Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Alarm w Hali produkcyjnej ?

starter55 19 Kwi 2006 22:26 2160 15
  • #1 19 Kwi 2006 22:26
    starter55
    Poziom 24  

Witam
    Potrzbuje fachowej pomocy przy wyborze alarmu w Hali produkcyjnej
    Potrzebuje zabezpieczyc 2okna 2drzwi i jedne drzwi wjazdowe duzego formatu takie na tira. Ponad to potrzebuje czujki i jakies wynalazki dobrego patentu (oprocz min piechotnych) :D
    Co mozecie mi zaproponowac ?
    Gdzie o tym poczytac?
    Dodam ze alarm bede zakladal sam bo nie moge zlecic tego firmie po pierwsze duze koszty a co wazniejsze obiekt nie jest w kraju a tu ceny sa koszmarnie wysokie.
    Pozdrawiam.

0 15
  • #2 20 Kwi 2006 00:12
    adamjur1
    Poziom 39  

czy ten alarm ma działać lokalnie czy z monitoringiem ?
    Jak tylko lokalnie to polecam zestaw:
    SATEL
    CA-6P,CA-6KLED-S,SPL2010,SPW-100,K-1,SM-2,4xAQUA
    CA-6 centrala
    CA-6KLED klawiatura
    SP- sygnalizator zewn akust.opt
    SPW- sygnal. akust. wewn
    K-1 Kontaktron
    SM-2 syntezerr mowy do układu powiadamiania telefonicznego
    AQUA czujnik ruchu
    Takizestaw np firma Factor security z Poznania sprzedaje za 699 zł netto
    do tego
    450 M BONELLI Bramowy, aluminiowy, zasięg 50 mm to kontaktron do drzwi garażowych z tolerancją na ich pewne odchyłki ( wiatr, różnice ciśnień) 2 szt za ok 50 zł za szt
    Obudowa i akumulator za ok 150 zł

TAk więc za netto ok 1000 zł masz cały zestaw

www.factor.pl

Pozdr.J.

0
  • #3 20 Kwi 2006 00:25
    telesystem
    Poziom 21  

albo DSC 1565 do tego 3 lub 4 czujki MATRIX lub SRDT 15 choc te pierwsze sa w lepszej aktualnie cenie, jesli chodzi o konieczne zabezpieczenie bramy jazdowej na hale i okien to moze czujki OPTEXa VIBRO montowane bezposrednio na okna... ale wydaje mi sie ze same czujki np. MATRIX calkowicie wystarcza i po klopocie nawet daj 4 szt. w madry sposob je rozmiescic i tylko mysz sie przedostanie ! a reszta typu sygnalizatory, obudowa na klawiature itd. wg wlasnego uznania
    Michal

0
  • #4 20 Kwi 2006 09:29
    pkhenr
    Poziom 32  

ja też polecam Satel tyle że ca 10 LCD ,(czujki DSC ENCOR 301 ,wersja na małe zwierzątka jest dobra na hale) ,jest bardziej przyjazna i można chyba kupić wersję w innym języku można ją lepiej podzielić ,ale życzę powodzenia ,musisz mieć choć trochę wiedzy .

0
  • #5 21 Kwi 2006 22:12
    starter55
    Poziom 24  

Witam
    Dziekuje za odpowiedzi
    alarm ma działać lokalnie
    Mam troche wiedzy elektronicznej zdarzalo mi sie montowac autoalarmy centralne zamki ale alarm stacjonarny jeszcze nie.
    Czy te zestawy sa z okablowaniem? Jakie kable?
    Wlasnie konieczna jest opcja powiadamiania telefonicznego o ktorej nie wspomialem.
    Gdzie moglbym poprzegladac takie schematy polaczeniowe takich alarmow?
    W tamtej firme maja akurat roboty netowe:D

