Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd na łodzi, przeróbka TN-S na TT?

21 Cze 2006 22:08 1906 16
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam układ TN-S i chciałbym pociągnąć prąd do stalowej łodzi i mam problem bo kabel jest już położony dwu żyłowy a raczej go niewymienie bo to prawie 1000 metrów i czy moge z układu TN-S wziąć L i N a ochronny podłączyć do stalowego kadłuba? Czy wtedy na łodzi będzie układ TT? Czy na łodzi zamontować drugą różnicówkę?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Pomysł z uziemieniem do kadłuba nie wydaje się trafny. Lepiej zastosować układ rur. Jeżeli zastosujesz uziemienie, to bedzie to uklad sieci TT i wtedy mozesz zastosowac wylacznik roznico-pradowy
  • Poziom 14  
    Jeżeli zastosuje układ z rur to i tak musze połączyć z kadłubem aby mieć ochronę a łatwiej by mi było przy każdym gniazdku ochronny podłączyć do kadłuba. Dlaczego pomysł z uziemieniem do kadłuba nie jest trafny?
  • Poziom 20  
    Dużo zależy od gabarytu łodzi. Jeżeli nastąpi zwarcie to cale napięcie popłynie na kadłub, przy którym mogą stać ludzie. Możliwym rozwiazaniem jest zastosowanie szybkiej roznicowki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Łódka ma 12 metrów długości i 3 m. szerokości a z prądu 230V korzysta tylko jak jest zacumowana, pobór max. z ogrzewaniem to 16A a główny problem to ten że wszędzie jest się w kontakcie z kadłubem no i mokro (często też mokre ręce i ubranie). Przy dwu przewodach mam jedynie TN-C a wykorzystanie PEN jako ochronnego nie wchodzi w grę ze względu na przyłączanie łódki wtyczką więc przy skorodowanym wtyku może być niebezpiecznie dlatego chciałem się poradzić czy każde gniazdko uziemić bezpośrednio do kadłuba.
  • Poziom 13  
    no wiesz prz takich gabarytach to raczej jak bedzie zwarcie to i tak sie nie powinno niku mic stac bo prad poplynie w wode a neina cialo
  • Poziom 35  
    Temat jest bardzo ciekawy. Ja bym zrobił uziemienie na końcu kabla. Nie powinno być kłopotu z uzyskaniem dobrego uziemienia bo to brzeg zbiornika wodnego. To uziemienie do zacisku ochronnego w gniazdku, a od strony łodzi oczywiscie do kadłuba. Wykorzystanie jako uziomu samego kadłuba może być niebezpieczne. Wprawdzie nie dla osób będących wewnątrz, ale dla ludzi na zewnątrz. Łódź jest zapewne pomalowana i taki uziom może mieć dość dużą rezystancje. Ważne jest też czym zabezpieczony jest ten kabel na początku.
  • Poziom 21  
    Witam
    Metalowy kadłub łodzi stanowczo nie może być wykorzystany jako uziemienie ochronne.Nie należy również układać płaskownika bądź umieszczać uziomów pionowych w dnie potoków,rzek ,jezior itd.Stosuje się niekiedy układ TT w sieciach TN ale wyłącznie za wyłącznikiem różniocowo-prądowym o prądzie zadziałania 30mA.Instalacja elektryczna za wyłącznikiem RCD musi wówczas posiadać żółto-zieloną żyłę ochronną przyłączoną do zacisków ochronnych PE gniazd wtykowych i urządzzeń elektrycznych oraz z uziemieniem ochronnym o rezystancji mniejszej od wymagane przepisami.Wyłącznik RCD musi być przystosowany do warunków środowiskowych i zanistalowany w odpowiednio szczelnej rozdzielnicy ,właściwie zainstalowany oraz testowany 1 raz w miesiącu.Ale nalez pamiętać że nie ma 100 % niezawodności tych wyłączników więc należy wybrać z produkcji jak najlepszej firmy.Z uwagi na warunki środowiskowe w jakich znajduje sie ta łódź istnieje duże zagrożenie porażeniem.Czy przewód zasilający odpowiedni i we włąściwy sposób ułożony w ziemi.Jeśli jest tak długi przewód to prawdopodobnie brak spenienia warunku szybkiego samoczynnego wyłączenia zasilania w przpadku zwarcia.Po wykonaniu takiej instalacji należy bezwzględnie wykona pomiary ochrony przeciwporażeniowej i sporządzić protokoły pomiarów.Pozdrawiam [/b]
  • Poziom 14  
    Na końcu kabla jest mała skrzynka IP 55 i modyfikować jej lub uziemiać nie moge bo nie zgodzi się właściciel posesji przy której jest zacumowana łódź więc jedyna możliwość to kadłub. Kabel wychodzi z domu gdzie jest RCD 500mA i 30mA. Na łodzi w trakcie poboru prądu np. lodówka i wykonania świadomego przebicia na kadłub 43mA RCD natychmiast wyłączy ale jednak zlece wykonanie pomiarów.
