Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bluetooth - czy da się połączyć dwa komputery? Udostępnianie internetu.

10 Kwi 2006 21:29 6007 23
  • Poziom 15  
    witam. posiadam komp PC z dostepem do internetu (karta sieciowa PCI) mam pytanie czy przez bluetooth moglbym polaczyc 2 kompy tak ze na tym drugim (laptop) mialbym tez internet? chodzi mi tylko o internet w zasiegu domu.

Moderowany przez TONI_2003:

Przeniesiono z Komputery Hardware

• PCBway
  • Poziom 10  
    Czołem !

Da się tak zrobić.
    Nie testowałem takiego rozwiązania osobiście ale widziałem takie cuś u kolegi. I nie było to w zasięgu mieszkania czy domu, ale udostępniał internet swojej dziewczynie mieszkającej w sąsiednim bloku (!!! ok 200 m!!!). Oczywiście warunkiem było optyczne "widzenie sie" urządzeń bluetooth.

Podpytam go o szczególy i dam znać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Oczywiscie istnieje taka mozliwosc ale kwestia teraz znalezienia odpowiedniego oprogramowania. Wg mnie lepiej kupic karte Wi-Fi (40-60zl najtansze) i wtedy na 100% bedzie smigac jak nalezy.

Pozdrawiam
    adamdn
  • Poziom 19  
    Marro napisał:
    Czołem !

Da się tak zrobić.
    Nie testowałem takiego rozwiązania osobiście ale widziałem takie cuś u kolegi. I nie było to w zasięgu mieszkania czy domu, ale udostępniał internet swojej dziewczynie mieszkającej w sąsiednim bloku (!!! ok 200 m!!!). Oczywiście warunkiem było optyczne "widzenie sie" urządzeń bluetooth.

Podpytam go o szczególy i dam znać.

Pozdrawiam.

?? Bluetooth na 200m?? No chyba przesada - bluetooth ma max. 100m ale i to ciezko jest osiagnac (czyt. niemozliwe). To musial byc wlasnie Wlan czyli Wi-Fi.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    jeszcze jedna sprawa otoz ja mam internet bezprzewodowy antena zewnetrzna kierunkowa wykorzystuje standard IEEE 802.11b dziala na 2,4 ghz czy mozna wykorzystac ja prz budowie domowej sieci z laptopem jesli on posiada karte WiFi. czy jednoczesnie bede mogl na PC odbierac internet z mojego zrodla i ta sama antena laczyc sie z laptopem? powstana takajaby 2 osobne sieci. 1 moja siec lokalna od serwera w ktorym mam internet a druga w domu z laptopem. Czy jest potrzebne jakies specjalne oprogramowanie?
  • Poziom 23  
    w praktyce wyglada to tak ze jesli chodzi o bluetooth to sprawa jest wykonalna w ten sposob: podlaczamy wtyczke do stacjonarnego kompa i druga do lapa(udostepniajac polaczenie sieciowe we wlasiwosciach polaczen) i postepujemy analogicznie jak przy polaczeniu za pomoca kabla UTP.
    co do WiFi to niebardzo jest taka mozliwosc zeby odbierac i retransmitowac polaczenie za pomoca tej samej karty poniewaz musiala by pracowac w dwoch trybach(roznych) na raz a to jest nie wykonalne.
    dlatego pozostaje Ci polaczenie via bluetooth dla ktorego bedziesz musial osobno skonfigurowac TCPIP (inne dla karty Wifi-dostawa netu a inne dla bluetooth- retransmisja)
    jesli sie myle to prosze mnie poprawic :)
  • Poziom 10  
    Witam,

Jak obiecałem zasięgnąłem języka.

Dwa adaptery bluetooth na usb. Do ich obsługi było dołączone oprogramowanie ale teraz (łącze to było zestawione kawałek czasu temu :)) bez problemu powinien sobie z tym WinXP poradzić bez dodatkowego softu. Każdy adapterek ma swój MAC adres, który jest wykorzystywany do zestawienia połączenia.

Tyle się dowiedziałem, mam nadzięję że to pomocne informacje.

Pozdrawiam.

PS. Faktycznie nie było to 200m, nie mniej jednak były to sąsiednie bloki.
  • Poziom 16  
    Ja używałem 2 bluetooth-y do przesłania kilku mega danych między laptopem a kompem stacjonarnym, bo nie było innej możliwości.

Użyte było oprogramowanie BlueSoleil (standardowo z bluetooth-em) na obu poprzez protokół transmisji plików. (jak pc <-> komórka)

Jednak to nie była sieć, ale sądzę że jest taka możliwości.

Postaram się dowiedzieć jeszcze czegoś więcej na ten temat.