0
  • #6 22 Kwi 2006 07:39
    adamjur1
    Poziom 39  

Nie poleciliśmy Ci marketowych zestawów typu "zrób to sam" tylko dość profesjonanlne zestawy. Kabel kupuje się osobno, polecam YTKSY3x2x0,5 ekw. Pasuje do czujek, szygnalizatorów i szyfratorów. Schematy połączeń sa w instrukcji kazdego z urządzeń ( u Satela w CA są całe aplikacje podłącznia. MOżesz skorzystać z opcji OEL lub (2OEL wtedy masz indywidualny sabotaż dla wszystkich czujników a do podłączenia czujników wystarczy kabel YTKSY 2x2x05 ekw).
    Powiadamiane telefoniczne jest w CA-6, CA-10 a wproponowanym wyżej zestawie jest syntezer mowy- wysyłający za pomocą wewnętrznego dialera centrali komunikat do 16 s. JAk masz laptopa to przy CA jest program do ustawienia wszystkich parametrów. To jest niezbędne przy klawiaturze led bo za jej pomocą ustawianie parametrów to horror.
    Teoretycznie możesz zabrać już zaprogramowaną centralę z domu lub skrzystać z ustawień fabrycznych. Tylko numery telefonów do powiadamiania musiałbyś znać .
    Pozdr.J.
    PS
    JAk znasz potrzeby to można przygotować gotowca - plik do załadowania przy pierwszej komunikacji. Acha - musisz wtedy kupić równiez kabel komunikacyjny do CA- po RS232 ( jak nie masz RS w laptopie t również adapter USB-RS)

0
  • #7 22 Kwi 2006 11:07
    telesystem
    Poziom 21  

A moze by tak CA-5 ? jest tania i ma powiadamianie osobiste czego nie maja w taki sposob zrobione inne centrale a w zestawie z manipulatorem lcd jest w dobrej cenie i wtedy odpada Ci programowanie z komputera bo masz lcd, jesli nie montowales podobnych central to niepolecam Ci pakowanie sie w inne centrale bo mozesz troche sie napocic zanim to zrobisz, kabel tak jak Kolega pisal, kupisz w sklepie z alarmami lub w elektrycznym i pytaj o domofonowy 6 do 8 zyl, lub w ostatecznosci telekomunikacyjny 2x3x0,5" trzy pary " jesli zdecydujesz sie na inna centrale to to pisz postaramy sie pomoc w programowaniu.
    Michal

0
  • #8 22 Kwi 2006 11:13
    adamjur1
    Poziom 39  

Upierałbym się przy kablu YTKSY ------EKW. Jeżeli to ma być gdzieś na Zgniłym zachodzie to lepiej dmuchać na zimne. Ekran zawsze uchroni przed zakłóceniami, a nieskrętny kabel domofonowy to na dłuższym odcinku murowane kłopoty.......
    Pozdr.J.

0
  • #9 22 Kwi 2006 11:38
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

adamjur1 napisał:
    ....... a nieskrętny kabel domofonowy to na dłuższym odcinku murowane kłopoty.......
    Pozdr.J.

Witam

Na ten temat są różne opinie - według zaleceń producenta nie wskazane są przewody typu skrętka telefoniczna.

Do połączeń magistrali danych, centrala - manipulator, przy dużych odległościach zalecany jest przewód "prosty". Osobiście zakładałem obydwa typy przewodów - ale nie udało mi się wyciągnąć jakiś konkretnych wniosków..

Pozdrawiam

0
  • #10 22 Kwi 2006 12:05
    telesystem
    Poziom 21  

gdzies sie otarlem o zalecenie w instrukcji instalatora zeby nie stosowac kabli ekranowanych ???

0
  • #11 22 Kwi 2006 13:13
    marcinek77
    Poziom 15  

ekran jest potrzebny tylko w skrajnych warunkach przy duzych zakluceniach..ja stosuje zazwycxzaj kabel YDTY 6x0,5 lub YTKSY 3x2x0,5...i nigdy nie mialem problemow..
    jezeli chodzi o programowanie central to wiadomo ze z kompa przyjemniej i szybciej..ale programowanie z klawiatury LED to w przypadku CA6 to max 5min a w CA5 to nawet 3min to juz dlugo...
    Nie straszcie ze to taki horror z tym programowaniem z klawiatury LED..bo tak nie jest!!

