logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Transformator na rdzeniu zwijanym typu ósemka – jak wyeliminować buczenie do audio?

Ichigo 24 Cze 2006 14:01 1884 11
REKLAMA
  • #1 2759603
    Ichigo
    Poziom 11  
    Posty: 35
    witam. posiadam trafo na rdzeniu zwijanym [nie wiem czy sie to tak nazywa ale rdzen wyglada jak zgnieciona 8mka] strasznie buczy a ja go chce wykozystac do audio... wiec problem jest... co moge z nim zrobic zeby nie buczal?
  • REKLAMA
  • #2 2759629
    soft.sc
    Poziom 17  
    Posty: 142
    Pomógł: 15
    Ocena: 4
    Jeśli buczy to znak że jest źle zaimpregnowany, źle złożony lub ma zwarte uzwojenie.
    Sprawdź prąd jałowy. Jeżeli jest w granicach normy to pozostaje dociśnięcie rdzenia i impregnacja. Jeśli zbyt duży, przewijanie.
    Pozdawiam.
  • #3 2760169
    Ichigo
    Poziom 11  
    Posty: 35
    wybacz... ale jak sprawdzic prąd jalowy?
  • REKLAMA
  • #4 2760221
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    Ichigo napisał:
    wybacz... ale jak sprawdzic prąd jalowy?

    zmierzyć amperomierzem prądu przemiennego wartość prądu I10 pobieranego przez transformator w stanie (jałowym), kiedy strona wtórna jest nieobciążona. Wartość tego prądu nie powinna przekraczać 10% prądu (I10≤0.1•I1n) strony pierwotnej przy znamionowym obciążeniu I1n;
    I1zn=Sn/Un1, (1) gdzie;
    I1n - Prąd znamionowy strony pierwotnej,
    Sn - moc pozorna znamionowa,
    Un1 - napięcie znamionowe strony pierwotnej.
    Prawa strona zależności (1) powinna być jeszcze (dla dokładnych obliczeń) podzielona przez sprawność znaminową, ale tę można zaniedbać, ponieważ jest ona bliska jedności.

    Pozdrawiam
    Greg
  • #5 2761881
    Ichigo
    Poziom 11  
    Posty: 35
    hmm tak sobie myslalem... znalazlem szczeline dzieki ktorej trafo buczy i myslalem o tym zeby rozebrac i skrecic bez takiej plytki ktora jest miedzy tymi okregami? bo wlasnie ta plytka nie zajmuje calej objetosci szczeliny i wydaje mi sie ze tu tkwi problem... a mozna tez wymienic te polokregi na stalowe tłoczone?
  • REKLAMA
  • #6 2766740
    Ichigo
    Poziom 11  
    Posty: 35
    odpowie ktos ? :D
  • REKLAMA
  • #7 2771112
    witold16
    Poziom 13  
    Posty: 112
    Pomógł: 4
    Ocena: 1
    To sie nie oplaca. Druga sprawa to gdzie dostaniesz takie polokregi. Jestem ciekaw czy tez uda ci sie złożyc sprawnego. Nejlepiej jak miedz z tego transformatora spżedaż na złom i kupic nowy.
  • #9 2807670
    Ichigo
    Poziom 11  
    Posty: 35
    dzieki, sproboje
  • #10 2815727
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #11 2815795
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8779
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Tutaj zapewne chodzi o szczelinę pomiędzy dwoma rdzeniami - to jest zapewne rdzeń złożony z 4 części C, czyli podwójny O w układzie O|O, gdzie | to przekładka i szczelina, o której pisze autor tematu.
  • #12 2815802
    Ichigo
    Poziom 11  
    Posty: 35
    dokladnie -RoMan- ma racje, te kolka 0|0 sa zbudowane z 2 polokregow, i zcisniete obejmą, miedzy nim jest wlasnie ta podkladka ktora nie zajmuje calej powierzchni tych polokregow i jest dosc spora szczelina

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu buczenia transformatora na rdzeniu zwijanym typu ósemka (złożonym z dwóch półokręgów z podkładką między nimi) używanego do zastosowań audio. Buczenie jest spowodowane najczęściej złym zaimpregnowaniem, niewłaściwym złożeniem rdzenia lub obecnością szczeliny magnetycznej między elementami rdzenia. Szczelina ta, wynikająca z podkładki nie pokrywającej całej powierzchni styku półokręgów, powoduje pogorszenie parametrów i generowanie hałasu. Sprawdzenie prądu jałowego transformatora (I10) za pomocą amperomierza AC pozwala ocenić stan uzwojeń i rdzenia; wartość prądu jałowego powinna być mniejsza niż 10% prądu znamionowego strony pierwotnej. Propozycje rozwiązania obejmują dociśnięcie rdzenia, impregnację (np. distal, epidian, poxipol) lub przewijanie transformatora. Wlewanie kleju w szczelinę nie jest zalecane, gdyż transformator sieciowy nie powinien mieć szczelin magnetycznych. Wymiana półokręgów na tłoczone stalowe jest trudna i nieopłacalna. Ostatecznie sugerowano sprzedaż miedzi i zakup nowego transformatora, jeśli problemu nie da się rozwiązać.
REKLAMA