Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwukanałowy wzmacniacz - hybryda lampa-tranzystor

fireboy 10 Kwi 2006 19:27 1827 5
  • #1 10 Kwi 2006 19:27
    fireboy
    Poziom 9  

Witam!!!
    Od dawna noszę się ze zbudowaniem wzmacniacza lampowego do gitary...
    Wiem że są duże problemy i koszty z transformatorami końcowymi...
    Chciałbym więc zrobić hybrydę...
    Chciałbym również by wzmacniacz miał dwa kanały:
    - czysty (chyba najlepiej jakiś Fender),
    - mocno przesterowany.
    w związku z tym mam kilka pytań:

1. czy robienie hybrydy to dobry pomysł?
    2. Jaki preamp do czystego??
    3. jaki preamp do przesterowanego, tak żeby dawał możliwie najcięższe brzmienie??
    4. czy da się tak zrobic zasilacz by dało się zasilić oba preampy i końcówkę z jednego trafa??
    5. Jaką końcówkę tranzystorową zastosować??
    6. czy gdzieś można znaleźć schematy montażówe tak jak jest to np na www.18watt.com , bardzo przejżyste i ładnie zrobione schematy, co może w dużym stopniu ułatwić mi składanie :)
    Pozdrawiam

• Megger
  • #2 10 Kwi 2006 20:43
    Rocky Horror
    Poziom 30  

fireboy napisał:
    1. czy robienie hybrydy to dobry pomysł?

Napewno takie rozwiązanie nie zapewni wszystkich cech układu lampowego, co jest chyba oczywiste. Trudno powiedzieć czy pomysł jest zły czy dobry, hybryda napewno zagra INACZEJ niż pełna lampa, co nie znaczy że gorzej.

Cytat:
    2. Jaki preamp do czystego??
    3. jaki preamp do przesterowanego, tak żeby dawał możliwie najcięższe brzmienie??

To już zależy od własnych upodobań. Od tego jakie brzmienia Cię interesują. Oczywiście na schemacie nie widać jak dany wzmacniacz gra, ale pomóc można sobie w inny sposób. Zapewne masz jakieś ulubione kapele, grupy których "brzmienia" wpadają Ci w ucho. Można zatem poszukać po googlach informacji z jakiej aparatury korzystają członkowie danej grupy - czasem da się znaleźć takie informacje. Zawsze to da jakieś rozeznanie.

Cytat:
    4. czy da się tak zrobic zasilacz by dało się zasilić oba preampy i końcówkę z jednego trafa??

Oczywiście. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden transformator zawierał wszystkie uzwojenia potrzebne do zasilania wszystkich elementów wzmacniacza.

Cytat:
    5. Jaką końcówkę tranzystorową zastosować??

Napewno solidnie zbudowaną - nic "wyżyłowanego", a więc z góry odpadają wszelkie scalone układy. Tranzystory mocy wzmacniacza powinny mieć duży zapas mocowy. Wzmacniacz nie może pójść do piachu po pięciu minutach najcięższego możliwego łojenia.

Cytat:
    6. czy gdzieś można znaleźć schematy montażówe tak jak jest to np na www.18watt.com , bardzo przejżyste i ładnie zrobione schematy, co może w dużym stopniu ułatwić mi składanie :)

Niestety - pełny schemat montażowy jest rzeczą zwykle dość trudną - oile nie niemożliwą do zdobycia...

• Megger
  • #3 10 Kwi 2006 21:20
    fireboy
    Poziom 9  

Cytat:
    To już zależy od własnych upodobań. Od tego jakie brzmienia Cię interesują. Oczywiście na schemacie nie widać jak dany wzmacniacz gra, ale pomóc można sobie w inny sposób. Zapewne masz jakieś ulubione kapele, grupy których "brzmienia" wpadają Ci w ucho. Można zatem poszukać po googlach informacji z jakiej aparatury korzystają członkowie danej grupy - czasem da się znaleźć takie informacje. Zawsze to da jakieś rozeznanie.

