Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Do instalatorów - Satel CA 10 (jaki prąd ładowania) ?

QGUAR01 22 Apr 2006 21:42 6126 5
Optex
 • #1
  QGUAR01
  Level 11  
  Witam serdecznie wszystkich.

  Mam instalację alarmową Satel CA-10 z następującym wyposażeniem:
  - 7 czujników AQUA + 3 czujki Aritech EV 100
  - 3 manipulatory LCD,
  - urządzenie GSM firmy PRONAL + Nokia 5110
  - radiolinia firmy NOKTON
  - akumulator 12V 18 Ah
  Zasilanie radiolini podłączone jest bezpośrednio pod akumulator. Moim zdaniem prąd ładowania akumulatora powinien być ustawiony na 700mA. Jednak gość, który wykonał podłączenie Noktona powiedział, że powinno być 350 mA.
  Instalację wykonałem 2 lata temu wstawiłem akumulator 18 Ah i wszystko było OK. Niedawno podłączyłem się pod monitoring i już pierwszego dnia miałem telefon od operatora z firmy monitorującej, który poinformował mnie, że mam awarię akumulatora. Zrobiłem odczyt zdarzeń mojej CA-10 i nigdzie nie widziałem awarii akumulatora. Po kilku dniach i kilkunastu telefonach od agencji ochrony zdecydowałem się na wymianę akumulatora na nowy.

  Pytanie:
  1. dlaczego akumulator chodził tylko 2-a lata ?
  2. dlaczego akumulator wyjęty z centrali kilka dni temu ma napięcia 13 Volt (może wymiana była zbędna) ?
  3. dlaczego instalator zakładający radiolinię Nokton powiedział, żeby prąd ładowania był ustawiony na 350 mA a nie na 700 mA ?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i jeszcze raz pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
 • Optex
 • Optex
 • #3
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Jeżeli nie miałeś w pamięci centrali awarii akumulatora to na 99% awarie wywalił nadajnik monitoringu. Akumulator był nowy i nie doładowany. Twój akumulator w centrali powinien być dobry. Według mnie niepotrzebnie wymieniałeś, prąd ładowania zależy od tego jak często występują u Ciebie zaniki prądu sieciowego.Jeżeli te zaniki są żadkie to mniejszy prąd spokojnie doładuje akumulator.
 • #4
  telesystem
  Level 22  
  Teoretycznie akumulator powinno sie zmieniac co 2-3 lata mowa oczywiscie o dobrych akumulatorach, lecz w praktyce dobry akumulator dziala nawet 5 lat np. Europower czy GP CSB, jesli na nowym akumulatorze problem z awaria aku skonczyl sie i jest ok. to faktycznie byl uszkodzony, jesli jest dalej to moze cos koledzy pomieszali w kodach raportujacych i na stacji wpada awaria aku a jest to cos innego... tak czy inaczej od wielu lat jest taka teoria ( w praktyce ! ) ze przy akumulatorach 17-18 Ah np w satelu CA 10 ustawiamy 350 mA i odpowiednio w centralach DSC nie wlanczamy funkcji Duzy prad ladowania akumulatora bo 17-18 Ah to nie jest duzy akumulator az taki zeby zabic go w dwa lata pradem 700 mA on przy pradzie 300-400 mA bedzie sie mial wysmienicie przez wiele lat !
  Michal
 • #5
  QGUAR01
  Level 11  
  Nie dodałem, że akumulator mam firmy ALARMTEC, a centrala jest zamontowana na poddaszu (latem gorąco a zimą zimno).

  Czy Alarmtec to dobra firma?

  Dziękuję za pomoc.
 • #6
  telesystem
  Level 22  
  Calkiem niezle akumulatory jak za cene kilkudziesieciu zl. Troche ich poszlo i jeszcze sie nie wymienialo zadnego, sa tez tansze takie jak Power-bat i ostatnio Power-MAX za ok 50 netto ale za wczesnie mowic o ich zywotnosci, dobre to tak jak pisalem CSB, Europower, Hitahi... ale cena jest odstraszajaca po zawsze ponad 100 i to netto lecz jakosc sprawdzona, mowa oczywiscie o 17-18 Ah
  Michal