Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zaproponujcię coś na początek...

kula89 02 Jun 2006 13:19 1452 13
Altium Designer Computer Controls
    kula89
    Level 10  
    Witam serdecznie, mam 17 lat i idę w tym roku do liceum na profil elektryczny. Jestem pełen podziwu dla was, twórców, tych wspaniałych urządzeń.
    Od zawsze ciągneło mnie do elektryki.
    Prośba moja jest następująca:
    Czy moglibyście zaproponować mi jakiś prosty schemat, pomysł obojętnie czego(najlepiej ciekawy) żeby zacząć się w to "bawić".
    Pozdrawiam
    Krzysiek
    GG: 4697555

PS: Bardzo mile widziana jest stała pomoc na gg badź na forum podczas wykonywania danego przez was "projektu"
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    darkone
    Level 23  
    J35, wzmacniacz jabel J35 za 25zl do tego trafo 150W i masz 100W 4R... zaraz powiesz ze to nic takiego zlozyc wedlug instrukcji.. ale przy tym jest sporo zabawy... przemlucilem go do gory nogami i mialem kazdy problem jaki mozna bylo miec dlatego go polecam. sladanie go zajelo mi 2 tygodnie

Dodano po 24 [sekundy]:

aha i chcialbym wspomniec ze to byl 1 uklad w zyciu jaki zrobilem
  • Altium Designer Computer Controls
    kula89
    Level 10  
    darkone:

I jak pisałem w poście jestem kompletnym amatorem i nie znam sie na tym całkowicie wiec bardzo cię proszę o tak bardziej szczegóły niż tylko j35 i trafo :)

Ale dziękuję za szybkie odpisanie, oraz o ewentualną pomoc
  • Helpful post
    wojtek279
    Level 15  
    tak jak darkone pisał
    na początek jakis kit z jabla albo norda, duzo jest tego do wyboru
  • Helpful post
    J_ros
    Level 20  
    j35 to KIT-J35 - zestaw do samodzielnego montazu - wzmacniacz mocy 100W
    Do tego zestawu bedziesz musial do kupic trafo - transformator
    kula89
    Level 10  
    a gdzie w ten kit-J35 mogę się zaopatrzyć?
    darkone
    Level 23  
    tak maja go tam i sam kupowalem z tamtad tyle ze ja bylem w sklepie (ten sklep jest na 3go maja w katowicach)
    arekk8
    Level 11  
    Ja bym Ci proponował wykonać sobie zasilacz stabilizowany, jeśli jeszcze nie posiadasz, który na pewno Ci się przyda w dalszej pracy z elektroniką. Polecam ten: Zasilacz warsztatowy 0-30V / 2mA-3A, albo kup jakiś gotowy zestaw do montażu (kit).
    darkone
    Level 23  
    tez przydatna rzecz, ale mam lepszy schemat do tego kitu tyle ze musialbys umiec wykonywac obwody drukowane
    virus333
    Level 11  
    też mam 17 lat :) o elektronice nie miałem bladego pojęcia do niedawna (teraz zresztą też nie wiem za duzo :( ). Ja sobie jako pierwszy projekt obrałem ambitnie słuchawkowy wzmacniacz lampowy OTL (jego schemat znajdziesz a stronie audioton ). Powiem szczerze, że tyle zabawy to nie miałem jeszcze z niczym :) całe dnie studiowania tego schematu potem szukanie zamienników części w starych tunerach i już już niedlygo (moze jeszcze tydzień) i odpalę swojązabawkę :)
    konti
    Level 27  
    czas sie ujawnic ja tez mam 17 lat a elektronika to moja pasja majsterkuje sobie w tym juz 7 latek moze na poczatek zrob sobie multiwibrator na tranzystorach a pozniej na ne555
    darkone
    Level 23  
    jednak zasilacz jest bardziej przydatna rzecza. pozniej przy ukladach nowych ktore bedziesz robil bardzo ci sie przyda. osobiscie zrobilem sobie zasilacz stabilizowany regulowany zabezpieczony symetryczny z trafa 100W i moge regulowac napięcie od +/-1,2V do +/-25V z tym ze moge regulowac kazdy kanal z osobna. konstrukcja jest banalnie prosta. 2 stabilizatory LM317 i LM337. jednak to nie wystarczylo bo one sa w stanie przepuscic tylko 1,5 A. dlatego uzylem wzmocnienia tranzystorowego w postaci BD911 i BD912. PNP dla plusa a NPN dla minusa. jednak ty mozesz uzyc innych tranzystorow mocy chocby popularny 2N3055 i jego odpowiednik PNP. naprawde bardzo przydatna rzecz moge ci uzyczyc bardzo banalnego schematu. trafo bylo by idealne z toroidy.pl o oznaczeniu TS100 230/2x24V