Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty alarm do mieszkania - Satel CA-5?

emesc 03 Lut 2011 16:18 6625 11
  • #1 03 Lut 2011 16:18
    emesc
    Poziom 10  

Witam,

nie miałem do czynienia jeszcze z alarmami, a planuję w przeciągu miesiąca - dwóch zainstalować swój pierwszy do zabezpieczenia mieszkania. Ze względu na małe potrzeby myślałem o wspomnianym CA-5. Planuję zamknąć go w obudowie Pulsar AWO-000 wraz z akumulatorem żelowym (12V 7Ah albo 12V 12Ah - podobne wymiary), transformatorem TRP AC/AC 230V / 20VA / 16V / 18V wraz z zasilaczem buforowym APS15 (wydajność prądowa zasilacza
    1.5A, na stronie satela piszą że jest to do aku 7Ah ale mogę go zastosować do tego 12Ah?)

Do wejść centrali planuję podłączyć 2 może 3 czujki ruchu i może jedną stłuczonego szkła. Jako że z mieszkania jest możliwość puszczenia kabli do piwnicy planowałem tam dodać kontaktron w drzwiach (dostęp tylko przez drzwi, brak okien).
    Na wyjściach dwa sygnalizatory akustyczne - jakaś głośna syrena w piwnicy i coś cichszego w mieszkaniu. Trzecie wyjście może w przyszłości wykorzystać do podłączenia GPRS-T2 albo Elmes GSM-2 - powiadamianie SMS o naruszeniu strefy a inne wejście tego modułu do aktywowania alarmu w piwnicy - jakby osobna strefa monitorowana 24h niezależnie od uzbrojenia alarmu, kontaktron na wejściu modułu GSM będzie mógł aktywować syrenę w piwnicy podłączoną teraz do wyjścia modułu zamiast bezpośrednio do centrali.

Póki co problem byłby taki że musiałbym zostawić piwnicę jako monitorowaną 24h z kontaktronem NC a na kablu od czujki zostawić w domu przełącznik aby ją odciąć gdy schodzę do piwnicy (np. przełącznik stacyjka)? Czy jak sobie z tym poradzić bez inwestowania w dwustrefową centralę? Czujka ta nie musi być podłączona 2EOL. Stratę diagnostyki w jej przypadku przeżyję a kabel będzie puszczony bezpośrednio z mieszkania do piwnicy przez szyb wentylacyjny który łączy pomieszczenia więc nie obawiam się też żeby ktoś się mógł dobrać do niego.
    Czy taki zestaw spełni się w tej roli?

Z góry dziękuję za porady od osób zajmujących się tym i pozdrawiam serdecznie.

0 11
  • #2 04 Lut 2011 00:02
    monter79
    Poziom 17  

Kolego a może dołożyć 60 zł i zainstalować VERSĘ. Możesz załączyć czuwanie nocne na piwnice.

0
  • #3 04 Lut 2011 07:13
    emesc
    Poziom 10  

Czuwanie na piwnicę będzie zrobione jako dozór 24h więc w sumie może w takim razie wziąć wersję CA-6p? Tam mogę dać piwnicę jako drugą strefę, a plus taki że mam 8 wejść zamiast 5, fakt że Versę można zawsze w przyszłości rozbudować ale tak jak wspomniałem tutaj chodzi tylko o zabezpieczenie mieszkania(2pokoje)+piwnica. Sądzę że do tego potrzebuję najwyżej 3-4 czujki ruchu w mieszkaniu i kontaktron w piwnicy. Nadal pozostaje zapas na czujkę stłuczonego szkła (pokój z balkonem ma dodatkowe kraty) i ewentualnie dymną do kuchni.
    Poza tym jeśli dołożę moduł GPRS-T2 to jak mniemam mogę podłączyć do niego czujkę dymu i ustawić żeby to wejście wyzwalało powiadomienie SMS o zagrożeniu pożarowym, zwalniając kolejne wejście w centrali.

Moje kolejne pytania to:
    czy do takiego zestawu wystarczy ten trafo TRP 20VA czy wrzucić jednak ten 40VA. Różnica w cenie niewielka więc wolę pomyśleć teraz niż później zmieniać na nowy przy dokładaniu GPRS-T2.

