logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Switching Power Supply model: LP-6100B - Uszkodzenie?

macko13 28 Cze 2002 20:49 6810 21
REKLAMA
  • #1 22665
    macko13
    Poziom 12  
    Posty: 66
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Witajcie!
    Switching Power Supply model: LP-6100B - Uszkodzenie?
    Mam problem z zasilaczem ATX Switching Power Supply model: LP-6100B. Po podłączeniu zasilania zaczyna obracać wbudowany wiatrak i od razu się wyłącza. na płytce w środku widać przy kondensatorze 332Z 1KV (C10 - oznaczenia na płytce) i rezystorze 21K (R4) i jakiejś diodzie (D7) ślady jakby coś się spaliło.
    Co można z tym zrobić?

    Z góry dziękuję za podpowiedzi.
    Pozdrawiam wszystkich :D
  • REKLAMA
  • #2 22679
    WojtasJD
    Poziom 43  
    Posty: 13771
    Pomógł: 2911
    Ocena: 1576
    Od razu po włożeniu wtyczki zaczyna się obracać?
    Czy sprawdzałeś elementy wokół śladu spalenizny ?
    Czy to jest na KA6100 (sadząc z oznaczenia zasilacza)?
  • #3 22730
    macko13
    Poziom 12  
    Posty: 66
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Jak podłączę go do płyty głównej (próbowałem z kilkoma płytami) to tak jakby się uruchamiał i od razu się wyłącza jakby było gdzieś zwarcie (tak mi się wydaje).
    Natomiast na początku był spalony bezpiecznik sieciowy.
    Zasilacz jest na układzie AP494 i żadnego układu KA6100 tam nie widać.
    Co do elementów to sprawdziłem diodę (706 - wskaźnik miernika) oraz rezystor.
    Kondensatora nie mam czym sprawdzić, ale jak zmierzyłem jego opór i drugiego identycznego w innym miejscu to się różniły może to jest tego wina?

    Dzięki za zainteresowanie tematem. :D
  • REKLAMA
  • #4 22819
    Emilus20
    Poziom 18  
    Posty: 399
    Ocena: 4
    Witam
    Jeżeli jest to zasilacz ATX to nie powinien sam startować z napięciami dla płyty głównej.
    Czy po odłączeniu go od płyty napięcie +5V SB jest prawidłowe?
    Sprawdź napięcia wychodzące z przetwornicy Stan-by, powinny wynosić około 25V i 16V.
    Jeśli są nieco większe to wymień kondensator elektrolityczny 4,7uF lub 10uF nie jestem pewien jaki jest w tym modelu. Elementy, które opisujesz jako spalone zwykle są przygrzane, ale nie jest konieczna ich wymiana. Napisz czy przetwornica SB jest zbudowana z jednego tranzystora czy 2SC2335 lub podobnego czy jest tez tranzystor 2SC945 lub 2SC1815 czy może jest to jeszcze inny układ.
    Pozdrawiam
  • #5 22824
    Szeryf
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Ocena: 6
    Sprawdz czy nie ma zwarc w diodach prostowniczych dla ukladu mocy (+12 +5 +3.3 -5 -12V)
  • REKLAMA
  • #6 22826
    Emilus20
    Poziom 18  
    Posty: 399
    Ocena: 4
    Zwarcia raczej nie ma bo na chwile zasilacz startuje a przy zwarciu wykonyje dwa talty przetwornica i sie wiesza, w tym czasie wentylator nie zdole sie obrucic wykona okolo 1/8 obrotu
  • #7 22875
    macko13
    Poziom 12  
    Posty: 66
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Witam
    Na wyjściu zasilacza stand-by (kabel fioletowy) jest dokładnie +5V, a na PWR - ON (kabel zielony) jest +2.9V (niecałe).
    Po podłączeniu zasilania wiatrak zakręci się ze 4-5 razy i wyłączy się cały zasilacz.
    W ciągu tak krótkiego czasu (ok 2 sek) radiator przy układach 2SC4106 (są takie 2 przy dużych kondensatorach) się trochę nagrzewa.

