Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy lampa tranzystor

synbmx 01 Sty 2007 18:16 5200 16
  • Wzmacniacz gitarowy lampa tranzystor
    Witam!

Chciałbym przedstawić zbudowany przezemnie wzmacniacz do gitary oparty na częściach tylko i wyłacznie z demontażu. Zbudowanie zajęło mi dwa dni dlatego nie jest on ukończony tak jak być powinien, brak mu reszty obudowy ale ma chassis :) . Przedwzmacniacz oparty jest na schemacie marshallowskim, znajdują się w nim dwie lampy ECC83. Końcówka mocy oparta jest na schemacie toski. PCB pod preampa opracowałem sam długopisem na kartce.
    Moje wrażenia odsłuchowe dość mocno mnie zaskoczyły, sądziłem że będzie to jakiś zwykły przester ale jednak ma w sobie to coś. Czysto też można na nim zagrać. Da się elegancko ustawić w zależności co kto woli albo siare albo mięcho.
    Wzmacniacz ten oczywiście będzie jeszcze dopracowany ale planuje zrobić to dopiero za jakiś miesiąc kiedy znajdzie się więcej wolnego czasu. Pierwszą lampe wsadze w ekran i zrobie lampom żarzenie prądem stałym bo jak narazie słychać troche brumu i innych śmieci ale nie są one tak bardzo uciążliwe i podczas gry nie zabardzo to zauważam.
    W przyszłości dorzuce jeszcze opuźnione załączanie anodowego, będę robić hurtowo i do pierwszego mojego marshalla i do tego, ponadto zmienię potencjometry na nowe a nie potrzebne otwory po montażu teraźniejszych jakoś zaszpachluje, całość pomaluje na czarno i zrobie białe napisy, czyba że wszystko pomaluję na złoto :P .
    MOC - jak narazie 20W jednak planuje zmostkować dwie końcówki toski ale to też wkrótce
    PODZESPOŁY - wszystkie miałem, trafo zasilające do preampu pochodzi z radia Okaryna, a transformator końcówki mocy z kombajnu Polonez.
    Jak chcecie coś jeszcze wiedzieć to pytajcie.

Nie piszcie mi że nie jest ukończony bo sam o tym wiem, wazne że działa i że spełnia swoje zadanie :)

Dodam jeszcze że wszystko zrobiłem sam, od napisów w termotransferze na płytce końcówki po gięcie i wiercenie blachy.

Fajne!
  • Semicon
  • #2 01 Sty 2007 18:27
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

trafo którym zasilasz część lampową mogłoby spokojnie pociągnąć jeszcze dodatkowo końcówkę na EL84 czy ECL86. Szkoda robić taką hybrydę jak można zrobić pełną lampę, której głośność będzie porównywalna do tranzystorowej końcówki 15W.

• #3 01 Sty 2007 18:29
    synbmx
    Poziom 20  

zastanawiałem się nad tym właśnie żeby dorzucić EL84 i zrobić przełacznik między tranzystorami a lampą, taki bajer ;)

pozatym lamp u mnie jak narazie dostatek i traf zasilających i głośnikowych, planuje zrobić dwie pełne lampy identyczne z nadzieją że może ktoś zechce przygarnąć za drobną opłatą

ale wogóle idea zbudowania tego była taka że wstałem rano a dzień wolny od szkoły to stwierdziłem że coś zbuduje, i zbudowałem ;]

• Semicon
  • #4 01 Sty 2007 19:38
    BolzZ
    Poziom 26  

zazdroszcze dostepu do lamp i traf z demobilu :)
    konstrukcja calkiem w porzadku, do domu nie potrzeba pelnej lampy, wystarczy 20W na tranzystorach, a preamp na dwoch ecc83 brzmienie juz w odpowiednie harmoniczne wzbogaca ;)

• #5 01 Sty 2007 21:28
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

Ja zaś zazdroszcze wolnego czasu :cry: bo sam bym z chęcią coś po klecił a tak to kostrukcja całkiem nie zła i przydatna w domu, najlepiej wychodzi człowiekowi to co w jednej chwili wpadnie do głowy a w drugiej gra i to jak i to mi się podoba
    pozdrawiam.

• #6 01 Sty 2007 21:58
    painlust

BolzZ napisał:
    zazdroszcze dostepu do lamp i traf z demobilu :)
    konstrukcja calkiem w porzadku, do domu nie potrzeba pelnej lampy, wystarczy 20W na tranzystorach, a preamp na dwoch ecc83 brzmienie juz w odpowiednie harmoniczne wzbogaca ;)

mam inne zdanie na temat co potrzeba do domu a czego nie. Jestem zwolennikiem konstrukcji full-tube bo hybrydy nigdy nie będą miały takiego brzmienia jak full lampa.