Przy Versie napisano na stronie Satela:
    -zabezpieczenie przez całkowitym rozładowaniem akumulatora
    -regulacja prądu ładowania akumulatora
    czego nie ma przy CA-6p, czy w takim wypadku do CA-6p jest dostępny jakiś dodatkowy moduł? Czy do tego celu wystarczy zamontowanie zasilacza buforowego APS15 i on dba już o to żeby przy większym rozładowaniu akumulatora odseparować go od centrali i doładować do stanu użytkowego?

0
  • Pomocny post
    #4 04 Lut 2011 10:01
    monter79
    Poziom 17  

Nie wiem w jaki sposób chcesz połączyć zasilacz ASP15 z CA-6? Centrala ma swój układ zasilania AC i AKU, zasilacz tak samo.

Jeżeli nie zależy Tobie na manipulatorze z wyświetlaczem LDC to wybrałbym CA6. Jak chcesz zabezpieczenie AKU , zobacz moduł ZB-1 z satela.

Transformator 40VA jest wydajniejszy, mniej będzie wydzielał ciepła.

0
  • #5 04 Lut 2011 11:42
    b3ck
    Poziom 18  

Zapomnij o CA5 czy w ogóle rodzinie CA. To są stare centralki, które ustępują funkcjonalnością Versie, nie wspominając Integry. Jeżeli chcesz sprzęt, który w przyszłości będziesz mógł łatwo rozbudować i przeprogramować to proponowałbym w Twoim wypadku:

Versę 10
    + Manipulator LCD
    + AWO000 (już z trafem)
    + Aku 7Ah
    + czujniki wg widzimisię (Nie montuj czasem Amber'a Satel ;) )
    + przewód 6x0,5mm YTDY
    + sygnalizator

0
  • #6 04 Lut 2011 12:37
    emesc
    Poziom 10  

b3ck: wierzę że ustępują im możliwościami, ale tak jak napisałem w temacie, chodzi o prosty alarm do mieszkania. Chcę dobrać dokładnie to co będzie mi potrzebne, nie ma co przesadnego sprzętu pchać, a Versa 10+LCD to koszt rzędu ilu, 600zł?
    Jeśli za 650zł mam nabyć CA6p+kLED+GPRST-2 który spełni moje wymagania to chyba lepiej pójść tą drogą?

Tak jak wspomniałem na chwilę obecną i tak mam plan zastosować 5 może 6 czujek, a w tej konfiguracji mam 6 wejść w CA, 2 w manipulatorze i jeszcze 4 wejścia w t-2, fakt że nie użyję ich do czujek (bo zakładam że rozbrojenie alarmu nie blokuje wejść z nich) ale mogę użyć np do podłączenia kontaktronu i monitorowania piwnicy 24h z powiadomieniami SMS, albo czujki dymu do kuchni - i odciążam dwa wejścia w CA. No i w tej samej cenie co wspomniana Verse mam też powiadomienia SMS o stanie alarmu itd.
    Bo sam argument weź Verse bo jest lepsza nie przemawia do mnie. Wiadomo że cena gra tu też istotną rolę.

Funkcjonalnie nie wydaje mi się żeby wniosła coś co będzie niezbędne, ale jeśli się mylę chętnie zapoznam się z argumentami dlaczego właśnie warto przejść na wyższy model, dlatego założyłem ten temat.
    Piwnica (podłączona jako druga strefa) będzie i tak w dozorze 24h i wyłączana tylko gdy ktoś do niej będzie schodzić więc czuwanie nocne (zakładam że np. do tego Versa używa Timerów) o którym wspomniał monter79 nie jest dla mnie wymogiem. Więcej stref też nie ma sensu no bo jak, dam drugi pokój z kuchnią na osobną strefę? Lepiej chyba dać po prostu panic button w sypialni. Podczas obecności domowników alarm będzie po prostu wyłączony.
    Plusem na pewno jest zasilacz Versy z obwodami zabezpieczającymi ale tutaj mogę do CA-6 dołożyć wspomniany wcześniej ZB-1, który kosztuje 25-30zł

edit: tak jak w temacie chodzi tutaj o alarm mieszkaniowy więc nie ma ryzyka że za pół roku wpadnę na pomysł czujek zewnętrznych, zraszaczy itp :)
    Więc system modułowych rozszerzeń też jest zbędny.

0
  • Pomocny post
    #7 04 Lut 2011 13:18
    b3ck
    Poziom 18  

OK, jeżeli faktycznie liczy się cena to zamiast GPRS-T2 Satela zastosuj GSM2 Elmesa, ktora ma 4 wejścia i 4 wyjścia i jest o kilkadziesiąt złotych tańszy od T2 a programujesz go przez miniUSB (czyli kabel z aparatu cyfrowego :) ) i w zestawie będziesz miał antenę.

