Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

J-35 po podłączeniu do sieci pali bezpieczniki.

DJKompot 09 Apr 2006 12:33 3356 28
    DJKompot
    Level 26  
    Złożyłem J-35 (wzmaka) wszystko chyba zgodne z schematem (sprawdzam cały czas zgodość ale wszystko się zgadza).
    Opdłanczm do sieci trafo z wieży SANYO i po bezpiecznikach.
    Trafo ma wyjście 1x24v i 1x16v.
    Pomóżcie ,czy to problem trafa czy złych połączeń???
    Trafa innego nie mam prócz unitru 18/6.
    darkone
    Level 23  
    zeby uruchomic J35 musisz miec trafo symetryczne z pojedynczym zasilaniem nic nie zrobisz, chyba ze masz napiecia ponad 60V i sztuczną mase ale bedzie ci buczec, potrzebujesz poprostu symetrycznego trafa
    DJKompot
    Level 26  
    czyli co? potrzebuję w takim razie prostownik ,kondy i dopiero działać???
    Jeśli tak to ile napięcia wystarczy bo mi potrzeba 50v do wzmaka po przeróbce.
    A w ogóle są trafa symetryczne bo widocznie się z takimi nie spotkałem???Ijeszcze jedno jak rozpoznać trafo symetryczne jeśli takie w ogóle jest?
    DonRomano
    Level 34  
    Zacznij od poprawnego słownictwa, nie kondy, wzma k itp.
    Nie wiesz co to jest napięcie symetryczne a używasz takich słów, bez urazy nie chcę Cię obrazić.Tu masz napisane co to jest napięcie symetryczne https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2493141#2493141

Są transformatory z napięciem symetrycznym ogólnie dostępne.
    Rozpoznasz po napisie na nim, sprzedawca Ci powie Albo pomierzysz napięcia.
    Pozdrawiam.
    darkone
    Level 23  
    prosty sposob jak rozpoznac trafo symetryczne:
    po stronie wtornej wychodzą 2 kabelki jednego koloru i jeden czarny

troche trudniejszy sposob rozpoznania:
    jak pomierzysz napiecia okaze sie ze sa 3 takie kabelki ze miedzy 1 a 2 jest napiecie X, miedzy 3 a 2 jest napiecie X a miedzy 1 a 3 jest napięcie 2X

inteligentny sposob rozpoznania:
    rozgladasz sie po transformatrorze czy nie ma napisanych napięc czyli w przypadku symetrycznego
    oznaczenie takiego transformatora to np 2x24V
    niestymetryczny ma np 24V
    darkone
    Level 23  
    to raczej nie jest symetryczne o ile dobrze pomierzyles i raczej sie nie nada do jabela
    DJKompot
    Level 26  
    ale jak podłącze to da po 40V czy jak?
    to jak zrobić żeby się nadawał?
    co trzeba dorobić- jakiś mostek?
    jak co to dajcie prosy schemat.
    jeszce jedno i dam spokój, do czego słóży ten zasilacz tylko do eliminacji trzasków?
    darkone
    Level 23  
    trzeba kupic transformator zeby sie nadawal, potem uklad greatza czyli mostek. potem 2 kondy najlepiej 2x10000uF na 50V i gra gitara mozesz podlaczac. trafo z napieciami minimum 2x17V a maximum to tak kolo 2x32V dlaczego takie male? juz tlumacze, po kondach wzrasta napiecie i jest rowne X*pierwiastek z 2. czyli np przy trafie 2x32V masz po kondach 2x45,25V
    DJKompot
    Level 26  
    dobra a jak dam taki schemacik jak wysłałem to da więcej? jeszcze jedno 250 w potrzeba--to chyba drogie?!
    darkone
    Level 23  
    nie rozumiem o co ci chodzi?? napisz to jeszcze raz ale czytelnie wyraznie i na temat, a nie ogolnikowow bo ciezko sie domyslac o co ci chodzilo
    DJKompot
    Level 26  
    przesłałem płytkę zasilacz który ma sześć kondensatorów i rezystory anty trzaskowe i jakieś zabezpieczenie które pozwoli ładowć bezpiecznie kondensatory i nie będzie słychać żadnych tam trasków itp. w głośnikach. Czy te 6 kondensatorów da wię kszą moc na wyjściu? Czy trzeka zmienić wielkość zasilania kondów. Chce z małego trafa wycisnąć jak najwięcej ale nie kosztem pieniędzy. Do j-35 potrzeba 250w czyli co tyle da na końcu czy trzeba już na wejściu dać 250w czy wystarczy mniej?
    darkone
    Level 23  
    NIC ci nie da taki shcemat nie da, potrzebujesz przynajmniej 60V pojedynczego zasilania (sztuczna masa) lub +/-30V. Nie da sie wycisnac z trafa wiecej niz mu fabryka dała. Zrozum to! potrzebujesz SYMETRYCZNEGO trafa o mocy około 150W. 100W na wyjscie a 50 W to straty cieplne. kondensatory zwiekszają tylko napiecie do X * pierwiastek z 2
    DJKompot
    Level 26  
    dobra symetryczne trafo 150w ,+/-35v(może tak być co nie)po kondensatorach, +/-47v.ok.
    Jest tylko jedno ale może przeoczyłem potrzebne wzmakowi 250w!!!!! CZY TE TRAFO NIE PÓJDZIE Z DYMEM???? na końcu ma wyjść ze wzmaka powyżej 200w na +/-47v a na +/-55v da więcej niż 250w(tyle powinien dać).ja składam takie trzy układy i czy zrobić 3 trafa czy jeden pożądny (jak się da w ogóle)
    darkone
    Level 23  
    ale co ty w ogole chcesz osiagnac?? przeciez jeden Jabel J35 jest mocy 100W!! RMS
    DJKompot
    Level 26  
    ok.ale to przerobione jest prze zemnie i na orginał ma wchodzić 200w 2x28 i da 100w.
    ALTON
    Level 38  
    Przerobiłeś jabla a nie umiesz dobrać trafa ? Jestem w szoku.