• Poziom 26  
    No ja mam właśnie ten moduł bluetooth, choć zasięgu nie mam czym sprawdzić bo dysponuję jedynie telefonem z bluetoothem o zasięgu do 10m. Jednak potwierdzam że sprzęt ten jest super, ma bardzo dobre opinie, sygnał jest stabilny, zresztą jest on przeznaczony właśnie do łączenia komputerów w sieć (PC2PC) i wbrew pozorom nie jest tylko do płyt głównych MSI obsługujących tą technologię, po zrobieniu kabelka podpina się go na wewnętrzene złącze USB - ja tak mam podpięte do płyty ECS K7vza.
  • Poziom 23  
    jak dlamnie bomba! czegos takiego wlasnie szukalem! bo chcialem podlaczyc bluetooth do anteny od WiFi(to jest ta sama czestotliwosc tylko inny protokol przesylu danych) wtedy panowie nawet 1km mozna zrobic na antenach kierunkowych :)
  • Poziom 12  
    Witam!

a te adaptery bluetooth musza sie ciągle optycznie widzieć?? Powiedzmy, że jeden jest wpięty w PC i jest zasłonięty biurkiem, a drugi bluetooth jest w lapku i powiedzmy że w drugim końcu pokoju.

To będzie działać??

Pozdrawiam!

• Poziom 26  
    Bluetooth to technologia radiowa, a fale radiowe jak wiadomo przenikają nawet przez ściany, choć troszkę się wtedy tłumią. To jest przewaga Bluetootha nad IrDĄ - możesz łączyć urządzenia znajdujące się np. w dwóch różnych pokojach.
  • Poziom 13  
    A ja chciałbym poączyć przez Bluetooth laptop z komórką aby uzyskać internet z Orange. Rozumiem, że przez GPRS lub Edge. Jaka będzie prędkość przesyłu między laptopem, a telefonem, jeśli wykupię usługę internetową o prędkości 128 kb. Czy połączenie laptop - telefon spwolni?
  • Poziom 23  
    o ile sie nie myle to trasmisja za pomoca bluetooth moze byc prowadzona z szybkoscia 2Mb, tak wiec niczego nie spowolni, lejesz jak w wiadro :)
  • Poziom 13  
    Myślę, że dla posiadaczy laptopów, to najlepszy sposób na internet. Nie jest się przywiązanym do kabla. Wystarczy komórka i Bluetooth.
    Koszt ten sam, co w kablówce. Dziś, kiedy istnieje przesył EDGE, dla mnie wystarczy. W tej chwili mam 126 kB/s, myślę, że w Orange w ofercie INTERNET STANDARD nie będę miał mniej.
  • Poziom 10  
    Hej mam pytanko. Wiecie coś więcej o antenach używanych w technologii Bluetooth?? Jakies ciekawe linki na necie najlepiej po polsku ale może i by c po angielsku. dzieki bardzoza odp bo to dosyc pilne
  • Poziom 23  
    anteny...alez to sa te same co do WiFi-wlan(2,4GHZ). czegos szukasz kakretnego? powiedz, pomoge!
  • Poziom 10  
    dzięki za odp. No wiem ze to sa mniej te same anteny bo to ta sama czestotliowść. Promotr kazła mi czegoś poszukac na ten temat- czyli anten. W moich materialch jakie mam to tylko jest notka że antena musi być na tej samej płytce PCB co moduł. Bliskosc do metalicznych urzadzen wpływa na zasięg. Mam schemat gdzie ona jest zabudowana. i tyle nic wiecej a chodziło by mi o coś wiecej. Moze masz jakei sciekawe linki?? Na temat anten??
  • Poziom 23  
    jak rozumiem antena ma byc zintegrowana z urzadzeniem, czyli na tej smej PCB co modul. w takim przypadku rozwiazaniem jest antena mikropaskowa, wytrawiona na plytce. moze to byc typ"F" albo mikropasek kolinearny albo poprostu dipol.
    mozna takie anteny laczyc ze soba w synfazy ale takie rozwiazanie jest juz nieco "hardcore" w Twoim przypadku :) mysle wiec ze pojedynczy element wystarczy. link-> http://www.people.wwc.edu/student/kittda/Prop/
    i jeszcze pytanie: czy nie mozesz przylutowac gniazda SMA i podlaczyc jakiejkolwiek anteny?
  • Poziom 10  
    to znaczy ja mam gotowy ukląd gotowy moduł - musze go dokladnie opisać i między inymi antene. A w material w dokumentacjach o antenie jest prawie nic a promotr powiedział zebym poszukal po necie i coś na ten temat napisał
    dzieki wielkie
  • Poziom 10  
    Dzieki wielkie ale widze ze i tak to bede musila skonsultowac z promotorem
  • Poziom 23  
    sluchaj, to pytanie nie powinno byc zadane na tym forum poniewaz charakterystyka anten i zmiennosc jej nijak nie ma sie do sieci lan, skontaktuj sie z promotorem i uzgodnij warunki, napisz posta w dziale radiowym(bo tu jeszcze troche a dostaniemy OPR). na radjowce jest paru fachowcow i wespol z nimi razem cos uradzimy. musisz tez poznac jakie sa zasady rozchodzenia sie fal elektromagnetycznych i co, i wjaki sposob moze wplywac na nie. tak wiec widzisz temat nie jest na to forum...