0
  • #12 22 Kwi 2006 15:03
    adamjur1
    Poziom 39  

Z tymi kablami to jak w yższościa swiat Bozego Narodzenia na Swiętami Wielkanocnymi. Ostatnio na szkoleniach Satela i Boscha chciałem naciągnąć szkolących na zwierzenia na ten temat ale wywijali się jak mogli. JAko że ja wywodze się z chowu telekomunikacyjnego i strukturalnego wpreferuję skręki. Moim zdaniem ważne jest nie tylko wpływanie obcych zakłóceń na kable alarmowe ale i ich wpływ( omawianych instalacji alarmowych) na inne instalacje. Mam na wyposażeniu wykrywacz kabli WaveTeck i jego odbiornik kapitalnie pokazuje różnice między kablami przy transmisji do szyfratorów, ekspanderów. A i kable do czujek potrafia nieźle spiewać językiem transmisji szeregowej( coś się widodcznie przenosi w centralce) dlatego ekranowane i skrętne. A Ci co nie zalecają skrętnych( Telesystem to raczej chodziło o skrętne a nie ekranowane) to pewnie mają udział w produkcji tego badziewia dla domofonów ( osobiście nawet domofony robię skrętką FTP)
    Pozdr.J.

0
  • #13 22 Kwi 2006 15:51
    pkhenr
    Poziom 32  

kup sobie dowolne byle nie parowane- łatwiej Ci będzie podłączyć( ale o gustach nie dyskutujemy ) jak kolory wszystkie inne, a myślę też że ca5 na halę to ciut mało ,natomiast ca10 jeśli nie chcesz kompa to z klaw. LCD też zrobisz - ma ona też przyzwoite wyjścia w przeciwienstwie do ca 5- zresztą ciężko porównać ,jak kot i lew

0
  • #14 22 Kwi 2006 22:49
    starter55
    Poziom 24  

Szczere dzieki za zainteresowanie tematem
    Od centralki do ostatniego czujnika bedzie jakies 40metrow wiec chyba 150 metrow skretki FTP w zupelnosci wystarczy(zreszta mam net na takiej skretce bez ekranu na zewnatrz ok 60m i jest oki)
    Przy programowaniu centralki wykorzystuje sie jakis program?
    Ten alarm wolalbym aby byl nieskomplikowany bo jak bedzie jakis problem a mnie akurat nie bedzie to nikt sobie z nim tak z biegu nie poradzi.
    Przy programowaniu jakie sa do zaprogramowania parametry?
    Ca10 jak sie je aktywuje pilot ,codem z klawiatury?
    Przy uzytkowaniu jakie sa zwykle problemy?
    Gdzie zwykle robi sie centralke ?Przy drzwiach?

0
  • #15 23 Kwi 2006 00:05
    adamjur1
    Poziom 39  

Szyfrator przy drzwiach wejściowych lub w odłegłości od nich pozwalającej na dojście w czasie ok 20 S.
    Centralkę w zasadzie w dowolnym miejscu , ma obudowę chroniona antysabotażem, nalepiej w takim niedostępnym dla wzroku osób postronnych.
    w komplecie z każdą centralką CA-10 jest program dload10. Pozwala na kompletną konfigurację systemu ( chociaż często wystarczy zostawić n autawieniach domyślnych - fabrycznych). Kody dostępu ustawiasz z szyfratora.
    Najlepiej sciągnij sobie instrukcję z http://www.satel.pl/produkty/instrukcje.php
    potrzebujesz instalatora i użytkownika. Jest tam szczegółowo opisane wszystko ze schematami.
    sciągnij sobie też program dload10
    http://www.satel.pl/produkty/programy.php
    i poćwicz na sucho ( jak będziesz miał pytania zamieść na forum)
    Powodzenia
    Pozdr.J.

0
  • #16 23 Kwi 2006 21:53
    starter55
    Poziom 24  

Dziekuje bardzo jak kupie wszystko i bede potrzebowal pomocy to sie odezwe.
    Pozdrawiam.

0