CO to znaczy ma wchodzić 200W 2x28V. Zdaje się elektroda jest tutaj bezradna :(

Trafo do wersji 100W ma mieć 2x24-28V i moc w przedziale 80-150W.
    DJKompot
    Level 26  
    to jak mówicie że można to popróbuję i zobaczę czy wyjdzie. Co do przeróbki to ktoś to robił na forum to więc podpatrzyłem.A jak mostki zamątować na tO TRAFO?
    konradek26
    Level 17  
    Jak nie wiesz to zostaw to komuś doświadczonemu. Bez minimalnej wiedzy ryzykujesz swoje zdrowie / życie.
    DJKompot
    Level 26  
    O to się ni boję. Tylko tak wytłumaczmi to bo nie kapuję? X* pierwiastek 2, ale co to jest: * ,a co to jest X (niewiadoma?) i jak obliczyć byłbym wdzięczny.Pierwiastek 2 to co kondensatory?
    darkone
    Level 23  
    heh. patrz. przypuscmy ze masz trafo. ma one napięcia symetryczne. napiecie To 2xX (słownie: dwa razy iks.) po mostku z diod czyli mostku greatza napiecie zostanie wyprostowane i zmniejszone o 1-2V czyli bedziesz mial po mostku +/- (X-1V). po kondensatorach napięcie zostanie zwiększone tak ze bedzie sie rownało (X-1V) * pierwiastek z 2
    słownie (iks minus jeden volt razy pierwiastek z dwóch).
    do takiego czegos potrzebujesz schematu
    DJKompot
    Level 26  
    Dzięki wielkie za wytłumaczenie! Tak dam trafo 150w 2x22v mostek ,6 kondów (schemat na elektrodzie zasilacza) i powinno grać. Jak sądzicie lepiej dwa kondensatory czy może być 6. No i właśnie czy nie wyjdzie drożej ?
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Czy ja dobrze zrozumiałem czy kolega podłączył jabela bez prostownika i kondensatorów do transformatora ??. 250W ?? może kolega dac link do tego opisu jak to przerobić ??.

pozdrawiam
    darkone
    Level 23  
    przeciez nie liczy sie ILOSC kondensatorow tylko ich całkowita pojemnosc filtracji, dla jednego Jabela proponuje 2 kondy 5000uF, dla 2ch jabeli proponuje 2 kondy 10000uF. mozesz dac wiecej ale to ci w niczym nie pomoze - no moze pomoże odchudzic portfel
    DJKompot
    Level 26  
    szczerze to ja robie trzy takie układy bo robię zestaw 2.1 dużej mocy.Dużo mnie to kosztować będzie.Czyli jak 4x 10000uf(100v) ,450w cyba jakieś 2x 66v i pożądny mostek.I jakie wtedy będę miał napięcie na jablach ;za dużo można taniej innaczej ,jak lepiej proszę o radę.
    darkone
    Level 23  
    to niby jakie ty moce chcesz uzyskac ze potrzebujesz do tego az 2x66v???
    DJKompot
    Level 26  
    dowiedziałem się że dla suba nie musi być dużej mocy więc dam mniejsze napięcie.Dla suba będzie 100w 2x20v (mostek, kondy.)i około 30v jest do jabla. zmienię tranzystorki na słabsze i gra gitara powinno być coś 120w na wyjściu wzmaka dla suba.
    Dwie kolumny to gwizdki i średniotonowe będą.
    Dla nich jakieś powyżej 200w.Jable będą miały na końcu tranzystorki Tochiby 2SC5200 (może nawet po dwie pary). Sterujące to BD911,BD912.
    Trafo jak wystarczy (chcę najtaniej) 150w
    lub więcej ale ma być 2x32 tak żeby wyszło coś około 2x45v(po kondach i mostku).I o to się mi rozchodzi czy lepiej jedno trafo czy pare???
    Jeśli jedno lepsze to jakie i jaki zasilasz???
    DJKompot
    Level 26  
    Dobra zrobiłem Jabla działa. Podłączyłem pod niego trafo 600 VA!!!.Wszystko by poszło z dymem gdyby nie jakieś przejście przy trafie.Przestawia się chyba tym napięcie.Kolega elektryk mówił żeby nie ruszać bo jabel by z dymem poszedł.Na wyjściu ma dwie cewki po 30v i podłączyłem oczywiście przez mostek i kondy i idzie.Odfiltrowałęm przez 2x 4700uf na 40v.Przy tym trafku są jeszcze dwa wyjścia cewek i jeden wolny kabel.Pojęcia nie mam do czego jest.Trafo skurczybyk waży.Mnie się wydaje że ma to 600Va.Liczyłem i wyszło.A na trafie pisze 600 H.Trafo było od jakiegoś starego wsmaka (zepsutego).Możliwe że to są 4 wyjścia po 30 bo ten wzmak miał stereo 60w na tranzystorkach 2n3055.Przed tym był chyba przedwzmacniacz i podwujna regulacja tonów.Właśnie mam problemik bo nie wiem jak podłączyć dużo kombinowałęm ale nic nie wychodziło.Mam post na ten temat jak coś będziecie wiedzieć to pomóżcie.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic498064.html

Pozdro.