Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt alarm do domu - porady

wijar 02 Cze 2003 23:54 18489 28
  • #1 02 Cze 2003 23:54
    wijar
    Poziom 19  

witam panowie . szukam kogos mądrego w tym temacie kto mógłby mi coś doradzić. chcę postawić sobie w domu alarm wyszło mi że będę potrzebował ok 10 czujek i jeden detektor dymu, 2 syrenki ,chciałbym też mieć w trzech miejscach w domu manipulatory żeby uzbroic i rozbroić alarm. podpowiedzcie mi na jakiej centrali najlepiej to zrobić (żeby nie wydac za dużo kasiory), jakie czujki ( słyszałem że dobre są rokonet-a czy jakoś tak), aha chciałbym tez aby centralka była z modemem, moze ktoś ma rysunek jakiejs podobnej instalacji i mógłby mi podesłać zorientowałbym sie jak to fachowo ma wyglądać.proszę o pomoc i z góry dzięki

• #2 03 Cze 2003 01:10
    mgim
    Poziom 29  

10 czujek to jaka duża ta chata ???.Zapomniełeś o czujniku zbicia szyby.

• #3 03 Cze 2003 01:35
    elektryk
    Poziom 42  

Ile masz w tym domu pomieszczeń?

• #4 03 Cze 2003 12:31
    wijar
    Poziom 19  

dzięki za odp. pomieszczeń mam 8 ,garaż i przedpokój

• #5 03 Cze 2003 23:51
    Hrabol
    Poziom 25  

Zainstaluj sobie czujki firmy DSC a centralke Satela CA10LCD tam jest z 16 wejsc (czujki i sabotarze razem i sabotarze syren) 4wyjscia wysokopradowe sygnalizatory + zasilanie czujek dotego ze 4 niskoprondowe np symulacja obecnosci domownika na TIMERACH trza tam tylko przekazniczki dotego wbudowany dialer telefoniczny 8 numerow moze przesylac kody smsy lub mowic (syntezer mowy ale tzra go dokupic) i mozliwosc podlaczenia 4 manipulatorow ale tylko jednego LCD mozliwosc podzialu na 4 strefy, ma pamiec 200 ostatnich zdarzen. Pozatym servis dozywotni chyba ze cos chlopaki zmienili, ja coprawda mam CA6 ale to ze wzgledu ze mam tylko 5 czujek, ale montowalem CA10 dobrze sie sprawuja. A tylko jedno zaluz zabezpieczenie przepieciowe na linie telefoniczna koniecznie (bo zdarzalo sie ze wtedy padaja centrali) szczegoly www.satel.pl

• #6 03 Cze 2003 23:51
    wijar
    Poziom 19  

wyczytałem cos o tym satelu i wygląda to nieźle powiedz mi jeszcze co to za czujki(PIR) czy jakieś inne, czy można założyć jakieś czujki tak żeby za bardzo nie szpeciły wyglądu mieszkania

• #7 03 Cze 2003 23:57
    mgim
    Poziom 29  

8 - pomieszczeń połącz to w "grupy" ,natychmiastowe i zwłoczne.Sądzę że wystarczą Ci 4 grupy :natychmiastowe,zwłoczne,sabotaż,czujniki zbicia szyby.Ja proponuję ROKONET i czujniki CROWN.

• #8 04 Cze 2003 00:01
    wijar
    Poziom 19  

widzę że post się ruszył, dzięki za odp. nie wiem jeszcze jak wygląda sprawa z czujnikami zbicia szyby (jak są zamocowane co z przewodami do nich i na jakiejzasadzie one działają ) z resztą powinienem sobie poradzic ,może ktoś ma rysunek podobnej instalacji?

• #9 04 Cze 2003 00:06
    elektryk
    Poziom 42  

Ja z tym łączeniem linii bym się wstrzymał bo to zależy od rozkładu pomieszczeń. A linie antysatożową można sobie darować stosując układy z 2 rezystorami parametryzującymi. Dodatkowo np w DSC każda klawiatura może zawierać układ jednej dodatkowej linii alarmowej.

• #10 04 Cze 2003 00:18
    wijar
    Poziom 19  

to w tym dsc niezła sprawa w trzech miejscach tam gdzie byłyby klawiatury odeszłoby mi przeciąganie kabli do centralki, może jeszcze da się coś uprościć, a jak jest z tymi czyjnikami zbicia szyby

• #11 04 Cze 2003 00:21
    elektryk
    Poziom 42  

Możesz kupić czujniki podwójne PIR+szkło bo czasem wyjdzie nieco taniej niż 2 czujniki i dodatkowo masz jedno pudełko i jeden przewód mniej.

