Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

buduje mini tesle i prosze o pomoc

kysn 04 Maj 2006 23:22 5598 59
  • #1 04 Maj 2006 23:22
    kysn
    Poziom 18  

no więc mam zamiar zrobić trochę większą mini tesle
    chciałbym żeby miała ok 0,5 m wysokości
    do tej pory robiłem testy na cewce nawiniętej na opakowaniu po multiwitaminach i mówiąc szczeże efekty są beznadziejne gdy na górę cewki położyłem żarówkę to nic sie w niej nie pojawiło
    wyładowanie do palca jest o plłowę krótsze od wyładowania do uziemienia (i drugim końcem cewki
    wyładowanie do palca wynosi ok 3mm to barszo mało

mini tesle złożyłem z transformatora 2x 12V 400W; cewki zapłonowej 12V
    i dwóch butelek lejdejskich (każda ok. 4nF), ale mam zamiar dać ich osiem

pierwotne wykonane jest z przewodu miedzianego (taki jak w ścianie)
    z ilością zewojów różnie próbowałem 6,5 ,3 zwoje

tyle że odstępy między zwojami wynoszą ok 1,5 cm
    gdy cewkę zapłonową podłączałem pod 12v to iskra z końcówki cewki tesli taka jak powyżej
    a gdy na trafie połączyłem ze sobą 2 uzwojenia (razem 24V) to długość iskry taka sama tylko iskra troche wyraźniejsza a jak podłączyłem żarówkę to już było w niej coś widać

tak bardzo bym chciał żeby dawała przynajmniej 10 cm wyładowania do uziemienia

wcześniej (raczej dawno temu) zasilałem tą cewkę ok 400V ze zwykłego trafa podłączonego odwrotnie i musze przyznać że efekty były lepsze.

bardzo proszę o pomoc :cry: mam na to 2 tygodnie

0 29
  • Pomocny post
    #2 05 Maj 2006 11:04
    sim210
    Poziom 12  

swojego czasu w EdW opisane bylo jak wykonac tesle był to numer 9/2002 niestety nie posiadam wersji elektronicznej tego artykułu:(

0
  • Pomocny post
    #3 05 Maj 2006 12:34
    Robert_ck
    Poziom 17  

Z cewki zapłonowej da sie zrobić mini tesle nawet gdzieś w necie widziałem jak to zrobić. Cewki zapłonowej nie podłączasz bezpośrednio do transformatora na 12V tylko przez specjalną przetwornice zwiękrzającą częstotliowość. Pojemność kondensatorow dobiera się do trafa zasilającego. (nie wiem jak to sie ma do cewki zapłonowej) Iskiernik dobiera sie też do trafa zasilającego. Układ kondensatora z iskiernikiem ma zasilać uzwojenie pierwotne transormatora tesli wysokim napięciem i częstotliwością. Tak pozatym to ile zwojów miałeś w tej mini tesli i jakom drutem. Nawiń tą cewke na np. opakowaniu po silikonie drutem 0,2mm bądź cieńszym.

Dodano po 1 [minuty]:

Zobacz zresztą tutaj: http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/tesla

i tutaj www.myzlab.pl

na pierwszej masz TT z cewki zapłonowej

0
  • Pomocny post
    #4 05 Maj 2006 13:34
    lechoo
    Poziom 39  

Porządny transformator zasilający to podstawa do sukcesu, wybij sobie z głowy cewki zapłonowe i inne podobne wynalazki. W tym dziale jest założony przeze mnie wątek pod nazwią Mini Tesla Coil - proponuję przeczytać go dokładnie i w całości...

0
  • Pomocny post
    #5 05 Maj 2006 14:15
    Robert_ck
    Poziom 17  

:arrow::arrow: lechoo
    Dlaczego tak sądzisz że bez porządnego transformatora nie da sie zrobić TT? Na tej stronie co podałem we wcześniejszym poście jest taka ceweczka tesli zasilana cewką zapłonową. Masz jednak racje że nie będzie to jednak nic wielkiego żadnych super efektów, ale jako zabawka czy element pokazowy może być :D. Napewno na czubku takiego mini TT pojawi sie korona iskier :D:D:D

