Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATEL CA-6 schemat - do znawców tematu potrzebna pomoc...

kristover 20 Maj 2006 23:39 10116 16
  • #1 20 Maj 2006 23:39
    kristover
    Poziom 11  

Proszę o sprawdzenie poniższego schematu. Okablowanie w budynku zrobione na skrętkach sześciożyłowych. Styki sabotażowe chyba jako NC ale pewności nie mam. Proszę o określenie jaka to konfiguracja czyjek (NC,NO,EOL...) jeśli połącze je w sposób jak na schemacie. Jeśli powinno być inaczej proszę o poprawny schemat na kristover(malpa)op.pl, lub sugestie na forum Z góry dzięki.

0 16
  • #2 21 Maj 2006 09:22
    kamyczek
    Poziom 33  

Zrób z tego schematu jpg bo corela nie każdy posiada ...

0
  • #3 21 Maj 2006 14:59
    kristover
    Poziom 11  

Oto schemat w formacie .jpg. Proszę o ocenę, sugestie, ine rozwiązania połączeniowe lub nowy schemat na podstawie elementów występujących w schemacie . Pozdrawiam

0
    Załączniki:
  • #4 21 Maj 2006 15:35
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

witam

1)czujki - można podłączyć w ten sposób, z tym, że podłączone są one obecnie jako NC, co nie pozwala na wykrycie sabotażu lub uszkodzenia linii.Podłącz je jako dwuparametryzowane 2EOL/NC (str 17 rys.7) - odzyskasz w ten sposób linię Z5 w centrali
    2)moduł GSM - powinien być podpięty do zacisków RING i TIP - obecnie jest on podłączony ZA centralą
    3)niepodłączone zasilanie + 12v do sygnalizatora
    4)na Twoim miejscu podłączyłbym inaczej zasilania:
    - czujki - mogą być
    - sygnalizator - np do OUT1 zaprogramowany jako wyjście zasilające
    - moduł GSM LT-1 - np do OUT2 zaprogramowany jako wyjście zasilające
    5)...i w związku z tym wyzwalanie sygnalizacji optycznej i akustycznej z wyjść OUT4 i OUT5

pozdrawiam - Maciej

0
  • #5 21 Maj 2006 18:43
    kristover
    Poziom 11  

sharp napisał:

1)czujki - można podłączyć w ten sposób, z tym, że podłączone są one obecnie jako NC, co nie pozwala na wykrycie sabotażu lub uszkodzenia linii.

...ale sabotaż chyba zadziała w tej konfiguracji na wejściu Z5 przy próbie manipulacji bo tam jest cały czas "24H głośne", problem może być przy rozróżnieniu która to czujka .....dobrze myślę.....dzięki za sugestie może któś się pokusi o schemat z tym 2EOL ....jeszcze raz dzięki .... acha a jak określić linie Z6 jako NO czy NC styki sabotażowe to chyba NC...pozdrawiam

0
  • #6 21 Maj 2006 18:56
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

witam ponownie

Oczywiście masz rację. Tylko w Twoim schemacie nie ma rozróżnienia z której czujki przyszedł sabotaż (4 czujki - 25% trafienia w uszkodzoną linię). Dodatkowo w konfiguracji 2EOL jest możliwość wykrycia stanu "uszkodzenie linii" (zwarcie).
    W zdecydowanej większości (a w Twoim sygnalizatorze na pewno)styki sabotażowe są NC.

P.S. konfiguracja 2EOL jest rozrysowana na stronie 17 instrukcji instalacyjnej (rys7). Jeśli nie masz instrukcji - do pobrania bez problemu na stronie SATEL-a

a tu rozrysowany dwuparametr
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/uklad-alarmo...-zabezpieczniem-atysabotazowym-ytt511295.html

pozdrawiam - Maciej

0
  • #7 21 Maj 2006 21:35
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Zastosuj się do wypowiedzi kolegi wyżej - 2EOLNC - jest b. wygodne, praktyczne i "bezpieczne" dla systemu.

Szeregowo (NC) podłącz obudowę centrali z sygnalizatorem na jednej linii.

Pzdr

0
  • #8 22 Maj 2006 21:04
    kristover
    Poziom 11  

no koledzy dzieki za sugestie wiec ostatecznie wygladalo by to tak jak na schemacie poniżej ..... na schemacie brak jeszcze polączenia w szereg sabotażu z obudowy ale to już przysłowiowe piwko z pianką....jeszcze raz dzięki

1
  • #9 24 Maj 2006 20:44
    kristover
    Poziom 11  

koledzy ocencie mi ten schemacik ostatecznie ....

0
  • #10 24 Maj 2006 21:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Wszystko ok! + sabotaż centrali oczywiscie :)

jedna rzecz - rezystory od sygnalizatora - muszą być w nim zaisntalowane.

Pzdr

0
  • #11 24 Maj 2006 22:06
    jarek1
    Poziom 27  

Jeśli podłączasz sygnalizatory SATELA nie musisz montować rezystorów 2,2k zamontowany jest on już w sygnalizatorze

0
  • #12 24 Maj 2006 22:18
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jarek1 napisał:
    Jeśli podłączasz sygnalizatory SATELA nie musisz montować rezystorów 2,2k zamontowany jest on już w sygnalizatorze

Witam

Rezystory są wymagane - zalecenia ostatnich instrukcji satelowskich - przedtem nigdy nie montowałem i było ok - teraz jest to podkreślone:

http://www.satel.pl/pliki/download.php?file_id=31

Pzdr

0
  • #13 24 Maj 2006 23:44
    jarek1
    Poziom 27  

Przepraszam zapomniałem ale to się tyczy tylko sygnalizatorów z własnym zasilaniem. Zwykłe sygnalizatory mają wbudowane rezystory np SPL4001. Rutyna czasami może zgubić człowieka

0
  • #14 27 Maj 2006 16:57
    kristover
    Poziom 11  

przy sygnalizatorach z wlasnym zasilaniem nie wymaga sie montazu rezystorów sygnalizator zasila sie z wyjscia np OUT 2 a wyjscia przekaznikowe STO i STA podlancza sie do wyjsc niskopradowych...

0
  • #15 30 Lis 2006 09:21
    czempik
    Poziom 10  

witam jak dla mnie to dwie ostatnie wypowiedzi są sprzeczen
    napisze jak ja zrobilem ostatnio z SP-4002 (z własnym zasilaniem)

zasilanie sygnalizatora dałem z OUT4 i COM

a wyzwalanie czyli SO i SA (razem) dałem na OUT1 i COM i pomiędzy te dwa styki wpiąłem 2,2kΩ bo bez niego centralka wykrywała brak obciążenia
    (w sygnalizatorze zrobiłem wyzwalanie pojawieniem się +12V)

0
  • #16 01 Gru 2006 22:49
    scooba
    Poziom 15  

dlaczego napisaliscie ze chlopak na poczatku zle zabotzarz podłaczyl, a co w tym zlego?

0