx

ZAHYR - jak zwykle się pomyliłem. W dwupołówkowym zasilaczu transformatoruwym tętnienia maja 100hz (a nie 50 jak pisałem). Na wyjściu zasilacza komputerowego pojawią się tętnienia o częstotliwości kilkudziesieciu kHz (30-40). Moje pytanie brzmi: które tętnienia łatwiej wygładzić? Czy jeśli podepne pod ATX'a 10mF przez dławik dalej bedę miał takie "śmieci"?
    Przeciwników zasilaczy impulsowych jest tylu samo co zwolenników. I kilka dyskusji na ten temat widziałem. Zauważ że ta sprawa dopiero wypływa szerzej na rynek - pożyjemy-zobaczymy.
    Jak najbardziej da się zrobić stabilizacje ATX'a tylko z 12V. Zauważ że zwykle napięcie "pomiarowe" składa się z sumy napięć 5V i 12V poprzez rezystancje odpowiednio 4,7k i 27k (mam na mysli układ 494). Wywalamy 4,7k a na miejsce 27k wlutowujemy 10k. I działa lepiej bo bez przerabiania 5 razy większy wpływ na stabilizację ma poziom napiecia +5V. Albo można wstawić zenerkę tak jak np tu: http://tmankows.republika.pl/power.html

0
  • #19 13 Kwi 2006 23:15
    maciuś
    Poziom 16  

Cytat:
    "z zasilacza +12V 8A osiągniesz +12V 4A i -12V 4A" i "a te 4A to dlatego że zakładam symetryczne obciążenie" przecież +12V i -12V to dwie odseparowane linie. I z +12V nie zrobisz symetrycznego napięcia +-12V, co najwyżej +-6V...

to może waść kolega napisze skąd (z jakiego uzwojenia) jest brane -12V??
    i jak się uzyskuje napięcie symetryczne z transformatora?? zanim sygnał dotrze do układu to przez co jest ustalany? może układ np lm393 to nie jest komparator? czyżby trafo impulsowe działało na innej zasadzie jak takie na 50Hz?? jeśli tak, to może kolega wyjaśni na jakiej?? i w końcu może kolega da jakieś solidne argumenty że ja piszę głupoty a nie tylko wypomina ??
    Cytat:
    czy słyszałeś o mostkach graetza??, a jak się osiąga napięcie symetryczne ze zwykłego trafo??
    - czy tutaj napisałem że mostek graetza likwiduje tętnienia ?? nie! chodziło mi o uzyskanie napięcia symetrycznego z uzwojenia bifilarnego, i choć mostek graetza zmniejsza tętnienia w porównaniu do prostownika jednopołówkowego, nie to miałem na myśli!
    i na koniec mam prośbę - jeśli kolega ZAHYR chce nadal tylko nieudolnie komentować ten temat, proponuję w ogóle się nie wtrącać i nie robić,zamiast z kogoś, z siebie błazna - niestety
    pozdrawiam Maciej

0
  • #20 14 Kwi 2006 11:01
    ZAHYR
    Poziom 32  

Jeśli nie wiesz jak się uzyskuje napięcie symetryczne z zasilacza i co to jest napięcie symetryczne to nie udzielaj się w temacie bo udajesz że coś wiesz, a twoja wiedza jest na miernym poziomie. " zanim sygnał dotrze do układu to przez co jest ustalany? może układ np lm393 to nie jest komparator?" I co z tego że LM393 to komparator? Nie wiem po co w tym temacie zadajesz jakieś pytania na które pełno odpowiedzi w sieci. Zajrzyj na google.pl

