romoo wrote: SP8JUX a nie chcąc się kłucić o to ile ma być luzem skoro ze 16 spada do 10?
....tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Spawarki oblicza się do pracy jako trafa w stanie zwarcia. Praktycznie w czasie spawania napięcie spada po stronie wtórnej o połowę. Jeśli pracuje jako rozruch to zanim uruchomi się stacyjką rozrusznik, nastąpi wczesniej jakieś doładowanie akumulatorów.
romoo wrote: To jest tylko sprawa mocy transformatora a nie cudów. Jeżeli jest dużej mocy 4-7Kw to sobie poradzi i spawarki mają .
....zgadzam się, tylko po stronie pierwotnej, w tak proponowanej wersji, potrzebujesz zabezpieczenia co najmniej 32A. A to ma być rozruch do traktora, czyli zakładam, że potencjalny KOWALSKI dysponuje napięciem 230V z zabezpieczeniem 16A i... cud mu nie pomoże.
romoo wrote: Rozruch się różni tym od spawarki że przy zwarciu przepływa na pierwotnytm 5-6In a spawarka przy zwarciu ma In.
Coś chyba pomyliłeś:
-jeśli wg Ciebie spawarka ma In= 10A (taka mała jednofazówka 230V) to:
-jako rozruch będzie brała na pierwotnym 50-60A? - bzdury!
- Co to znaczy -rozruch przy zwarciu- ?
romoo wrote: Jak nie rozumiesz to twoja sprawa ale że bez przeróbki trafo będzie fajnie.
po prostu pierwotne ma za dużo zwoi.
Pierwotne to zostało obliczone i nawinięte w oparciu o znamionową moc i co się z tym wiąże - przekrój rdzenia. Nigdy nie ingeruję w pierwotne, nie znam poprostu dokładnych parametrow rdzenia, zrobił to za mnie konstruktor spawarki. Są także uzwojenia pierwotne z odczepami, ale na potrzeby rozruchu łaczę je na max. wydajności po stronie wtórnego.
romoo wrote: I jeszcze jedno czym się różni prostownik (spawalniczy) od rozruchu
Ano tym, że:
-prostownik spawalniczy ma wytworzyć łuk (potrzebne 50-70V) a nastepnie go podtrzymać przy spadku napięcia o około połowę w trakcie spawania; stąd np. niektóre spawarki maja wtórne nawinięte płaskownikiem Al by zwiększyć oporność wewnętrzną źródła,
-rozruch ma być źródłem stałonapięciowym o możliwie małym oporze wewnętrznym.
Powracając do wątku:
Koledze do traktora potrzebny jest rozruch taki by mógł nin pokręcić rozrusznik traktora przez ok. 15s, by w nie nowym układzie cylidra wytworzyć ciśnienie w punkcieZZP tłoka, takie by temperatura powietrza osiągnęła wartość 600 stopni. Jest to osiągalne gdy rozrusznik wykonuje obroty wałem około 300 obr/min. Stąd jest potrzebny dobry stałonapięciowy rozruch. Rozruch taki łatwo rozpoznać- ma kręcić równo niezależnie od czasu kręcenia.
Marek