• #12 04 Cze 2003 07:28
    Mathevp
    Poziom 19  

Zgadzam się z kolegami. Też proponuję SATEL CA10 i czujniki PIR firmy DSC. Niski koszt a wysokie parametry.
    Co do czujek zbiciowych to jeśli się nie ma wprawy i odpowiednich narządzi to czasami trudno jest je dobrze dostroić do pomieszczenia.
    Do CA10 możesz podłączć bodajże 4 manipulatory. Proponuję też założyć nie mniej niż 2 sygnalizotory zewnętrzne (jeden z własnym zasilaniem) i jeden wewnętrzny (bo masz czujniki pożarowe). Ponadto przy zakupie czujników pożarowych zwróć uwagę aby miały podstawę na 12 V . Standardowo w układach p.poż stosuje się 24 V.

Pozdrowienia i powodzenia.

MathevP

• #13 04 Cze 2003 08:03
    wijar
    Poziom 19  

wiyam jeszcze nie mam żadnych czujek bo dom jest w trakcie budowy ale teaz chciałb ym położyć wszystkie kable do alarmu tak jak już miałoby to wszystko wyglądać

• #14 04 Cze 2003 08:51
    Czesiek
    Poziom 28  

Rozplanuj czujki, klawiatury, syreny i ciągnij wszędzie typowy kabel do alarmów sześciożyłowy. Nieco droższy od czterożyłowego, ale połączysz wszystkie systemy Satel, Esprit itp. Przewód jest cienki - trzeba uważać na tynkarzy, bo potrafią uszkodzić! (a to później boli...)

• #15 04 Cze 2003 13:57
    Hrabol
    Poziom 25  

nie oszczedzaj na kablu nie warto ale cena miedzy 4 przewodowym a 6 przewodowym ma 100m moze zaoszczedzis 10zl to nie warto PIR to znacy ze czujak dziala na pasywna podczerwien nie rozpoznaje ciepla ale to tez nie jest tak do konca jesli masz garaz i kotlownie to zaluz tam czujke PIR+microfala (dziala to tak ze sygnal musi byc podamy z dwuch jednoczesnie czujnikow zeby wyzwolic alarm, a to po to ze w zgarazu masz zima np 15 stopni otwierasz dzwi wyjezdzasz i bum alarm sie wlaczyl zageszczenia powietrza, a tak PIR poda mikrofali sygnal i okaze sie ze microf nie apotkala ruchomego przedmiotu i nie wyzwoli sie alerm) czujki zbicjia szyb montuje sie w odleglosci ok 5-10 metrow od szyb jest tam mikrofon i dziek tluczonego szkla go wyzwala bodajze ok (15khz) jak bys jeszce cos chcial to pisz na gg do mnie lub na forum
    rozplanuj to tak zeby czujki byly w rogach bo maja kat widzenia ok 120stopni a w rogu masz 90 stop. DSC maja zasieg ok 15m i zeby w kazdym pokoju byla czujka tam gdzie jest okno i pomysl o manipulatorze na pa pietrze zabezpieczasz dol jak idziesz spac, a garaz oczywiscie moze byc caly czas zabezpieczony przed wejsciem mozesz wpisywac kod, napisz jaki duzy jest ten dom i nie oszczedzaj bo moze zaoszczedisz 500zl a przy tej inwestycji to juz nie warto i nie montuj bylejakich czujek

• #16 03 Lip 2003 11:28
    domelek
    Poziom 12  

jak sięna tym nie znasz to lepiej kup sobie psa

• #17 03 Lip 2003 23:24
    Henry(k)
    Poziom 30  

Tu sie zgodzę, niestety :)

Albo kup psa albo poproś kogoś kto wie jak poprawnie założyć alarm (z doświadczenia a nie z gazet). Niestety niefachowa robota owocuje najczęściej problemami z fałszywymi alarmami lub nie zadziałaniem czujki kiedy akurat trzeba (np. na cholerę mu słuczeniówka jeśli ma szyby klejone albo PIR w garażu z drewnianymi nieszczelnymi drzwiami, o dualka na zewnątrz to porażka na całego, pada poniżej -5 stopni).

Wiedzieć jak działa to jedno ale umieć to praktycznie wykożystać to większa część pracy i niestety praktyka robi swoje. Wiem, bo mam dwóch kumpli którzy zawodowo to robią więc i ja mam trochę z tym styku.

Pozdro.