    Pozdr.
  • Poziom 21  
    Witam
    Wcześniej pobieżnie przeczytałem temat .Jestem prawie na 100% pewien że nie jest to układ TN-S a TN-C-S lub inny bo niewiele podałes danych.
    Stanowczo odradzam wykorzystanie metalowego kadłuba łodzi jako uziemienia .To nie tylko wbrew przepisom ale stanowi śmiertelne zagożenia dla ludzi na niej znajdujących się lub pływających w wodzie w pobliżu.Znam z literatury fachowej przypadki śmiertelnego porażenia ludzi znajujących się we wodzie przez potencjał przeniesiony za pośrednictwem rur metalowych bądź innych przedmiotów.Nie kombinuj bo może się to tragicznie zakończyć.Możesz zainstalować dodatkową skrzynkę rozdzielczą conajmniej 10 m od brzegu i wykonać tam uziemienie ochronne o możliwie małej rezystancji ( im mniej tym lepiej uwzględniając koszty).Wymagana rezystancja uziemienia ochronnego dla obwodów zabezpieczonych RCD o prądzie zadziałania 30mA wynosi 833,3 oma.Dlaczego im mniej tym lepiej ?
    Bo zwieksza się tym samym pewność i skuteczność ochrony przeciwporażeniowej.Nie zawsze dobrze jest iść na skróty i oszczędzać bo czasem mści się to okrutnie.Mam nadzieję że weźmiesz to pod rozwagę.
  • Poziom 14  
    To może wcale nie uziemiać bo jak dojdzie do porażenia to i tak prąd ucieknie na kadłub i RCD wyłączy pozatym PE potrzeba jedynie do lodówki a w przypadku użycia suszarki do włosów lub lampki nocnej to jedynie ucieczka na kadłub spowoduje zadziałanie RCD. Czy kadłub stalowy w wodzie to nie jest przypadkiem uziemioną obudową?
  • Poziom 26  
    No tak, tylko wyobraz sobie, kadlup pomalowany czyms antykorozyjnym i ktos schodzacy po drabince ze statku do wody, moze go porazic, no ale z kolei jak bedzie roznicowka to na kadlubie nie powinno byc potencjalu.
  • Poziom 35  
    A czemu tak boisz się uziemienia ? W odległości kilku metrów od brzegu łatwo uzyskać dobre uziemienie. Zapewne wystarczy wbić tylko jeden pręt i gotowe.
  • Poziom 21  
    Witam
    Jak widzę autor postu jak ognia boi się dodatkowej pracy i stosunkowo niedużych kosztów.By je zmniejszyć możesz wykorzystać jako uziom nieszczelny,zbyteczny zbiornik stalowy ocynkowany bojlera elektrycznego lub inny złomowany przedmiot o dużej powierzcni i grubości ścianki cinajmniej 3mm.Jeśli brzeg jeziora jest płaski to poziom wody gruntowej będzie zapewne blisko powierzchni a rezystancja uziomu stosunkowo niska.Na bezpieczeństwie nie wart oszczędzać a za spowodowanie wypadku grozi odpowiedzialność karna.A najbezpieczniej by było aby ta łódź nie była zasilana tak dużym napięciem lub z zastosowanie separacji za pomocą transformatora o przekładni 1:1,umieszczonym poza łodzią.Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    W takich warunkach przepisy nie pozwalają na stosowanie napięcia 230V, szczególnie do odbiorników ruchomych, ze względu na brak możliwości skutecznej ochrony przed porażeniem. Wyłącznie nap. bezpieczne 24 V, a kto wie czy nie nawet tylko 12V. O szczegóły nie pytajcie bo konkretnych przepisów nie znam, ale wiem że tak jest.
    Połączenia wyrównawcze (styk PE gniazda do kadłuba) zabezpieczą ludzi wewnątrz, ale nie tych w wodzie. Nie masz żadnej gwarancji że różnicówka nawet na 10 mA zadziała na pewno (choć raczej zadziała), bo kadłub jest uziemiony tylko przez niestabilną wodę a nie solidnym przewodem do uziomu. Na żyle N może być też przy tej długości być kilka V spadku, różnicówka przy zwarciu go z kadłubem nie zadziała a woda już będzie "szczypać".
    Nawet ciągnięcie trzeciej żyły PE przy odległości 1000 m jest bez sensu bez jej dobrego uziemienia nad brzegiem. Skąd wiesz czy ktoś inny nie wpuści prądu do ziemi czy wody i wedy twoje nieuziemione PE będzie "kopać" zanim różnicówka na początku linii ją wyłączy.
  • Poziom 14  
    Pracy się nie boję ale jak pisałem wcześniej to mogę tylko przejść do łódki i z powrotem a na jakiekolwiek prace na posesji tego gościa nie ma nawet mowy. Jakby gościu się zgodził na wykonanie na jego posesji uziemienia to bym nie rozpoczynał tego wątku , no ale nie ze wszystkimi można się dogadać.
    Dzięki za wskazówki i pozdr.