Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora w CA-10

03 Lut 2007 12:41 3224 20
  • Poziom 18  
    Ostatnio miałem okazję widzieć system jak w/w podpięty do ochrony / był tam zapięty moduł powiadamiania do nich/ i wszystko było by ok. tylko że zasilanie tego urządzenia było podpięte równolegle do akumulatora z centralki heh precyzując ściągnięta izolacja z linki i jakoś tam wepchnięte pod orginalne wtyczki ale to szczegół.Co koledzy na taki rodzaj podpinania się do zasilania.Nadmieniam że właściciel wspominał mi o tym że w przypadku braku napięcia 230V jego system coś krótko działa.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 17  
    Witam

Wykonanie wręcz skandaliczne. Każda agencja ochrony zakładając urządzenie do monitorowania powinna zapewnić sama sobie zasilanie awaryjne(oddzielna obudowa, trafo i akumulator). Nie dziwie się jeżeli system krótko wytrzymuje brzy braku sieci jeżeli podtrzymuje gratisowo inne urządzenie. Chętnie bym poznał nazwe tej agencji i z chęcią ją "rozleklamował".

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    kolejny sposób na obniżkę kosztów własnych. Jestem ciekaw, jak się agencja będzie tłumaczyć, gdy ktoś wywali zasilanie w domu i poczeka na wyładowanie akumulatora?

pozdrawiam - Maciej

PS: adi_al - nie jesteś sam w swoich spostrzeżeniach - u mnie w okolicy są agencje co robią tak samo.

PS2: i zmień tytuł postu, bo wprowadza w błąd ;-)
  • Poziom 18  
    No tak to wszystko pikuś ale zastanawia mnie układ ładowania właśnie bo jak pisałem wcześniej to równolegle do zacisków akumulatora jest podpięty od nich układ a z tego co wiem to centralka kontroluje sobie ładowanie akumulatora i w tym momencie układzik ochrony łyka prądzik akumulator będzie niedoładowany bo tam jest ograniczenie prądowe i to mnie martwi.Chyba że się myle bo czekam ale nik z kolegów tego nie poruszył.
  • Poziom 14  
    Ładowanie aku w CA10 działa na zasdzie zasilacza buforowego , ładowanie akumulatora jest dopiero ograniczane w momencie osiągniecia napiecia ustalonego - zazwyczaj 13.8v i wowczas ograniczany prąd ładowania na podtrzymujacy.
  • Poziom 32  
    jak tak oszczędzają to ciekawe jakim sprzętem jeżdża na interwencje może autostopem ?
  • Zasilacze UPS
    Cytat:
    ciekawe jakim sprzętem jeżdża na interwencje

Heh, ze 4 lata temu, będąc na robocie, widziałem w Gliwicach Asconę,
    a w moich okolicach patrole wyposażone są w rowery (ale to chyba "prewencja" jakaś)

Co do ładowania: to jest zasilacz buforowy, ale z ograniczonym prądem max. ładowania (350/700mA) - czyli więcej z zasilacza na aku nie pójdzie. I jeżeli prąd pobierany przez dialer jest większy niż ustawione ograniczenie prądu ładowania - wtedy rzeczywiście może być problem.

pozdrawiam - Maciej
  • Poziom 15  
    Co do takich specjalistów to ostatnio odpalałem pożarówke w hotelu i chłopcy wpadli i podpieli się z monitoringiem radiowym, dziwne tylko ze telefony odcina jak coś się dzieje.

A co do ładowania to aku będzie naładowane normalnie, tylko po długim czasie. Tylko w przypadku braku zasilanka 220V to dodatkowe obciążenie przekraczające 0,5A (oszczędny dialer) nie daje 7Ah zbyt wiele czasu. Mogli przynajmniej aku dać większe.
  • Poziom 16  
    Cytat:
    dziwne tylko ze telefony odcina jak coś się dzieje.

Bo zrobili "obejście " telefonu przez alarm i w momencie zadziałania "sygnał zdarzenia" idzie do firmy monitorującej po "telefonie stacjonarnym" i rozłącza rozmowę a dodatkowo może isc jeszcze po GSM-ie .