0
  • #6 05 Maj 2006 14:32
    kysn
    Poziom 18  

wcześ niej do szkoły zrobiłem drabine jakoba
    teraz chciałbym żeby było to coś mocniejszego
    ale 10cm to już jest dla mnie dużo ale może dałoby się więcej może jak bym miał dwie cewki czy było by coś lepszego?

interesuje mnie schemat tego generatora w.cz -- mógłby ktoś dać ewentualnie linka?

najbardziej bym chciał żeby był na ne555 lub tranzystorach typu 2n3055
    (posiadam kd3055)
    czy układ "świetlówka" będzie się nadawał jako generator w.cz. ??

dziękuję wszystkim za odpowiedzi

pozdrawiam kysn

0
  • Pomocny post
    #7 05 Maj 2006 14:40
    Robert_ck
    Poziom 17  

http://www.myzlab.pl/hv/solid/ << ostatni schemat jest na NE555 do niego podłączsz cewke zapłonową i potencjometrami kręcisz tak by ustwić jak najleprzy efekt :d (powinno działać na tym)

0
  • Pomocny post
    #8 05 Maj 2006 15:28
    pawem1
    Poziom 25  

Ja też robiłem malutką ceweczke na tubce po tabletkach musujących, około 500 zwojów 0.2mm , kondensator zwinięty z kilku warstw foli przezroczystej (opakowanie foliowe), okładki foli aluminiowej jakieś 20cm x 10cm, kabel linka rozszczepiona na wachlarz i przyłożona folią alum. i gotowy kondensator, pojemność z tego co wpisywałem do capsolve to kilka nF, zasilanie to zwykły zasilacz 12V 300mA, tyle pisze na obudowie ale daje znacznie więcej około 800mA na zwarciu, z zasilacza 12V idzie na przekaźnik(przerywacz) i na pierwotne transformatora z mikrofali, przekaźnik przerywa i zwiera obwód "zasilacz 12V i trafo mikrofalowe", wyjście z trafa mikrofali na iskiernik, kondensator i na pierwotne 2 zwoje drutu 0,5mm, niczego nie liczyłem zrobiłem to ot tak czy zadziała no i zadziałało, iskry cewki tesli do powietrza 5mm, a między końcami uzwojeń jakieś 5cm, ceweczka bez toroidu bo z toroidem iskry do powietrza znikały, jak podłączyłem żarówkę 40W do tesli to efekt był bardzo ładny, cieniutkie niebiesko fioletowe iskierki.
    Do cewki zapłonowej musisz mieć przerywacz, z tego co masz to zrobiłbym tak, trafo 12V~ 400W przez ogranicznik Amper (żarówka 40W 12V, rezystor, dławik) żeby nie spalić trafa i cewki zapłonowej, dalej przerywacz ( przekaźnik , albo cokolwiek co będzie kilkadziesiąt razy na sekunde przerywać obwód) no i wyjście z cewki zapłonowej to już masz tylko dopasować, najlepiej mieć kilka kondensatorów i dołączać dla uzyskania najlepszego efektu, i w tym samym czasie regulować iskiernik.

0
  • Pomocny post
    #9 05 Maj 2006 15:44
    Robert_ck
    Poziom 17  

Na jakim przekażniku??!!?!?!?! Przetwornice to sie robi na tranzystorze a nie na przekazniku:P

Dodano po 4 [minuty]:

pawem1

czyli twoja cewka ma koło 10W? i po co marnować trafo z mikrofali??
    Zamiast zasilić je z 220V byś miał cewke ok 1KW to ty ją zasilacz z 12V 0,8A jeszcze do tego przez przekażnik?

0
  • Pomocny post
    #11 05 Maj 2006 16:29
    Robert_ck
    Poziom 17  

Nie możesz kupić tego IRF510 razem z innymi częsciami?

Powino działać na tym układzie tylko możliwe że będziesz potrzebował tranzysora więkrzj mocy.