• #18 04 Lip 2003 00:31
    domelek
    Poziom 12  

Dokładnie o to mi chodziło zanim cokolwiek zrobisz zaproś do siebie jakiegośspecjalistę w tej dziedzienie niech ci chociaż doradzi coś(za symboliczną złotówkę) bo sma jak spartolisz to potem albo kucie w tynkach albo alarm będzie służył tylko do celów wizualnych (fajne migające diodki)

• #19 10 Paź 2003 23:46
    juventino
    Poziom 11  

Polecam użuć kabla typu technokabel 6x0,5, poczym położenie kabli też jest ważne.Zachowaj 15cm. odległości od przewodów elektrycznych, zabezpieczaj pomieszczenia najbardziej zagrożone (parter z oknami, piętro z tarasami,piętro korytrz - nie ma sensy montować czujek na oiętrze w każdym pomieszczeniu, jak wejdą od gory to przejdą do drugiego pomieszczenia przez korytarz)W garażu i kotłowni użuj czujek z podwujnym detokterem ruchu, tak jak radzili koledzy PIR+mikrofala,wybiciówki? czy jest sen i tak rozwalo Ci okno, nie używaj sygnalizatorów z własnym zasilaniem bo jak wyjedziesz i coś się posra z systemem to sąsiedzi odstrzelą Ci sygnalizator.(problemy wiosną i zimą z sabotażęm syg. zew.)
    Czy jest sens użuwać trzech manipulatorów?
    Jeden na parterze, drugi na pietrze, a trzeci??? po co w garażu? chyba będzie przejście z garażu do domu.
    Satel jest o.k. poza przępięciami na lini telefonicznej, możesz wywlićpłyte i wtedy po gwarancji, a nowa to ok. 400 zł.
    Fajna jest ORBIT PRO, DSC 5010 (die strefy)
    Tutaj z wyborem radze się poradzić sprzedawcy gdzie zakupisz sprzęt.
    Ostatni np. SATEL do centali dawał gratis 2sz.czujki+ 1szt.SPL 2010

Jak masz pytania to chętnie pomogę.

• #20 11 Paź 2003 00:40
    Hrabol
    Poziom 25  

ja sie owdoluje do swoich wypowiedzi a na centarali mniejszej zyskasz ze 100zl a to inwestycja na cale zycie wiec nie warto CA-8 a moze CA-10 LCD fajna sprawa

• #21 30 Paź 2003 11:18
    ziel_inf
    Poziom 15  

witam
    pomysł z psem i centralką jest super.
    Jak .......ano mikrofon na obroży psa jako czujka (brak fałszywych alarmów - na swojego nie będzie dziamgotał) i czujnik pod drogim sprzętem audio - zacznie wieża chodzić na nogach - alarm.
    Na sprzęt komercyjny są profesjonaliści na pomysłowe gadżety zdała by się wróżka z wytrychem.

• #22 30 Paź 2003 11:42
    radiosimon
    Poziom 28  

Najlepszym alarmem są dobrzy sąsiedzi! Prawda jest taka ze nawet jak alarm sie włączy to dzisiaj nikt juz nie reaguje na syrene (a nawet można operd** dostać za głośne wycie). Dlatego jakibyś alarm nie zakładał zadbaj o jakieś telefoniczne powiedomienie siebie i kogoś kto mógłby szybko podjechać i zobaczyć co się dzieje. Aco do psa: spuścić ze smyczy i po sprawie nie trzeba syreny :D

• #23 30 Paź 2003 13:04
    domelek
    Poziom 12  

Jeśli powiadomienie to na GSM najlepiej (obetną ci przewód od telefonu i po powiadomieniu) co to radiowego to z anteną wewnętrzną najlepiej (zdąży powiadomić zanim ktoś ją odłączy od nadajnika) albo zewnątrzna na strychu. Na sąsiadów zazwyczaj nie ma co liczyć. Z drugiej strony racja każdy alarm można rozpracować, ale żaden specjalista nie będzie się porywał na byle jaki domek jednorodzinny - mówię to z doświadczenia założyłem już z 200 alarmów w budynkach i jak narazie żaden "specjalista" tam nie przyszedł i nie obrobił. Na koniec prawda życiowa nie ma zabezpieczeń 100% zawsze mówię to swoim klientom.

• #24 31 Paź 2003 09:38
    F500
    Poziom 10  

Na garaz i pokoj w ktorym bedzie kominek proponowalbym zalozenie czujek dualnych, stluczeniowek bym nie zakladal, CA-10 jest ok. Wez 3 manipulatory LCD a nie LED. Odradzalbym zakladanie alarmu samemu oraz zlecenia okablowania przez elektryka - oni potrafia zrobic cuda... ostatnio widzialem jak elektryk doprowadzil w domku przewody do czujek 3x1,5 mm ;) Koniecznie 2 sygnalizatory a najlepiej 3 . 2 zew - koszt ok 150 zł i jeden wew koszt ok 40 zl.
    Gdybys jednak zdecydowal sie samemu zrobic alarm - to jak podlaczysz wszystkie urzadzenia ok to same oprogramowanie centrali z komputera jest juz proste.