A co do podpinania się w ten sposób to typowa partyzantka, choc ostatnio już nie tak często stosowana.
    Pozdrawiam
    Cytat:
    dziwne tylko ze telefony odcina jak coś się dzieje

dlaczego dziwne? Może powiadamianie jest dwutorowe (radio i tel. - może klasa obiektu tego wymaga) i centrala jest pierwsza w linii - tak być powinno.
    Cytat:
    aku będzie naładowane normalnie

No, nie wiem. Co jeśli prąd pracy ciągłej dialera to np. 500mA, a ograniczenie prądowe ładowania do 350? Bilans energetyczny jest już ujemny (-150 mA) i ten właśnie prąd rozładowuje akumulator, podawia się "usterka akumulatora", a za czas jakiś "brak akumulatora". Alternatywą jest ustawienie większego prądu ładowania plus ewentualnie wymiana aku na większy.

pozdrawiam - Maciej
  • Poziom 2  
    Ja proponuje dać większe Acu dobrac do niego prostownik i połączyć w sposób nastepujacy

Prostownik----->Acu------>zabezpieczenie prądowe-------->centralka alarmowa

z tego co wyczytalem teraz, caly system jest podlaczony w sposób

Prostownik ---->zabezpieczenie------>acu-----> centralka

poprawcie mnie jeśli się myle
  • Poziom 31  
    A moje rozwiązanie jest takie.
    Zadzwonic do tej agencji i im powiedzieć żeby (zaraz dostane ostrzeżenie) z tym nadajnikiem.
    Jak ja bym taki numer zrobił, to moge zwijać manatki odrazu
  • Poziom 14  
    zalecany akumulator do CA-10 17Ah , stosowanie 7 Ah to wielka pomyłka ze strony montażysty , a swoja droga dialer pobiera do 50mA- rzadko ok. 100mA i mozna go pominąc w rozwazaniach o gwałtownym rozładowaniu aku centrala 70mA-100mA/zalezy ile czujek zainstalowane/.Faktem jest natomiast to że w Ca-10 czesto poadaja akuu - z przeładowania .Jak pisał SHARP prąd ładowania jest ustawiany w dwóch opcjach 350 lub 700 mA , ustawisz mniejszy dłużej jest ładowany ale i żywotnośc aku wzrasta .

Dodano po 8 [minuty]:

a wracając jeszcze do tematu rozważamy CA-10 a ona ma przecierz własny wbudowany dialer na płycie głownej ?
  • Poziom 14  
    i wszystko sie zgadza wtedy mozna dołaczyc cos po GSM :gsm-4s,gsm lt-1s czy tez cos innego tańszego w tym stylu - ale nie zmienia to faktu i tak nie ciagnie to wiecej jak 100mA-200mA i przy standartowej bateri 17Ah powinno z założenia zachowywac sie przyzwoicie długo.
  • Poziom 21  
    Zobaczcie jak są zrobione zasilacze buforowe do montażu w obudowach jak są zrobione ? czy czasem zaciski DC +- to nie te same zaciski co AKU +- ?, czyli wyjscie zasilacza to tosamo co AKU a wydajność prądowa to 1,5... 3 A ! i wszystko dziala ! np. zasilanie kamer, i aku nie padają. Często spotykam jak ktoś podłącza sygnalizator na zaciski akumulatora, ja też często zasilam gsm z centrali ale z płyty jeśli out ma choć 500mA, nawet CA-5 (a tam tylko 400mA) dzialają kilka lat i nic sie nie dzieje a już napewno nikt akumulatora po roku nie wymienia, jednak obawiałbym sie podłączenia nadajnika radiowego 5W (nawet 2W) do takiej biednej centralki i tu raczej bardziej eleganckie bedzie osobny zasilacz z wlasnym aku, a co do 17-18 Ah to myśle że 300mA prądu ładowania to wystarczy,
    szkoda zabijać baterie na 650-700mA (pisaliśmy już na temat prądu ładowania)
    Michał
  • Poziom 13  
    Z praktyki powiem tylko tyle że GSM podpięty pod AKU nawet to 7Ah to jeszcze nie taki straszny błąd pod warunkiem że firma monitorująca używa GSM który jest "mądrze" zaprogramowany, a mianowicie :
    - informuje o braku napięcia sieci 220V
    - wysyła CLIPa bądź TEST w takich okresach czasu które wykluczają możliwość "padu" systemu w przypadku braku zasilania
    Poza tym... każda szanująca się firma monitorująca wysyła w takich wypadkach ekipę pod obiekt jeśli wie że istnieje możliwość zbyt długiego braku zasilania... poza tym większość central po wykryciu awarii akumulatora jeśli była instalowana przez montera "który używał głowy" może o tym fakcie powiadomić nawet poprzez dialer..... możliwości jest masa, kwestia tylko wyobraźni montera..