0
  • #12 05 Maj 2006 16:35
    kysn
    Poziom 18  

trafo z mikrofali podłączałem i mi bezpieczniki wywalało
    nie moge kupić części bo mieszkam na takim zadupiu że mam 200km do najbliższego sklepu elektronicznego

myślałem żeby do trafa od mikrofali wstawić żarówkę w szereg
    wiem że trafo jest nie bezpieczne więc chętnie bym je sprzedał

0
  • Pomocny post
    #13 05 Maj 2006 16:38
    Robert_ck
    Poziom 17  

To spróbuj podłączyć 2n3055 bo pisałeś chyyba że masz taki

0
  • #14 05 Maj 2006 18:27
    kysn
    Poziom 18  

ale co z tą świetlówką?
    bo mam taki układ zlutowany
    myślałem żeby zamiast trafa cewke zapłonową

0
  • Pomocny post
    #15 05 Maj 2006 18:53
    Robert_ck
    Poziom 17  

to podłącz zamiat świetlowki jak przeskopczy iskra ok 1-2cm to jest ok

0
  • #16 05 Maj 2006 18:59
    kysn
    Poziom 18  

iskra z cewki zapłonowej??

0
  • Pomocny post
    #17 05 Maj 2006 19:29
    Robert_ck
    Poziom 17  

Tak iskra z cewki zapłonowej bo z niej wychodzi ok 10-30kV

0
  • #18 05 Maj 2006 21:40
    kysn
    Poziom 18  

iskra daje sie rorciągnąć do max 1cm
    a jej zapłon następuje na ok 2mm

Dodano po 6 [minuty]:

kolega ma mi donieść na poniedziałek drógą cewkę zapłonową
    to je połącze ze sobą

Dodano po 47 [minuty]:

i następny problem podłączyłem cewkę zapłonową pod ten układ
    i jak dołożyłem pierwotne mini tesli i kondensatory hv to nie chce wyjść najmniejsza iskra nawet z iskrownika

0
  • Pomocny post
    #19 05 Maj 2006 22:02
    lechoo
    Poziom 39  

Za duża jest częstotliwość prądu wychodzącego z cewki zapłonowej, więc kondensator nie ma szans się naładować. Transformator sieciowy dostarcza prądu o częstotliwości 50Hz i jest to wartość optymalna dla cewki tesli. Żadna cewka zapłonowa czy przetwornica nie będzie tak działać jak zwykły transformator. Można spróbować wyprostować prąd i zasilać cewkę tesli napięciem stałym, robiłem z tym próby, ale nie byłem zadowolony z uzyskanych rezultatów.
    Można też zrobić całkiem przyzwoitą cewkę bez użycia kłopotliwego transformatora - szukaj w google pod hasłem SSTC. Ogólnie mówiąc taka SSTC to przetwornica pracująca z częstotliwością rezonansu własnego (kilkaset kHz) uzwojenia wtórnego (wysokonapięciowego) cewki tesli. Uzyskiwane z SSTC moce są znaczne, także efekty są inne niż z klasycznej cewki tesli - łuki są grube i gorące, pozwalają topić i spalać elektrody umieszczone na toroidzie. Niemniej poprawne zbudowanie i uruchomienie SSTC to jeszcze trudniejsze zadanie niż budowa i zestrojenie klasycznej cewki z iskrownikiem - bardzo przydatnym przyrządem jest oscyloskop i wskazany duży zapas mosfetów które często ulegają uszkodzeniu podczas eksperymentów z SSTC.

0
  • #20 05 Maj 2006 22:30
    kysn
    Poziom 18  

wyprostować ciekawe czym??

0
  • Pomocny post
    #21 05 Maj 2006 23:08
    lechoo
    Poziom 39  

Ja pierdziele, szkoda gadać (pisać)...

0
  • Pomocny post
    #22 05 Maj 2006 23:22
    pawem1
    Poziom 25  

"Robert_ck" a przetwornica to nie przerywacz ? :-P , zresztą zobacz jak jest zasilana cewka zapłonowa w jakimś starym samochodzie,

co do trafa z mikrofali to poco marnować prąd, narażać życie i jeszcze pewnie ta ceweczka przy 1KW by sie stopiła w sekundę, nie sztuka władować kilowaty i patrzeć na efekt, sztuka to mała moc a ładny efekt, bez obawy o śmiertelne porażenie mogłem regulować iskiernik i dotykać tesli.

