Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar dopasowania anteny za pomocą transformatora 1/4 fali

djbpm 09 Apr 2006 20:11 3095 2
Altium Designer Computer Controls
    djbpm
    Level 21  
    Parę nocy temu nie mogłem zasnąć, i myślałem sobie o strojeniu anten bez mierników swr, itp.

Wiadomo, że kabel ćwierćfalowy jest inwerterem impedancji.

Zwy = Zkabla^2 / Zwe
    Zwe = impedancja obciążenia
    Zwy = impedancja wyjściowa (na drugim końcu odcinka kabla o długości 1/4fali)
    Zkabla = impedancja tego odcinka kabla

Przykładowo:
    Zwe = 60 ohm
    Zkabla = 50 ohm
    Zwy = 50^2 / 60 = 2500 / 60 = 41,66 ohm

Robimy tak:
    Podłączamy ten transformator ćwierćfalowy do anteny. Może on mieć długość np 3/4 fali, jeśli 1/4 jest za krótki. W miejscu jego połączenia z anteną zakładamy sondę, której schemat poniżej w załączniku, oraz na wyjściu tego kabelka 1/4 fali zakładamy taką samą sondę, oraz rozgałęźnik, aby podłączyć sygnał w.cz. Z nadajnika.
    Sonda mierzy napięcie szczytowe. Można przeliczyć to napięcie na moc wg wzoru. P = Uszczyt^2 / 2R. Nadajnik obciążony jakąś impedancją da napięcie wg wzoru Uszyt=pierwiastek(P*2*Z)

Przykładowo:

P = 5W

Zwy ćwiercfalowego (po stronie nadajnika) 41,66 ohm
    Uszczyt=pierwiastek(5*2*41,66) = 20 V

Zwe ćwierćfalowego (po stronie anteny) 60 ohm
    Uszczyt=pierwiastek(5*2*60) = 24V

Różnica napięć 24-20 = 4V

W przypadku poprawnego dopasowania, czyli Zwe = 50, Zkabla = 50 i Zwy = 50 sonda pokarze na obu końcach to samo napięcie = pierwiastek(5*2*50) = 22V

Z tego wynika, że można dostroić impedancję anteny do impedancji kabla ćwierćfalowego, strojąc na 0 napięcia pomiędzy tymi sondami. Mam rację? Co o tym myślicie? Czy może to w większości przypadków zastąpic miernik SWR ?

Pozdrawiam!
  • Altium Designer Computer Controls
    szerloc1
    Level 18  
    chyba sie nie dowiemy czy masz racje bo nikt nic nie napisal czeba bedzie sprawdzic to w praktyce i wysunac wioski
    Dykus
    Level 27  
    Jesteś genialny! :)

W ten sposób dokonuje się pomiaru dopasowania obciążenia dla układu AGC w nadajniku w wielu amatorskich (i nie tylko) transceiverach VHF. Jako linię ćwierćfalową wykorzystuje się gałąź filtru eliptycznego (równoległy obwód LC + "otoczenie") stosowanego na wyjściu nadajnika (obliczona tak, by zachowywała się jakby linia L/4). Mierzone napięcie między początkiem a końcem takiej linii steruje stopniem sterującym w nadajniku.
    I rzeczywiście, przy niedopasowaniu napięcie z jednej strony spada, a z drugiej wzrasta, przez co napięcie między początkiem a końcem linii wzrasta.

Są to informacje, które kiedyś uzyskałem od osoby zajmującej się projektowaniem i budową sprzętu radiokomunikacyjnego.

Dorzucę jeszcze kawałek schematu radia fabrycznego. Do AGC doprowadzane jest napięcie ujemne, gdyż sumuje (tu odejmuje) się ono z dodatnim napięciem zależnym od poziomu mocy wyjściowej (im więcej się odejmie, tym mniej mocy na wyjściu - ograniczenie). Do procesora zaś doprowadzane jest już napięcie dodatnie na przetwornik AC.

Jestem ciekaw komentarzy, co inni na ten temat sądzą.