Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przemiennik PMR. Co o tym sądzicie? Czy to jest legalne?

10 Cze 2006 21:06 5038 6
  • Poziom 11  
    Witam,

Myślę o zrobieniu na własny użytek prostego przemiennika PMR:
    2 legalne i nie przerobione PMRki połączone kablem (wyjście - wejście słuchawkowe). W nadającym włączony VOX. 1szy odbiera na 1, a 2gi nadaje to na np 8. Wszystko umieszczone na dachu.
    Oczywiście nie ma auto shiftu i trzeba by było zawsze przełączać na 8 po zakończeniu nadawania (pewnnie można się przyzwyczaić).
    Chciałbym mieć zasięg ok 5 km.

Moje pytania:
    1. Co o tym sądzicie?
    2. Moim zdanie to chyba nawet legalne, bo przecież nic nie przerabiam tylko podłączam do kupy przez std. wyjścia.

Z góry dziękuję za opinie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    3_Jan napisał:
    1. Co o tym sądzicie?

Nie ma sensu, przynajmniej w takiej wersji. Czestotliwosc odbiornika jest za blisko czestotliwosci nadajnika. Jak tylko zalaczy sie nadajnik to kompletnie odczuli (=zagluszy) i tak malo selektywny odbiornik w drugim radyjku i nici z retransmisji.
    Musialbys jakos oddalic antene nadawcza od anteny odbiorczej (conajmniej jakies 10-15m w pionie).

Inne rozwiazanie to zrobienie przemiennika simpleksowego, czyli takiej papugi. Radio slucha kanalu, odpowiedni uklad (albo program komputerowy) nagrywa sygnal, poczym nadaje nagrany sygnal na tej samej czestotliwosci (stad nazwa: papuga). To rozwiazanie lepiej by sie nadawalo, ale obawiam sie, ze sluchanie swoich wlasnych transmisji po pewnym czasie moze stac sie denerwujace.

Dodano po 3 [minuty]:

Mozna tez zainstalowac obydwa radia w dwoch miejscowkach i obydwa te radia polaczyc Internetem (Voice over IP). Brytyjczycy w ten sposob sie bawia w stawianie linkow na PMR446 za pomoca softu eQSO.
  • Poziom 23  
    Tylko < PAPUGA > takie rozwiązania można znaleść w sieci np: na ISD 1420
  • Poziom 15  
    Można by odbiornik i nadajnik od siebie oddalić czyli też antenki i połonczyć kablem głośnik jednego pmr z mikrofonem drugiego np: dwie strony dachu

Wielokrotnie rozmawailem z pmr-ków na krótkich odległościach i niema problemu a jeśli bedziesz uzywać dwóch skrajnych częstotliwości to ułatwi sprawe

Marcin
  • Poziom 11  
    Też nigdy nie miałem żadnych problemów z zakłóceniami blisko umieszczonych PMRków, nawet na sąsiednich kanałach.
    Nie chcę przerabiać anten, bo chcę utrzymać homo (w razie czego).

Trzeba będzie zrobić testy.

Dziękuję wszystkim za uwagi.