Ten przekaźnik daje kilkadziesiąt iskier na sekundę o dużym napięciu i natężeniu, tak aby kondensator miał wystarczającą moc i czas aby się naładować, i oto właśnie chodzi w cewce tesli, zresztą to nie musi być przekaźnik, ja tak zrobiłem bo najprościej bez zbędnej elektroniki (tranzystory łatwo przebić wysokim napięciem przy takich eksperymentach, na niskiej częstotliwości kluczowania (przerywania i zwierania ), musisz obniżyć częstotliwość cewki zapłonowej do kilkuset Hz albo nawet kilkudziesięciu Hz, aby kondensator naładował się w pełni, albo zastosować diody HV, albo zmniejszyć pojemność kondensatora i szczelinę na iskrowniku, a tak jak teraz masz przy wysokiej częstotliwości to masz zwykłe zwarcie na kondensatorze, oczywiście kondensator się ładuje ale zamiast rozładować się na iskierniku rozładowuje się na cewce zapłonowej, i przy najgorszym scenariuszu przetransformowany wstecznie prąd przebija tranzystor.

masz jak na tacy http://www.geocities.com/tesla135/index2.html
    http://www.geocities.com/tesla135/fullcirc.html
    i kalkulator 555 http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/555.htm
    i widać jasno że częstotliwość mieści się w granicach od około 60Hz do 1kHz.

0
  • #23 06 Maj 2006 11:15
    kysn
    Poziom 18  

czyli w tej świetlówce mam obniżyć częstotliwość ??(kiedyś ni się to udało)

0
  • Pomocny post
    #24 06 Maj 2006 12:00
    Robert_ck
    Poziom 17  

Ja bym najpier podłączył samą cewke do uzwojenia pierwotnego bez kondensatora i skrownika. Przecież prąd z niej wychodzący już wysoką częstotliwość. Pozatym kondensator będzie trzeba dobrać doświadczalnie bo nie znasz mocy tej cewki zapłonowej, a czas róznież zależy od częstotliwości.

pawem1
    Jak ma obniżyć częstotliwość do kilkunastu Hz to po co stosować przetwornice. Przecież może ją podłączyć bezpośrednio pod transformator 220/12V
    Tak poazatym po co podłączłeś to trafo z mikrofali przez przekażnik jak wystarczyło dać to 12 V 50Hz. Na tym przekażniku napewno otrzymasz niższą częstotliwość. Jak działa to ok:D ale jak dlamnie to pokmbinowane. :D :D:

0
  • #25 06 Maj 2006 12:12
    kysn
    Poziom 18  

a może da się samą cewkę zapłonową przerobić tak żeby dawał lepsze efekty na 50hz
    ja myślałem żeby rozebrać cewkę zapłonową i do obu końcówek rdzenia dorobić stalowe ucho
    (chyba że rdzeń nie jest z metalu)

0
  • Pomocny post
    #26 06 Maj 2006 12:15
    Robert_ck
    Poziom 17  

To już lepiej przewinąć jakieś trafo na te 5kV :D

0
  • #27 06 Maj 2006 12:39
    kysn
    Poziom 18  

przewinąć trafo hmm może być to mikrofalowe?

Dodano po 1 [minuty]:

ale bardzo bym chciał żeby to było na cewce zapłonowej

0
  • Pomocny post
    #28 06 Maj 2006 12:57
    Robert_ck
    Poziom 17  

To jak już dział ten generator na cewce zapłonowej to podłącz wyjście cewki bezpośredni do pierwotnego twojego TT.

A trafa z mikrofali nie musisz przewijać bo ono nadeje sie idealnie do TT tylko dużego a nie do tak małego jak twoje. Miałem na myśli zwykłe trafo sieciowe o mocy ok 200W tylko nie wiem czy byś dał rade to zrobić. (potrzeba dużoooooo cierpliwości)

0
  • #29 06 Maj 2006 14:15
    kysn
    Poziom 18  

już nie raz przewijałem trafa
    ale tylko ok 100W

0
  • Pomocny post
    #30 06 Maj 2006 14:18
    Robert_ck
    Poziom 17  

Coż z tego że przwijałeś ale pewnie nie na 5kV. Po pierwsze drut musi byc bardzo cięki żeby sie zmieścił na karkasie po drugie musisz zapewnić odpowiednią izolacje. Lakierować uzwojenia robić przekładki między warstwami.

0
  Szukaj w 5mln produktów