Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyzwalanie palnika trafem z TV

14 Kwi 2006 21:27 1232 6
  • Poziom 15  
    Witam wpadl mi ostatnio w rece palnik z karetki i nie chce wydawac pieniedzy na elementy potrzebne do jego uruchomienia, zastanawiam sie czy moge wykorzystac trafo wysokiego napiecia z TV do wyzwalania palnika. Co wy na to:>?? probowal ktos czegos takiego??
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Witam

Nie wiem jaki to palnik ale myślę, że będzie to coś w rodzaju IFK120. Do jego zasilania potrzeba 300V a do wywołania błysku od 8 do 11kV. Żeby to zasilić wystarczy właściwie mostek Graetz'a i kondensator elektrolityczny na conajmniej 350V. Trzeba zaznaczyć, że jest to dość wyspkie napięcie stałe, niebezpieczne dla życia. Kondensator powinien mieć pojemność do kilku mikrofaradów. Od jego pojemności zależy energia błysku. Na początek proponowałbym coś niezbyt dużego. Co do wyzwalania to można wykorzystać iskrowniki. Kosztuje kilka złotych, zasilany z 220V a po wtórnej stronie ma właśnie 11kV. Chodzi mi też po głowie wykorzystanie cewki przekaźnika. Normalnie zabezpiecza się ją diodą, żeby nie uszkodziła tranzystora. W tym wypadku trzebaby zrezygnować z niej. Wyidukowane napięcie miałoby szansę wyzwolić taki palnik. Ale to trzebaby sprawdzić doświadczalnie.

--
    pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 29  
    witam
    na początek sprubuj tak z zasilaniem jak w załączniku...
    a wyzwalanie to weź to małe usrojstwo od zapalniczki co daje iskre jak wciskniesz
    1 zmontuj to tak jak na sch...
    2. podłoncz planik
    3. włacz na chwile układ do gniazdka
    4. poczekaj chwilke aż zgasnie zarówka
    5. jak zgasnie to wyłącz
    6 i ostrożne dotknij tym kabelkiem od tego usrojstwa od zaplaniczki do środkowej blaszki palnika i nacisknij... zeby powstała iskra
    i palnik powinien błysknąc ;]
    pozdro
    maReK
    zachowaj szczegulną ostrożność!!
    wesołych świąt i mokrego dyngusa :p
  • Poziom 15  
    Hmmm uzylem kondensatora 22uF bo tylko taki mialem, wyzwalanie iskra z tego pstrykadelka z zapalniczki nie podzialalo, palnik blysnol dopiero wtedy gdy uzylem do wyzwolenia swojej lampy plazmowej.. teraz tylko przerobie lampe by zmniejszyc czestotliwosc i bedzie ok.
  • Poziom 29  
    Witam
    ale na tym układzie będzie Ci palnik słabe błyskał bo nie ma tu podwajacza napięcia
    A przydał by się :)
    możesz sprubować pobawić się z jablem :)
    jeśli masz duzo czasu i nerwów :D
    hee sam go mam to wiem jak jest...
    mruga ładnie w domu... a na imprezie sie cos zaczyna walić :D
    pozdrawiam
    MareK
  • Poziom 15  
    hmmm podwajacz zrobie niedlugo choc nie wiem co na to palnik bo niby max napiecie ma 450V wiec przekrocze chyba troche ta graniece, hmm no ale coz zobaczymy co on na to powie :D:DxD hmmm jednak wyzwalanie lampa plazmowa odpada bo tranzystor przy tak malej czestotliwosci sie potwornie grzeje, pokombinuje moze z cewka z przekaźnika moze uda mi sie ja wykorzystac jako trafko to wyzwalania palnika