A co do żywotności akumulatorów mogę potwierdzić (na podstawie wielu przypadków z którymi sie spotkałem) że tego typu podłączenie nawet przy prądzie 350 mAh w przypadku Satel'owskich Centralek nie wpływa specjalnie ujemnie na stan akumulatorów i sprawność systemu.
  • Poziom 18  
    Np. Centrale Vi max-6 Visonica sa przystosowane do montowania w jednej obudowie (Pulsar) razem z nadajnikiem Tr-86. Miejsce jest tylko na aku 7AH. Wszystko chodzi bez problemu. Z reszta zasilanie z aku jest przewidywane na czasowy zanik napiecia, a ostatnio jak klien odlaczyl AC system wytrzymal 3 dni. Jesli centrala i radio sa w jednej obudowie nie ma sensu dublowac aku. Stosowanie jednego aku jest czesta praktyka i to za zwyczaj na zyczenie klienta - onizenie kosztow, ladowania wszystkiego w 1 skrzynke dla zaoszczedzenia miejsca, itp.
  • Poziom 21  
    Warto zwrocic uwage ze Vi-Max ma możliwość zasilania sygnalizatora z akumulatora jesli jest potrzeba znacznego prądu do jego pracy (juper na płycie) czyli potwierdza się że można korzystac z akumulatora do zasilania bardziej prądozernych odbiorników energii.

Michał
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Uwaga: Podłczając do centrali urządzenia o większym poborze prądu (jak przykadowo nadajnik monitoringu radiowego), "+" zasilania tych urządzeń należy podłczać do "+" akumulatora (wskazane jest zaożenie bezpiecznika na przewodzie zasilającym). Natomiast masa musi być podłączona do dowolnego styku COM centrali, a nie do "-" akumulatora. Podłączenie masy urządzenia do "-" akumulatora
    spowoduje błdne zadziaanie ogranicznika prądu ładowania, co w konsekwencji doprowadzi do szybkiego rozładowania akumulatora, a nawet może spowodować uszkodzenie centrali.

Powyżej cytat z instrukcji producenta ja tak robię i nie mam żadnych kłopotów, a najlepiej to wcześniej zaopatrzyć się w większą obudowę i akumulator no chyba że system jest mały, a takie podłaczenie jest też pomocne jak zabraknie wyjść w centrali poprostu nie dajemy go jako zasilające, ja czasem podłaczam tak radiolinię lub zasilam GSM nie ładuję wtedy do jednego wyjścia kilku odbiornków i mam pewność że jak ktoś przetnie np. kable do szyfratora nie bedzie to miało wpływu na zasilanie najważniejszego elementu systemu czyli powiadomienia.
    Myślę że to rozwieje wszystkie wątpliwości pozdrawiam
  • Poziom 18  
    No właśnie czekałem czy ktoś wreszcie zasugeruje takie podpięcie jak napisał "joy"czyli tak jak w instrukcji.Bo oczywiście aku jest 17A i reszta systemu zrobiona ok. ale od momentu podpięcia tego badziewia widać wyraźne skrócenie czasu działania systemu bez zasilania 230V więc wydaje mi się że aku jest niedoładowany jak sieć jest przez 364 dni w roku to jest ok. ale akurat w tym obiekcie były zaniki prądu co kilka dni po kilka godzin i zaczeły się problemy.