Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzętowa blokada klawiatury

elwiz 09 Maj 2006 15:15 3518 10
  • #1 09 Maj 2006 15:15
    elwiz
    Poziom 10  

Witam.
    Szukam sposobu na wyłączenie (zdeaktywowanie) klawiatury podczas pracy komputera. Mam rocznego synka który uwielbia naciskać wszystko co popadnie a najczęściej ESC i przycisk zasilania. Podejrzewam że jakiekolwiek rozwiązanie programowe nie zablokuje tego drugiego klawisza a on jest moim największym zmartwieniem. Nie wiem także czy bezpieczne jest całkowite fizyczne odłączanie klawiatury lub któregoś z jej przewodów (np. zasilania). Proszę Was więc o radę.

0 10
  • #2 09 Maj 2006 15:25
    Damnian
    Poziom 34  

Witam, napisz jaką masz klawiature, w mojej ''Turbo-plus'' są funkcje blokowania całej klawiatury wciskając jednocześnie klawisz ''turbo'' i F11 na którym widnieje także znaczek otwartej kłudki. Na ten drugi problem jest rada, w panelu sterowania wejdź w opcje zasilania/zakładka ''zaawansowane'' i są tam opcje dotyczące: ''kiedy w komputerze zostanie wciśnięty przycisk zasilania'' ..wybierz: ''Nic nie rób''

0
  • #3 09 Maj 2006 15:29
    elwiz
    Poziom 10  

Niestety jest to klawiatura w której jedyną dodatkową funkcją są klawisze zasilania, uśpienia i obudzenia komputera. Kosztowała chyba 25zł ale bardzo ją lubię bo jest miękka i nie trzeba w nią walić. Specjalnie rozpocząłem ten temat w zakładce "Komputery Hardware" ponieważ interesuje mnie raczej rozwiązanie w stylu wyłącznika na kablu. Myślałem o wyłączeniu klawisza zasilania w Panelu Sterowania ale czasem z niego korzystam więc rozumiecie.

0
  • #4 09 Maj 2006 15:47
    DooMinick
    Poziom 21  

Niektore plyty glowne posrod zlacz do panelu przedniego maja takie zlacze jak Keylock.

W zamierzchlych czasach w obudowach byly zameczki na kluczyk jak do kieszeni hdd i takim kluczykiem klawiatura byla wlaczana/wylaczana. Prawdopodobnie zwarcie pinow Keylock spowoduje zablokowanie klawiatury.

0
  • #5 09 Maj 2006 23:25
    elwiz
    Poziom 10  

He he. Nawet zapomniałem że kiedyś takie wynalazki były. Miałem kiedyś coś takiego w starym 486 i nigdy nie korzystałem a teraz jak nie mam to przydałoby się. Sprawdziłem w instrukcji od płyty i nistety nic nie znalazłem. Zastanawiam się cały czas czy bezpieczne będzie odłączanie np. zasilania klawiatury przy pomocy wyłącznika. Może ktoś z Was ma jakieś nieprzyjemne doświadczenia z odłączaniem klawiatury i mógłby się nimi podzielić.

0
  • #6 09 Maj 2006 23:59
    DooMinick
    Poziom 21  

Mysle, ze mozna bez problemu odciac 5V, nie powinno sie nic dziac, szkoda ze nie robia juz tego keylocka. Jest jeszcze mozliwosc w windowsach 2000+ blokowania komputera tak, ze tylko kombinacja Ctrl-Alt-Del powoduje mozliwosc wpisania hasla i dopiero dostania sie do kompa, mysle ze to bardziej eleganckie niz odpinanie klawiatury.

0
  • #7 10 Maj 2006 01:06
    Jaroff
    Poziom 27  

Lepiej wył. sygnał data, pozostawiając zasilanie w spokoju.

0
  • #8 10 Maj 2006 02:22
    elwiz
    Poziom 10  

Wylogowanie to też dobry pomysł ale często chciałbym aby komputer pracował w normalny sposób (np. podczas oglądania filmów). Wydaje mi się że zastosuje jakiś skromny i trudny w obsłudze przełącznik i zamontuje go na kablu lub w klawiaturze. Przez chwilę myślałem nawet o keylocku wbudowanym w klawiaturę (mam taki zamek ze starej kieszeni od dysku) ale niestety nie zmieściłby się w klawiaturze. Z bardziej wymyślnych rozwiązań to nawet myślałem o niewielkim kontaktronie w klawiaturze i przyłożonym z zewnątrz estetycznym magnesie. Jestem pewien że gdybym użył błyszczącego lub kolorowego magnesu to syn sam by go zabierał (pełna automatyzacja).

Zastanawia mnie tylko co będzie logiczniejsze odcięcie zasilania czy sygnału. Ja osobiście stawiałbym na sygnał. Co wy o tym myślicie?

0
  • #9 10 Maj 2006 13:59
    DooMinick
    Poziom 21  

Mozna w klawiaturze na DIPie zrobic, maly nawet go nie zauwazy. Co do odpinania to mozna poprobowac na otwartym organizmie co bedzie najlepsze.

0
  • #10 11 Maj 2006 02:00
    Robert B
    Poziom 43  

Eeee tam... Zaraz byście chcieli komputer koledze przerobić. A w Google zajrzeć nie łaska?
    http://tk.ms11.net/
    http://www.cs.uu.nl/people/markov/kids/cproof.html
    Za friko i szybciej :)

0
  • #11 11 Maj 2006 02:16
    DooMinick
    Poziom 21  

Nie no, nie bede za kogos szukal w google, bo jak ktos zadaje pytanie na forum to zakladam, ze cale google na ten temat ma w malym paluszku. Czasem mozna cos przeoczyc, fakt, ale bylbym chory wchodzac w kazdy topic a nastepnie szukajac na google odpowiedzi na niego.

0