• #7 01 Sty 2007 22:47
    synbmx
    Poziom 20  

słuchaj Painlust, ja jestem tego samego zdania co i Ty ale nie można jeść cały czas kanapek z masłem czasem trzeba zobaczyć jak to będzie z margaryną smakowało ;)
    no fakt, może troche nagrzeszyłem tym wzmacniaczem ale co powiesz na takie wzmacniacze gdzie pierwszym stopniem jest lampa a kolejnym scalak, to dopiero profanacja :)

• #8 02 Sty 2007 07:55
    painlust

synbmx napisał:
    słuchaj Painlust, ja jestem tego samego zdania co i Ty ale nie można jeść cały czas kanapek z masłem czasem trzeba zobaczyć jak to będzie z margaryną smakowało ;)
    no fakt, może troche nagrzeszyłem tym wzmacniaczem ale co powiesz na takie wzmacniacze gdzie pierwszym stopniem jest lampa a kolejnym scalak, to dopiero profanacja :)

To nie chodzi o to. ja nie jestem jakimś przeciwnikiem hybryd. Po prostu tu aż się prosiło o zastoswanie lampowej końcówki mocy ze względu na trafo zasilające, które teraz jest wykozystywane w góra 5%. Gdybyś do zarzenia lamp zastosował jakieś małe trafo na 6V czy 12V, a na anodowe dał mały transformatorek separujacy 230/230 o wydajności 10mA to naprawdę nie miałbym żadnych obiekcji. A tak to jest moim zdaniem marnotrastwo dobrego transformatora. No i przede wszystkim jestem przeciwnikiem stwierdzenia, ze do grania w domu starczy hybryda... uważam że nie straczy, ale uwaga ta nie jest do Ciebie tylko do pana Bolzza.

a i jeszcze jedno. Sam być może za jakiś czas wykonam wzmacniacz hybrydowy z odpadów - full profanacja - końcówka będzie scalona. z tym, ze w preampie bedzie siedzić uważana za śmieciową PCC88 lub PCF82/802

• #9 02 Sty 2007 09:15
    maxrider
    Poziom 20  

możesz zapodać schemat tego preampa!
    ogólnie fajny pomysł tylko polakieruj obudowe najlepiej na czarno i będzie git!

• #10 02 Sty 2007 11:16
    neo_dc
    Poziom 32  

synbmx napisał:
    brak mu reszty obudowy ale ma chassis :)

Tak to jest jak sie pisze byle co nawet nie czytając posta, a schematów jest mnóstwo na elce....

Co do komentarza, to przede wszystkim dobrze zrobione :) Tez kiedys sie pobawie lampami, jak narazie mam niezbyt wielką wiedzę na ten temat :)

Pozdrawiam

• #11 03 Sty 2007 17:21
    synbmx
    Poziom 20  

no to nowe wieści niosę :)

ta hybryda daje sobie świetnie rade z perkusją i basem, wykorzystałem ją na próbie, i efekt zadowalający, nie słychac było co krzycze a co mówie tym bardziej ale gitara cały czas była bardzo wyraźna i to ona mnie najbardziej zagłuszała ;]

Painlust - mam nadzieje że podzielisz się schematem na PCF82 bo ma tego troche i kiedyś się zabierałem za zrobienie preampu na niej ale znalazły sie ECC83 i odeszły w zapomnienie ;]

ponadto powiem jeszcze że trafo zasilające lampy zostanie w przeciągu miesiąca wykorzystane do innych, tym bardziej bardziej je wykorzystujące celów a wsadze na jego miejsce własnie jakis maly separujący tak jak mi tu Painlust podpowiada i bedzie grało i tańczyło ;)

• #12 03 Sty 2007 22:18
    painlust

synbmx napisał:

Painlust - mam nadzieje że podzielisz się schematem na PCF82 bo ma tego troche i kiedyś się zabierałem za zrobienie preampu na niej ale znalazły sie ECC83 i odeszły w zapomnienie ;]

)

przeczytaj ten wątek:

http://www.elgit.fora.pl/viewtopic.php?t=48&start=0

tam są linki do schemacików.

Dodano po 2 [godziny] 15 [minuty]:

okazało sie, że linki nie działają bo forum triody przeniesiono

nowe adresy linków:

http://www.trioda.com/php/forumtriody/viewtopic.php?t=4886&highlight=pcf82

http://www.trioda.com/php/forumtriody/viewtopic.php?t=4136&highlight=pcf82

• #13 07 Sty 2007 18:35
    Agencik15
    Poziom 21  

Nom nom Sylwku. Udana konstrukcja. Mialem okazje jej posluchac na kolku elektronicznym w naszej szkole. Gra super, zrobiona super... Pozazdroscic ;)

• #14 10 Sty 2007 18:39
    konradek26
    Poziom 17  

A ja tez to widzialem na zywo, ale nie mialem okazji uslyszec :P

• #15 10 Sty 2007 22:29
    RaDiK_88
    Poziom 15  

ello
    chcialbym sie dowiedzieć skad wziołes trafo głosnikowe bo z tym mam najwiekszy problem a chciałbym poskładac taki wzmacniacz

pozdrawiam

• #16 10 Sty 2007 22:36
    synbmx
    Poziom 20  

ja tu nie widze żadnego trafa łośnikowego ;]
    sa dwa trafa jedno jako zasilanie lamp a drugie to zasilanie końcówki mocy na tranzystorach, lampy z tranzystorami dopasowałem stosując wtórnik katodowy na lampie, który dopasowuje impedancje
    pozdrawiam

• #17 10 Sty 2007 22:57
    JUBY54321
    Poziom 10  

rządzisz krótko mówiąc!!!!!!! ale ja gdzieś już widziałem ten wzmacniacz:) coś mi w głowie świta ale musze się upewnić pozdro