0
  • #8 04 Lut 2011 13:36
    emesc
    Poziom 10  

Aaa racja, w ilości przeglądanych PDF'ów faktycznie pomyliłem je ze sobą. Tak jak pisałem nie zajmowałem się nigdy alarmami i dokształcałem sie ostatnio przeglądając wszystkie manuale co uda mi się z czego wycisnąć :)
    Według planu chciałem wziąć właśnie ten moduł Elmesa. Dzięki. Wpisałbym sobie w plany zakupu nie to co chciałem.

0
  • Pomocny post
    #9 04 Lut 2011 13:45
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Versa 5 w komplecie z manipulatorem LED wychodzi jakieś 80 złotych brutto drożej od ca6+LED. Tylko że w komplecie z Versą dostajesz obudowę OPU4P. Jeszcze jak doliczysz te 25-30zł na moduł zabezpieczający to wyjdzie na to samo. Versa ma 5 wejść ale ma też osobne wejście do podłączania sabotaży. Nie szukaj aż tak bardzo oszczędności bo co tanie to .... drogie. To że te centrale dzieli przepaść już nie wspomnę.

0
  • #10 04 Lut 2011 15:12
    emesc
    Poziom 10  

crunky: właśnie patrzę i widzę że jest Versa 5 z manipulatorem led i obudową za 440zł
    Wychodzi więc:
    ca6(200zl)+kLed(145zl)+ZB-1(25zl)+AWO-220 z 40VA trafo(90zl)=460zl
    albo
    versa5+manipulator+obudowa(440zl)+trafo 40VA(45zl)=485
    Myślałem że ona tylko z LCD współpracuje, ale to jak wspomniałem za dużo PDFów naraz ;)
    Stracę niestety trzy wejścia wybierając Versę ale jak wspominałem, w pięciu czujkach powinienem się zmieścić, a dymną później postaram się i tak przenieść na moduł GSM2, więc bedzie jedno na stłuczeniową może. A w przyszłości otwarta droga na moduł rozszerzeń (choć jego użycie wydaje mi się wątpliwe).
    Swoją drogą te zestawy mało promocyjne są:
    Versa 5(215zl)+klaw(155zl) a 'gratisowa' obudowa 70zł? To chyba lepiej wziąć bez zestawu a dołożyć tą obudowę AWO-220 z trafo za 90zł.

Pytanie z innej beczki, osobne wejście do podłączania sabotaży jest po co?
    Bo czujki jak są 2eol to mają sprawdzanie sabotażu na lini? Czy to osobne wejście to np do podłączenia sabotażowego obudowy?

0
  • Pomocny post
    #11 04 Lut 2011 15:47
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Sabotaż obudowy, sabotaż sygnalizatora, w CA5 musisz też podpiąć sabotaż klawiatury. Jeżeli w CA6 przeznaczysz jedną linię na sabotaż systemu to masz przewagę tylko dwóch linii i nic więcej, ani teraz, ani w przyszłości! Jak Ci przyjdzie coś do głowy to we versie dołożysz ekspander i będziesz miał 13 linii. Tą stówkę chyba można sobie odżałować. Ja bym na Twoim miejscu bez zastanowienia brał versę10, raptem 50zł netto droższa. Masz od razu zapas i mocniejszy zasilacz. O te 50 na pewno bym się nie szczypał, to raptem dwie butelki odżałowane, nie przesadzałbym z tymi oszczędnościami. Żebyś jeszcze za bardzo na czujkach nie przyoszczędził bo jak doświadczenia w tej materii nie masz to tu i teraz mówię Ci że na tanich się przejedziesz.

0
  • #12 04 Lut 2011 16:39
    humek
    Poziom 32  

Crunky dobrze Ci radzi ! weż VERSĘ 10 plus dodatki (klaw,obudowa,trafo itd) ma mocniejszy zasilacz akumulator tez możesz dać duży, ma wiecej możliwości programowych a i rozbudować się daje.Ja przez 12 lat miałem w mieszkaniu CA-6 ,działała idealnie niestety miała 1 komunikat głosowy (z syntezera) itd. Versę możesz zawsze rozbudować jak nie GPRS-T1 to CA64SM lub inny itd .CA6 daj tylko wtedy gdy w" kieszeni pusto " a chcesz mieć sygnalizację przez linie telefoniczna.

0