"czyżby trafo impulsowe działało na innej zasadzie jak takie na 50Hz??" Tak, działa na zupełnej zasadzie.
    Zasilacz impulsowy działa na zasadzie kontroli średniego napięcia dostarczanego do obciążenia. Odbywa się to poprzez otwieranie i zamykanie przełącznika (zazwyczaj tranzystora polowego wysokiej mocy) z wysoką częstotliwością. System jest lepiej znany pod nazwą modulacji szerokości impulsu.
    Na początku zasilacz pobiera prąd przemienny o napięciu ~230V z sieci energetycznej i prostuje go używając mostka Graetza (mostek wysokiego napięcia i niskiego prądu), oraz kondensatorów, następnie prąd jest oczyszczany z szumów prądu przemiennego. Obecnie w większości zasilaczy, kolejnym etapem jest korekcja współczynnika mocy (układ aktywnego, lub pasywnego PFC, którym zajmiemy się później). Zaraz za nim mamy parę dużych kondensatorów, które mają za zadanie wygładzić napięcie zanim zostanie zmodulowane przez tranzystor bipolarny.
    Półprzewodnikowy tranzystor bipolarny jest połączony szeregowo do uzwojenia pierwotnego transformatora i służy jako przełącznik stanów logicznych. Prąd pojawiający się po drugiej stronie transformatora jest prostowany na całej długości fali i rekonstruowany w prąd stały o odpowiednim napięciu. Sprzężenie zwrotne (Vo, Io, itd.) może być przesłane z powrotem na stronę pierwotną aby służyć jako wejście dla obwodu PWM. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu układ PWM dostosowuje czas trwania stanu wysokiego t(wł) tak, aby zachować odpowiednią wartość napięcia.

Wystarcza takie argumenty?

"- czy tutaj napisałem że mostek graetza likwiduje tętnienia ?? nie! chodziło mi o uzyskanie napięcia symetrycznego z uzwojenia bifilarnego" no zakończenie jak zwykle w pięknym stylu... Nie wiem jakim cudem uzyskasz przez mostek graetza napięcie symetryczne :lol: I niestety ale to ty się błaźnisz próbując pokazać że coś wiesz i piszesz głupoty z wyszukanymi pojęciami.

Twoje forum jest tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum27.html
    Zapraszam także do lektury np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic222316-0-asc-0.html może się czegoś nauczysz

@forestx raczej nie usuniesz tych "śmieci" z zasilania, tak aby nadawało się to do zasilania analogowego audio, co do zasilania układów cyfrowych to jestem zwolennkiem używania zasilaczy impulsowych.

0
  • #21 14 Kwi 2006 11:19
    -RoMan-
    Poziom 42  

Coś wiesz, na zasadzie - gdzieś dzwoni ale już nie wiadomo, w którym kościele.
    Zasilacze komputerowe z pojedynczym tranzystorem bipolarnym kluczującym uzwojenie pierwotne - czyli w układzie flyback - były stosowane bardzo rzadko i bardzo dawno temu. Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest tzw. półmostek.

Cytat:
    @forestx raczej nie usuniesz tych "śmieci" z zasilania, tak aby nadawało się to do zasilania analogowego audio, co do zasilania układów cyfrowych to jestem zwolennkiem używania zasilaczy impulsowych.

Właśnie zniknąłeś całą masę wzmacniaczy audio stosowanych w samochodach i zasilanych z przetwornic.

Co do odśmiecenia napięcia wyjściowego z zasilacza impulsowego - jest to znacznie prostsze niż pozbycie się składowej 100 Hz z klasycznego zasilacza.

0
  • #22 14 Kwi 2006 12:35
    forestx

Co do "odśmiecania" to jeszcze sięgnę do teorii. Na wyjściu mamy przecież układ LC (RC) który jest przeciez filtrem dolnoprzepustowym (dla kilku mF bardzo dolno) więc chyba logiczne że lepiej przefiltruje kHz niż Hz.
    Mam inne pytanie. Załóżmy ze przerobimy AT(X)'a tak aby feedback pochodził tylko z +12V + dołożymy większe diody na -12V. Jak się będzie zachowywał zasilacz przy obciążeniu -12V (niesymetrycznym)? Jakoś nie mogę sobie tego w mojej małej główce wyobrazić :D.