Jesli chodzi o czyste to pewnei bedzie fender, a jesli chodzi o przester to mocne brzemienie...np In Flames, Children of Bodom, Disturbed, Godsmack, Metallica, po prostu wszystko co mocne... szczególnie In Flames, z tym ze oni uzywaja Peavey 5150 a nie widzialem nigdzie schematu :(
    Ale np kanał przestereowany może być na MESA oparty, tylko teraz jak już będę miał schematy obu preamów i końcówki jak to wszystko połączyć??

• Megger
  • #4 11 Kwi 2006 21:22
    fireboy
    Poziom 9  

Panowie naprawdę proszę o pomoc...
    Sam nie wiem na co się zdecydować, a jak już wybiorę to jak to wszystko do kupy zebrać???
    Sam sobie z tym nie poradzę a z Waszą pomocą może coś z tego będzie :)

• #5 12 Kwi 2006 11:24
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Jako że jesteś dopiero początkującym, to wydaje mi się, że najlepszym i najtańszym rozwiązanie dla Ciebie będzie podniesienie coś z allegro i w tedy można eksperymentować robiąc różnego rodzaju przeróbki.
    Pozdrawiam
    http://allegro.pl/search.php?string=Telos+wzm...1&buy=0&new=0&pay=0&country=1
    http://allegro.pl/item96127282_wzmacniacz_lampowy_wr_40.html
    http://allegro.pl/item97596793_lampowy_wzmacniacz_bis_100.html
    http://allegro.pl/item96696806_lampowy_wzmacniacz_bis_104_gratis_mikser.html
    http://allegro.pl/item96307837_dynacord_eminent_lampowy.html

• #6 12 Kwi 2006 12:43
    fireboy
    Poziom 9  

Witam Janku:)
    Tranzystor Twojego projektu już złożyłem i wszystko gra jak najlepiej... Tylko niestety te głośniki ARZ niesą jednak najlepsze :( jeśli chodzi o kanał czysty to raczej zastrzeżeń nie mam, ale jak podłączę kostkę MetalMaster Digitecha, to niestety brzmienie nie jest zadowalające a rzekłbym nawet, że pierdzi jak stara baba :(
    Ale wiem że to kwestia głośnika...
    Jeśli chodzi o to, że kupne czegoś na allegro i podniesienie będzie najtańszym i najlepszym dla mnie to trochę się nie zgodzę...
    Samo kupno takeigo sprzętu jest już pewnego rodzaju wydatkiem, a skoro ma on służyć wyłącznie do eksperymentów (bo sądzę, że nie uzyskam odpowiedniego brzmienia na takim sprzęcie) to jak to się mówi chytry traci 2 razy: ponieważ nawet jak będzie działał taki sprzęt to później będę i tak musiał zacząć coś robić od początku i itak inwestować...
    Więc myślę, że lepiej robić od razu docelowy projekt, który w miarę możliwości pozwoli na jakieś delikatne modyfikacje (gdyby coś nie spełniało oczekiwań).
    Co to sprzętu używanego który trzeba ożywić to mam w domu REGENTA 30 Bohm Klingenthal. nie ma on lamp i trafa wyjściowego :( mam trafo od MELOMANA 25 wyjściowe i zasilające i chciałem z niego wykorzystać trafo głośnikowe, ale teraz tak jakbym chciał poskładać do kupy to wszystko to jeszcze musiałbym dokupić lampy. Tam są 2xECC83 w preampie i 1xECC83 i 2xEL34 w końcówce, więc zakup takich lamp byłby sporym wydatkiem...A jeśli brzmienie nie będzie mi odpowiadać to będzie trzeba myśleć nad czymś innym...
    Dlatego myślę o jakimś innym projekcie...

W sumie to nie musi byc hybryda bo mam to wyjściowe z MELOMAN25, ale nie wiem czy da się to do czegoś wykorzystać...

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo