Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis 6360 TMS - dwie usterki - help

04 Cze 2006 19:06 1415 7
  • Poziom 11  
    Witam

I. Mój telewizor od początku ma taką wadę, że jak odbieram przez antenę program i jak jest białe, lub inne silnie kontrastowe tło to obraz się wykrzywia i zrywa mi teletekst. Czy można coś wewnątrz podkręcić, by temu zaradzić? Jak odbieram kanały przez AV (z satelity) to ten problem nie wystepuje.

II. Pół roku temu coś tak sobie pyknęło w środku i obraz się mi zawęził w ten sposób, że zamiast formatu 3:4 mam obraz prawie kwadratowy. Czy coś strzeliło na amen, czy też można podkręcić?

Przepraszam za lamerski opis ale nie jestem elektronikiem tylko elektrykiem.
  • Poziom 34  
    Rozumiem, że szerokość obrazu jest za mała. Jak tak to należy sprawdzić układ odchylania poziomego. Zapewne wystarczy wymienić kondensator między C a E tranzystora linii. Jak wymiana na nówke nie pomoże to możesz zawsze coś tam dodać do niego równolegle np. 1nF/1500V. Może być też i tak że np. napięcie zasilania linii jest za małe. Należy też ewentualnie prześledzić i inne elementy w linii.

Co do zrywania zynchronizacji to nie takie proste.
  • Poziom 11  
    Oby to był tylko kondensatorek. Zanim mi się ten obraz zwęził to coś w środku stukało. Myslałem, że padnie telewizor na amen ale zwęził tylko obraz i tak juz gra pół roku.
    Postaram się zassać schemat i spóbuję dojść do tego kondensatora, bo na razie nie wiem gdzie go szukać.
  • Poziom 34  
    Przydałby się schemat. Wtedy możnaby wylutować tranzystor linii i do punktów po jego C i E dać żarówkę 60W/230V. Potem powinieneś zmierzyć napięcie na niej. Zwykle powinno wynosić od 115V do 150V. Jak za małe to masz przyczynę. Naprawiasz przetwornicę. Jak dobre (raczej tak jest) to może być dość dużo przyczyn tego stanu rzeczy. Może to być jakiś element krzemowy w układzie odchylania poziomego. Należałoby sprawdzić wszystkie diody wokół tranzystora końcowego odchylania. Jak dobre i jak sam tranzystorek dobry (pewnie tak jest) to albo trafopowielacz, albo kondensator. Najpierw zmień kond na nowy, potem jak to nic nie da dołoż do niego jakiś równolegle to na bank poprawi szerokość. Nie dokładaj więcej jak 2,2nF/1500V, bo inaczej może się upalić wspomniany tranzystor.
  • Poziom 11  
    Schemat zassałem z Elektrody. Chyba zacznę od tego kondensatora.
    Z objawów przed awarią pamiętam trzaski z telewizora. Regularnie pykało i obraz skakał aż się ustablizował na węższym poziomie.
  • Poziom 34  
    Jak coś strzelało to ten kondensator może być ubity. Jak były przeskoki to również trafopowielacz mógł dostać przebicia. Najpierw kond. Wymień, jak nic nie da i wszystko w linii (czyli przy nim) dobre to dołóż coś do niego równolegle tak jak pisałem. Podaj link do tego schematu. Szukałem i nie mogę znaleźć na elektrodzie. Wtedy napiszę co dokładnie może być do sprawdzenia.
  • Poziom 34  
    Sprawdz D12, D13, C52, C53, C55. Te kondensatory to można nawet w ciemno zmienić jak pisałem. Może też być i tak, że tranzystor linii T11 jest coś nie do końca sprawny. Jednak ja stawiam na te C, lub diody. Jak już wszystko sprawdzisz i obraz będzie dalej wąski to wymień C55 na kondensator o większej poejmności. Teraz ma on 3,3nF/1,5KV ty wstaw zamiast niego np. 4,7nF/1,5KV. Uszkodzony może też ewentualnie być T11.