    Jestem początkujący w te klocki i jeszcze nie za bardzo wiem gdzie szukać tej przetwornicy.
    Na płytce znalazłem tranzystory KSC945.
  • #8 22877
    macko13
    Poziom 12  
    Posty: 66
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Sprawdziłem układ PL20C45CT i nieważne jak był mierzony na wszystkich nóżkach jest zwarcie, a więc czy to normalne?
  • #9 22889
    Emilus20
    Poziom 18  
    Posty: 399
    Ocena: 4
    Czy ten ukad PL20C45ct to nie sa przypadkiem dwie diody w obudowie TO220? Czy znajduje sie ona na radiatorze razem z innymi? Jesli tak to Szeryf mial racje.
  • #10 22897
    macko13
    Poziom 12  
    Posty: 66
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Tak to są dwie diody (takie jest oznaczenie na obudowie układu).
    To ich wymiana powinna poskutkować ?
  • #11 22899
    Emilus20
    Poziom 18  
    Posty: 399
    Ocena: 4
    Tak. Prawdopodobnie sa to dwie szybkie diody okolo 20 A. o ile mnie pamiec nie myli
  • #12 23022
    macko13
    Poziom 12  
    Posty: 66
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Zasilacz działa po wymianie tych diod.
    Dziękuję za pomoc wszystkim.
    Pozdrawiam

    PS.
    Czy jest duża różnica pomiędzy diodami PL2045, a SB1660?
    Te ostatnie w sklepie mi dano jako zamiennik bo dokładnie takiej jak się spaliła niema.
  • #13 23023
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1878
    Pomógł: 13
    Ocena: 123
    Twoja była 20A/45V, dostałeś 16A/60V, powinno wystarczyć w normalnej eksploatacji, bo parametry dynamiczne zamiennika są jak najbardziej prawidłowe.
  • #14 463342
    mojaola
    Poziom 12  
    Posty: 21
    Ocena: 1
    Mój zasilacz ATX LP-6100B również miał uszkodzony układ PL20C45CT z dwiema diodami, ale niestety po jego wymianie na zamiennik i wymianie jednego spuchniętego kondensatora 220uF zasilacz zachowuje się tak samo, tzn, po włączeniu komputera na płycie głównej uruchamiają się wentylatory na ułamek sekundy i tyle.
    Awaria nastąpiła w czasie intensywne eksploatacji komputera tzn. procesor pracował na max przez dłuższy czas więc zasilacz padł chyba z przegrzania.
    Proszę może o jakieś sugestie gdzie dalej szukać usterki.
    Pozdrawiam.
  • #15 463370
    Emilus20
    Poziom 18  
    Posty: 399
    Ocena: 4
    Na wstępie zmień kondensator po pierwotnej stronie przetwornicy STB ma wartość miedzy 4,7uF, a 22uF/50V. Przy radiatorze z tranzystorami będą jeszcze dwa małe elektrolity prawdopodobnie 1uF/50V tez je zmień. Jeśli to nie pomoże odłącz zasilacz od płyty.

    Wstaw zworę miedzy zielonym przewodem, a masa (zielony powinien być POWER_ON upewnij się). Sprawdź czy zasilacz ruszy jeśli objaw będzie nadal taki sam sprawdź elementy w bazach tranzystorów mocy dioda 1N4148 rezystor 39 R i czasem jeszcze 4,7K.

    Jeżeli tez dobre sprawdź dwa małe tranzystory przy trafie sterującym 2SC945 obejrzyj czy rezystor 1,5K i 2,7K X2 w obwodzie tych tranzystorów nie są przygrzane.
    Napisz o rezultatach to pomyślimy co dalej.
  • #16 482031
    mojaola
    Poziom 12  
    Posty: 21
    Ocena: 1
    Przechodzę przez ten algorytm naprawy, a w tej chwili sytuacja wygląda tak, że zasilacz się włącza od razu po podłączeniu do sieci.
  • #17 484149
    Emilus20
    Poziom 18  
    Posty: 399
    Ocena: 4
    Nie jestem teraz do końca pewny o jaką aplikacje jest zbudowany ten zasilacz.
    Napisz jakie są w nim układy scalone i czy są transoptory. Twój opis kojarzy mi się z pewna serią zasilaczy w których spotkałem się z takim objawem.
    Niestety w dwóch przypadkach musiałem się poddać bo standardowe zabiegi nie przyniosły pozytywnych wyników

    Znalazłem identyczny zasilacz.
    Sprawdź jakie napięcia uzyskujesz z przetwornicy Stan-by.
    Mam dwie sztuki tego modelu i w obydwu jest uszkodzone transformator tej przetwornicy.
    Jeden z nich startował, ale napięcia były bardzo niestabilne, a napięcie wychodzące z Stan-by po starcie spadały o około 60%.

    Wykluczam inne usterki ponieważ podstawienie transformatora z innego sprawnego zasilacza spowodowało, ze i te dwa pracowały poprawnie. Z transformatora st-by powinieneś uzyskiwać około 14V i około 27V. Jeśli to nie to, to zostają tylko obwody zabezpieczeni, może jakąś dioda zenera zwarła jeżeli był wystrzelony kondensator to jest możliwość, ze też przed spaleniem się diody prostowniczej napięcie mogło mieć niewłaściwe parametry.
  • #18 559594
    omen007
    Poziom 12  
    Posty: 7
    Moze ktos wie jaki scalak jest w moim zasilaczu? jest to zasilacz "no name" model SPX 250W ATX/2.01 poczatkowe litery na scalaku to KIA, reszty nie moge doczytac cos jakby 94P lub 34P. Dzieki
  • #19 559729
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3812
    Jeśli jest jeden układ to jest to KIA 494 zamiennik np.KA 7500.Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #20 560217
    GRIN
    Poziom 30  
    Posty: 1103
    Pomógł: 161
    Ocena: 203
    Może być też zamiennik LM494 lub DBL494...
  • #21 560390
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3812
    GRIN napisał:
    może być też zamiennik LM494 lub DBL494
    ....ale nie jest to już zamiennik tylko inny wytwórca
  • #22 560490
    Emilus20
    Poziom 18  
    Posty: 399
    Ocena: 4
    Wszystkie te uklady nadaja sie. Roznia sie producentem. Najwazniesze aby po literkach byly liczby 494 ablo w przypadku KA 7500. Spotkac tez moze uklad ten oznaczony jako TL494.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy zasilacza ATX Switching Power Supply model LP-6100B, który po podłączeniu zasilania uruchamia wentylator, a następnie natychmiast się wyłącza. Na płytce widoczne są ślady spalenizny przy kondensatorze 332Z 1KV (C10), rezystorze 21K (R4) oraz diodzie D7. Wstępne diagnozy wskazywały na uszkodzenie układu PL20C45CT, który zawiera dwie szybkie diody w obudowie TO220. Po wymianie tych diod zasilacz zaczął działać poprawnie. W dyskusji poruszono także kwestie pomiarów napięć na wyjściu stand-by (+5V) oraz na linii PWR-ON (około 2,9V), a także sprawdzenie kondensatorów elektrolitycznych (4,7uF do 22uF) i tranzystorów (m.in. 2SC4106, KSC945). W przypadku dalszych problemów zasugerowano kontrolę transformatora przetwornicy stand-by, który w modelu LP-6100B często ulega uszkodzeniu, powodując niestabilne napięcia i wyłączanie zasilacza. Wymiana transformatora st-by na sprawny rozwiązuje problem w wielu przypadkach. Dodatkowo omówiono zamienniki diod PL2045 i SB1660, gdzie SB1660 o parametrach 16A/60V jest akceptowalnym zamiennikiem dla oryginalnej diody 20A/45V. W dyskusji pojawiły się także informacje o układach sterujących z serii AP494, KA7500, TL494 oraz ich zamiennikach stosowanych w zasilaczach ATX.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA