Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blokada doplywu paliwa - wskazowki

Qnon 05 Cze 2006 10:24 3448 8
  • #1 05 Cze 2006 10:24
    Qnon
    Poziom 9  

Witam!

Pisze pierwszy raz na forum, wiec niniejszym chcialbym przywitac wszystkich Grupowiczow!

Postanowilem ostatnio "doposazyc" swoje auto (Opel Astra 1.7 TDS) w dodatkowe zabezpieczenie. Umyslilem sobie zamontowanie blokady doplywu paliwa. Na Allegro wypatrzylem takie oto cos:

http://miniurl.pl/zawor_paliwa

Nie jestem mechanikiem ani elektronikiem ale mam wrazenie, ze przy odrobinie dobrej woli i poswieceniu pewnego czasu daloby sie cos takiego samemu zamontowac... Ew. z kolega, ktory na elektronice troche sie zna (i dysponuje kanalem :) )

I teraz pytania:

1. Czy sa jakies miejsca w aucie szczegolnie predysponowane do montazu takiego zaworu?
    2. Jesli zamontuje go gdzies w okolicach podwozia to jak zabezpieczyc go przed trudnymi warunkami tam panujacymi (woda, bloto, snieg)?
    3. Skad nalezy pociagnac zasilanie do zaworu?
    4. W jaki sposob zorganizowac sobie wlaczanie/wylaczanie? Najprostszy wydaje sie jakis ukryty wylacznik ale nie jestem entuzjasta tego typu rozwiazan... Wdaje mi sie, ze taki wlacznik jest zbyt prosty do odnalezienia, jesli zlodziej ma chwile czasu. Ilosc miejsc, ktore sa na wyciagniecie reki z siedzenia kierowcy jest ograniczona... Szczerze mowiac najbardziej podobaloby mi sie, gdyby mozna bylo uaktywnic zawor za pomoca pilota, wtedy zlodziej mialby najtrudniej... Ale moze sa jakies lepsze rozwiazania?
    5. Czy zamkniety zawor jest w stanie wytrzymac ssanie pompy paliwowej? Czy macie jakies doswiadczenie w tej kwestii?
    6. Czy proba odpalenia auta przy zamknietym zaworze nie zaskutkuje uszkodzeniem silnika/pompy/czegokolwiek? (auto jest napedzane silnikiem wysokopreznym z turbina).
    7. Czy praktykuje sie zakladanie jakichs "awaryjnych" metod dezaktywowania zaworu (na wypadek gdybysmy np. zgubili pilota albo cos)? Mam na mysli jakies dodatkowe ukryte przewody, etc.
    8. Czy gdzies w internecie (albo gdzies indziej) znajde procedure monazu takiego zaworu (pytalem wlasciciela na Allegro o to, ale odpowiedzial, ze nic takiego nie jest do zaworu dolaczone).

Bede wdzieczny za wszelkie uwagi. Jak juz pisalem, nie jestem ani mechanikiem ani elektronikiem, wiec tak do konca nie jestem pewien, czy w ogole warto mi sie za to zabierac samemu... Mam nadzieje, ze dzieki Waszym uwagom/sugestiom uda mi sie podjac decyzje i ew. z powodzeniem to zamontowac!

Pozdrawiam!

0 8
  • #2 05 Cze 2006 10:39
    norbert.s.

VIP Zasłużony dla elektroda

faktycznie jednak musimy tu na forum ściągnąć tego jasnowidza,facet kupuje zawór i mamy mu doradzić czy sprawdzi się w ......."aucie napędzanym silnikiem wysokoprężnym z turbiną"-faktycznie powinno wystarczyć tyle, bo przecież jest tylko jeden rodzaj turbodiesli,ostatnio prawdziwe żniwa na tajemniczych don pedro z krainy deszczowców.

0
  • #3 05 Cze 2006 10:54
    Qnon
    Poziom 9  

Przepraszam, juz sie poprawiam:

Opel Astra 1.7 TDS (Isuzu)

(poprawiam tez w poczatkowym poscie, na wszelki wypadek :) )

0
  • #4 05 Cze 2006 11:37
    norbert.s.

VIP Zasłużony dla elektroda

nie dawałbym do tego auta żadnego zaworu,w dodatku takiego za 50zł,przetnij czarny plus po stacyjce,przecięty obwód puść dla bezpieczeństwa przez przekaznik blokady zapłonu[ciagły przepływ prądu przez styki podczas pracy samochodu] uruchamiany mikrowyłącznikiem,dodatkowo możesz jeszcze ciachnąć czarno-czerwony rozrusznik na jakims solidniejszym wyłaczniku i powinno wystarczyć na złodziejaszka.

0
  • #5 05 Cze 2006 11:54
    Qnon
    Poziom 9  

norbert.s. napisał:
    nie dawałbym do tego auta żadnego zaworu,w dodatku takiego za 50zł,przetnij czarny plus po stacyjce (...) i powinno wystarczyć na złodziejaszka.

Twoim zdaniem nie powinienem stosowac tego zabezpieczenia dlatego, ze ono w NIE PASUJE (jesli mozna uzyc tego okreslenia) akurat do mojego auta czy dlatego, ze sa lepsze sposoby?

Jesli z tego pierwszego powodu, to napisz, prosze, dlaczego w moim aucie nie mozna stosowac opisanej przeze mnie blokady doplywu paliwa.

Jesli z tego drugiego, to kazde dodatkowe zabezpieczenie w aucie jest mile widziane... Nawet jesli auto posiada juz inne, byc moze lepsze.

Blokada doplywu paliwa jest w moim przekonaniu o tyle skuteczna, ze stanowi rodzaj bomby z opoznionym zaplonem :) Zlodziej po sforsowaniu innych zabezpieczen i odpaleniu auta odjezdza z miejsca kradziezy... I po kilkuset metrach samochod zaczyna ksztusic sie i w koncu gasnie. Takie auto stojace na ulicy momentalnie zaczyna przykuwac uwage otoczenia (zarowno w dzien - inni kierowcy - jak i w nocy: patrole policji). Zlodziej musialby miec wyjatkowo silne nerwy, zeby w tej sytuacji nie porzucic auta i nie uciec!

Pozdrawiam i licze na kolejne uwagi.

0
  • #6 05 Cze 2006 23:19
    stomat
    Specjalista elektryk

Taki zawór żeby miał sens trzeba zamontować właśnie "w okolicach podwozia", czyli pod autem. Przecież nie pod maską bo każdy gówniaż go zauważy. Problem zabezpieczenia przed korozją jest drugorzędny, problem jest jak w paliwie będzie woda(w Polsce to norma) i zamarznie zawór. W silniku nic się nie stanie, co najwyżej zapowietrzy się pompa, ale lepiej mieć auto zapowietrzone niż nie mieć auta. Ssanie pompy wytrzyma spokojnie, ale jest warunek: na przewodzie powrotnym trzeba zamontować zawór zwrotny bo inaczej silnik będzie "ciągnął" paliwo powrotem i całe zabezpieczenie spali na panewce. Skąd wziąć zasilanie ? Z "czarnego plusa po stacyjce" oczywiście przez ukryty wyłącznik. Procedura montażu jest tak prosta, że nie potrzeba instrukcji. Przecinasz przewód paliwowy, a właściwie wycinasz jego fragment i w to miejsce montujesz zawór strzałką w stonę silnika. A tak wogóle to fachowcy nie polecają zaworków bo są kiepskiej jakości.

0
  • #7 05 Cze 2006 23:38
    Qnon
    Poziom 9  

stomat napisał:
    A tak wogóle to fachowcy nie polecają zaworków bo są kiepskiej jakości.

Moglbys to jakos rozwinac? Czy wszystkie zawory czy tylko wybrane? Bo jesli zawor pracuje poprawnie, to moim zdaniem zabezpieczenie jest calkiem niezle.

0
  • Pomocny post
    #8 06 Cze 2006 13:49
    stomat
    Specjalista elektryk

Oparłem się na opiniach przeczytanych na forum mechaników samochodowych OBD2.pl Żeby je przeczytać trzeba się zarejestrować, ale za to można się wiele dowiedzieć. Gdybyś chciał się zarejestrować to podaję link do wątku http://obd2.pl/forum/viewtopic.php?t=20236

0
  • #9 06 Cze 2006 14:06
    Qnon
    Poziom 9  

Dzieki, Stomat, zarejestrowalem sie, przeczytalem i... odpuszczam. Zdaje sie, ze kolesie wiedza co pisza... :?

Musze poszukac czegos innego ;)

0