0
  • #23 14 Kwi 2006 12:42
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jeśli dławik wyjściowy jest poprawnie nawinięty i podłączony - poradzi sobie. Ale i tak warto zadbać o wstępne obciążenie obu połówek - choćby rezystorem 100 om 2W - zdecydowanie powinno to uspokoić ewentualne dzikie harce zasilacza.

0
  • #24 14 Kwi 2006 13:14
    maciuś
    Poziom 16  

zahyr - jeśli ty nie rozumiesz co napisałem w poście to jak możesz rozumieć zasilacze
    jak do tej pory nie udowodniłeś że się mylę i wciąż się powtarzasz - może powinieneś pozostać przy telefonach

opisując działanie zasilacza impulsowego nie podałeś na jakiej zasadzie działa trafo impulsowe a dokładniej różnicy między zwykłym - porada na przyszłośc nie musisz mi nic pisać co jak działa bo nie mało że słabo ci to idzie to jeszcze niepotrzebnie, może zajmij się jakąś solidną lekturą na temat elektroniki a mniej czytaj postów na elektrodzie

rysunki uważam juz za niepotrzebne więc skasowałem

przepraszam też wszystkich za pisanie postów nie dających odpowiedzi na postawione w temacie pytanie

pozdrawiam

0
  • #25 14 Kwi 2006 14:04
    ZAHYR
    Poziom 32  

@maciuś jesteś żałosny jeżeli nie widzisz różnic między zasilaczem impulsowym a klasycznym transformatorowym. Po pierwsze zasada działania, możesz porównać także ilość elementów do zbudowania prostego zasilacza transformatorowego (trafo, mostek graetza i kondensatory) a impulsowego... dalej nie widzisz różnicy? Trafo impulsowe pracuje przy czestotliwosci kilkudziesieciu kHz, "klasyczny" transformator pracuje przy czestotliwosci 50Hz, to także nie różnica?

Spójrz na swoje wcześniejsze posty i poczytaj jakie głupoty pisałeś. "bez ingerencji w elektronikę zasialcza oraz jego trafo nie da się osiągnąć ±12V" przecież ±12V jest wyprowadzone z zasilacza, z tym że linia -12V ma wydajność prądową około 0.5A-1A

Pozatym autor tematu opuścił wątek około tygodnia temu...

0
  • #26 14 Kwi 2006 14:24
    maciuś
    Poziom 16  

jesli autor opuścił temat to po co komentujesz? tym bardziej że nie rozumiesz nawet moich postów
    daruj sobie takie komentarze
    za każdym razem pisałem o zasadzie działania trafo a ty wciąż swoje, jeśli chcesz pisać tylko tyle ile wiesz to udzielaj się na innych tematach, wciąż wymieniasz podstawowe rzeczy które są oczywiste a ja się pytam o nie z ironią bo nic nie rozumiesz

0
  • #27 14 Kwi 2006 15:11
    forestx

ZAHYR - żałosny jest wyłącznie twój stosunek do innych osób na forum. Wydaje mi sie ze jesteśmy to po to aby pomagać innym (lub odwrotnie) i czegoś sie nauczyć.

Cytat:
    możesz porównać także ilość elementów
    - taa, jeszcze można wziąść oba na wagę. Zasada działanie transformatora jest identyczna niezależnie czy jest to 5Hz czy 5Mhz. Tylko budowa i materiały sa inne. Zasilacz impulsowy ma trafo, diody i układ LC do wygładzania tetnień identyczny jak zasilacz zwykły. Różnica polega na tym że w zasilaczu AT(X) jest regulowany prąd (mówie o wartości średniej w czasie) uzwojenia pierwotnego tak aby utrzymać zakładany poziom napięc na wyjściu (o kiepskości tego rozwiązania nie bede pisał) Analogie Maciusia są poprawne, pod warunkiem odrobiny dobrej woli (mam na myśli ostatnie posty, bo w pierwszych faktycznie nie miał racji). Widocznie się czegoś nauczył, czyli tak jak pisałem na początku.

Zdrowych i wesołych swiąt
    zyczy
    forest i ska

0
  • #28 14 Kwi 2006 16:01
    And!
    Admin grupy Projektowanie