http://www.aval.com.pl/por_e1.htm

tutaj znajdziesz informacje o stosowanych czujkach.
    pozdr

• #25 05 Sty 2004 23:13
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam
    Centrala alarmowa CA10Plus - jak najbardziej - własciwie daje ona wszelkie możliwości. Wyszła kiedyś seria sygnalizatorów do nich z własnym zasilaniem, które wydawały niekontrolowane dźwięki - ale to już przeszłość. W tej chwili sprawdzają się w 100%. Nie stosuj czujek na zbicia szyby, bo czy zbiją szybę, czy wejdą do środka - efekt na czujkach kurtynowych będzie taki sam - wyzwolenie alarmu (tak jak już przedtem jeden z kolegów napisał). Musisz się jeszcze zastanowić czy chcesz alarm przeciwłamaniowy czy antynapadowy (czyli taki, kiedy możesz chodzić po mieszkaniu a do ciebie nikt bez jego wyzwolenia nie może sie dostać) Miałem przypadki kiedy mieszkańcy spali na piętrze, a w tym czasie okradali salon, ten alarm jest droższy ale daje więcej możliwości. Przewody podciągasz do każdego okna(przy czym we wnękach okien, musisz zapewnić miejsce na czujki) taki alarm można także zrobić mieszany ze zwykłymi czujkami przestrzennymi - musisz wiedzieć z których pomieszczeń będziesz najmniej korzystał podczas wieczornej, czy nocnej pory Ale co do samego uruchomienia i oprogramowania Centrali proponuje skotrzystać jednak z fachowca. Z manipulatorem LCD sprawa jest bardzo ułatwiona, ale jak na pierwszy raz, to można się zasiedzieć przy instrukcji instalatora:)każdy manipulator (a mogą byc maksymalnie 4) ma po dwa wejścia w pełni oprogramywalne. Jakieś pytania proszę śmiało pozdrawiam Marek

• #26 21 Mar 2004 21:00
    wowerman
    Poziom 23  

Witam wsztskich alarmowców,dodaje swoje 3 grosze,ca 10 jak najbardziej,moze lepiej 64ka,daje full mozliwosci,a co tymi czujami to proponuje piry model ir 80,timery by oszukac złodzieja to dobra rada.ja preferuje fajna sprawe przy wyłączaniu z czuwania by miec pilota i kod,tzn,by pilot dawał mozliwosc wpisania kodu w klawce,czyli warunek z lini pilota inaczej z kontaktronu w drzwiach bez nacisniecia pilota czy tez z pira poleci alarm,a jesli nie ma pilota to czas do podejscia do klawki ma tez złodziej i moze myszkowac po pomieszczeniach,cantealka schowana,przed niepowołanymi osobami,pomieszczenie techniczne,gdzies gdzie bedzie trudny dostep.jesli masz linie tel,proponuje powiadamianie na komóreczki.przynajmniej jeden sygnalizator na zen,jeden w srodku,by ogłuszyc pacjentów,przewów typu technokabel,linka w ekranie.pozdro

• #27 19 Sie 2006 09:41
    jaromisz
    Poziom 17  

Mam pytanie odnośnie kabli - jak cenowo wychodzi kabel alarmowy w stosunku do popularnej skretki komputerowej? bede robil instalacje w domu i szczerze powiedziawszy nigdy o specjalnym kablu alarmowym nie slyszalem - mialem zamiar puszczac UTP albo FTP wszedzie - pozatym plus bedzie taki ze instalacja sie nie bedzie odrożniała od bardzo w moim przypadku rozbudowanego LANu.

Czy kabel UTP bedzie dobry?

• #28 19 Sie 2006 11:49
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

jaromisz napisał:
    szczerze powiedziawszy nigdy o specjalnym kablu alarmowym nie slyszalem

...bo nie ma specjalnego kabla alarmowego. Zdecydowana większość instalacji wykonywana jest kablem telekomunikacyjnym np. YTKSY 3x2x0,5 lub domofonowym 6x0,5. Cenowo skrętka wychodzi niewiele drożej, do instalacji też można ją zastosować.

pozdrawiam - Maciej

• #29 22 Sie 2006 23:07
    Grzechu55
    Poziom 2  

Ceny kabli miedzianych ostatnio poszły w górę. Najtaniej można kupić w sklepach internetowych np. www.ealarmy.com.pl Do czujek, czy manipulatorów najlepiej pociągnąć przewód sześcio żyłowy. Do czujki w zasadzie wystarczą cztery przewody 2-zasilanie i 2 reakcja z czujki wliczając w to sabotaż (2 EOL NC), lecz dobrze mieć coś w zapasie. a różnica cenowa między 4 a 6 jest niewielka.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME