Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikem krokowym za pomocą potencjometru

05 Maj 2006 22:49 5678 31
  • Poziom 17  
    tak jak w temacie czy takie coś jest możliwe ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Jest możliwe . Potrzebujesz sterownik do silnika i prosty układ generatora na NE555 .
  • Poziom 15  
    wydaje mi się, że tylko poprzez mikrokontroler z przetwornikiem A/D. podpinasz potencjometr do 5V, przetwarzasz na A/D, skalujesz na predkosc i sterujesz krokowca.
  • Poziom 35  
    jahoo napisał:
    wydaje mi się.
    I tu masz całkowitą rację .
  • Poziom 17  
    ok generatorek to bym sklecił a co z tym sterownikiem może jakiś schemacik bo pan google pokazuje już jakieś mikrokontrolery
  • Poziom 15  
    Jak ma to sterowanie wyglądać ? kąt obrotu potencjometru ma się przekładać na kąt obrotu silnika krokowego ??
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    Tomasz.W napisał:
    jahoo napisał:
    wydaje mi się.
    I tu masz całkowitą rację .

Dlaczego tak uwazasz? Mysle ze to jest calkiem mozliwe do wykonania zarowna w przypadku kiedy potencjometr ma sterowac katem obrotu silnika jak i jego predkoscia!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przede wszystkim, chcesz sterować prędkością przy położeniem?
  • Poziom 14  
    Widze dwie możliwości rozwoju tematu.
    1. Albo wartość potencjometru zadaje predkość, co jest chyba bez sensu, nie ma co obrabiać sygnału, może lepiej jest zrobić generator RC i tak sterować predkością, zmieniając rezystancję.

2. Ale tak naprawdę chodzi pewnie o zastosowanie potencjometru jako czujnika połozenia. W ten sposób wykorzystuje się potencjometr w robotyce, jako czujnik obrotu. Będziesz musiał zastosować regulator by osiągać zadany potencjometrem obrót.
  • Poziom 15  
    :arrow:Chaos w linku z instrukcją też jest schemat.
  • Poziom 20  
    przemo.t napisał:

Mysle ze to jest calkiem mozliwe do wykonania zarowna w przypadku kiedy potencjometr ma sterowac katem obrotu silnika jak i jego predkoscia!

Wiesz mozliwe t jest podobno nawe otwarcie parasola w d***. Natomiast proponujesz jazde przez Paryz do Warszawy. I po co to komu - a wystarczy ne555 i po sprawie. Odpadaja koszta, programowanie, czesci mniej i kontroler sie nie marnuje bez potrzeby..
  • Poziom 27  
    bobbyAIR napisał:
    przemo.t napisał:

Mysle ze to jest calkiem mozliwe do wykonania zarowna w przypadku kiedy potencjometr ma sterowac katem obrotu silnika jak i jego predkoscia!

Wiesz mozliwe t jest podobno nawe otwarcie parasola w d***. Natomiast proponujesz jazde przez Paryz do Warszawy. I po co to komu - a wystarczy ne555 i po sprawie. Odpadaja koszta, programowanie, czesci mniej i kontroler sie nie marnuje bez potrzeby..

Czytasz to forum czy tylko posty nabijasz?? Gdybys czytal wiedzialbys ze to nie ja zaproponowalem uzycie uC tylko kolega jahoo
    , ja natomiast tylko potwierdzilem jego zdanie poniewaz kolega Tomasz.W poddal je watpliwosci!
    Poza tym gdybys czytal to pewnie bys takze wiedzial ze wczesniej bylo juz zaproponowane rozwiazanie na ne555, wiec ameryki nie odkryles. Rozwiazanie na uC to jedno z wielu, dla niektorych najprostsze dla innych klopotliwe!

Ciekaw jestem jak chcesz zrobic sterowanie silnikiem krokowycm za pomoca tylko ne555, bo przeciez wg. Ciebie "wystarczy"!

PS. Do kultury Twojej wypowiedzi nie bede sie juz ustosunkowywal, szkoda klawiatury
  • Poziom 19  
    Więc w końcu jak to jest ? Chcecie sterować połorzeniem czy prędkością ?
  • Poziom 27  
    mag32 napisał:
    Więc w końcu jak to jest ? Chcecie sterować połorzeniem czy prędkością ?

Tego nie wiedza nawet najstarsi indianie ;) autor postu chyba sobie odpuscil.... my tez ;)
  • Poziom 27  
    :D wiatm

Widze ze zaczety temat,ale nie skonczony :/ Nie bede zaczynal nowego i skozystam z okazji.

Wlasnie jak zrobic taki uklad,zeby potenciometrem wysterowac polozenie silnika krokowego?? Daloby sie cos takiego zrobic?
  • Poziom 19  
    Dałoby, ale raczej za pomocą mikroprocka. Napisz coś więcej, dokładniej co chcesz uzyskać i z jaką dokładnością.
  • Poziom 27  
    Hmm, narazie raczej nic nie bede takiego robil... ale moze. Szykuje sie cos zrobic niedlugo.

NOm, z uC,uP nie mialem jeszcze do czynienia,znaczy nie programowalem... Na atmega8 dalo by sie to zrobic?

Ale chcialbym wiedziec z czystej ciekawosci jak to wyglada. Moglbys mi bardziej to rozpisac?

Zalozmy,ze przekrece potenciometr o 90* i silnik tez sie przekreci o te 90*.

I czy daloby sie tak samo zrobic,ale ze zwyklym silnikiem DC??
  • Poziom 27  
    Jesli chodzi o zwykly silnik DC to masz takie zastosowanie w serwach modelarskich. Na osi tego silnika mususz zalozyc jakis uklad ktory bedzie informowal procek o polozeniu waly silnika. Moze to byc potencjometr lub enkoder. Teraz jesli jest to potencjometr to procek porownuje wartosc jaka dostaje na przetwornik ADC zadana przez drugi potencjometr i tak steruje silnikiem aby na drugim kanale ADC, gdzie masz podpietu pot. sprzezony z osia silnika uzyskac ta sama wartosc. W serwie modelarskim jest to jeszcze troche inaczej. Jesli chodzi o zastosowanie enkodera to procek musi zapamietywac polozenie ostatnie osi silnika i np jesli zmniejszy sie wartosc na kanale ADC procka to tak wysteruje silnik aby ten z kolei poprzez obrot osi i enkodera wyslal ustalona liczbe impulsow do procka. I juz wiesz o ile sie obrucil. Wada enkodera to taka ze przy kazdym wlaczeniu powinienes sprawdzic olozenie osi, bo mogl sie przestawic lub zgubic 'krok'. Z silnikiem krokowym robisz podobnie tyle ze nie musisz stosowac enkodera bo sterujac tym silnikiem dokladnie wiesz o ile i w ktora strone sie obrocil, chyba ze tak jak w enkoderze zgubi krok (za duzy opor na osu na przyklad )

Troche zamotalem, jak cos nie jasne to pytaj
  • Poziom 27  
    Wszystko jasne, dzieki :)

Jeszcze takie dziwne pytanie. Czy zeby wysterowac potenciometrem silnik,chodzi o polozenie, kod programu jest duzy. Troche glupie,ale chcialbym zoobrazowac mniejwiecej ile trzeba sie narobic. I czy trudno napisac taki program?

Sorry ze odbiegam troche juz od tematu,tylko jeszcze chcialbym to wiedziec :)
  • Poziom 27  
    wszystko zalezy od tego jaki uklad "czujnika" pozycji osi zastosujesz. jesli bedzie to potencjometr to muisz obsluzyc 2 kanaly przetwornika ADC (jeden dla pot. sterujacego drugi dla czujnika), jesli enkoder no to obsluga przerwania, ADC i jeszcze jakis sposob na ustawienie pozycji przy starcie, jakis przelacznik krancowy czy cos. Z potencjometrem jest o tyle zle ze nie uzyskasz pelnego obrotu osi bo pot. ma ograniczenie, chyba ze zastosujesz wieloobrotowy. Mysle ze 4kB pamieci sie zmiesciesz wiec nie ejst tego duzo. Co do wykonanej pracy to wszystko zalezy od tego jak biegly jestes w programowaniu uC
  • Poziom 27  
    Aha, no narazie sie ucze programowac... powoli powoli...

Ale dzieki za wytlumaczenia.

pozdr
  • Poziom 11  
    witam. moze powinienem zalozyc nowy posta ale pisze w tym. chcialbym uzyskac obszerne informacje na temat sterowania silnikiem ktokowym poprzez potencjometr. jesli przesune potencjometr poruszy sie silnik krokowy o proporcjonala odleglosc.

nic z tematu nie wyczytalem i prosze o informacje. jestem laikiem
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Obszernie nie bede opisywal bo jest to dosc dobrze wytlumaczone w necie i ogolnodostepne. Powiem Ci czego masz szukac. Szukaj informacji o obsludze przetwornikow ADC (analogowo cyfrowych) oraz o samym sterowaniu silnika krokowego przez mikrokontroler. Muszisz odczytywac wartosc oporu jaki daje potencjometr a robisz to za pomoca wlasnie ADC i poznij to juz pestka obrocic silnikiem o kilka krokow ktorych ilosc zalezna jest od zmiany rezystancji potencjometru.
  • Poziom 17  
    witam
    piszecie ze silnikiem steruje sie przez mikrokontrolery a ja nie umiem programowac
    czy mogl by ktos udostepnic jakis schemat sterowania np ukladem ne555
    lub innymi ukladami
    chodzi mi o przesuniecie o kat za pomoca potencjometru
  • Poziom 39  
    prosty bez mikrokontrolera sterownik masz tutaj
    dir - wybór kierunku
    step - krok ( każdy impuls powoduje 1 krok silnika tu podłącz generator na 555 )
    to układ dla silnika unipolarnego , dla bipolarnych schematy znajdziesz w przyklejonym temacie , zasada sterownia identyczna
  • Poziom 39  
    poczytaj sobie o 555
    w sieci znajdziesz wszystko na jego temat , są również programy pozwalające obliczyć wartości elementów dla tego układu
    jeżeli już na początku pytasz o tak proste rzeczy to mam wątpliwości czy dasz sobie radę z budową sterownika silnika krokowego
  • Poziom 17  
    nie bylem pewny dlatego sie pytalem ale lepiej przyjrzalem sie schematowi i jak sie domyslam to czestotliwoscia zmienia sie predkosc silnika a mi chodzilo o zmiane kata na silniku a nie predkosci