Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDA7294 and przetwornica and Magnat equal CarAudio?

McOffsky 29 Jun 2006 12:25 1115 3
    McOffsky
    Level 11  
    No więc. Stoję przed problemem budowy prostego caraudio w moim łunochodzie. Problem ten powstał gdy okazało się że mam w nim tylko radio blaupunkta z wyjściem 2x10W i dwoma głośnikami Pionniera 10W. Wznak w radiu tym jest wg mnie tragiczny i przy połowie głośności są straszne trzaski... A im wiecej tym gorzej... No i nie mam jak podlaczyc w nim mp3 albo innego zrodla muzyki...

Chce oczywiscie przetwornicę i końcówkę mocy zbudować sam :]

Po kolei:

- Głośniki - Wybór padł na firmę Magnat - będę kupował z allegro - to kompromis między jakością i ceną, nie stać mnie na jakieś wypasione, polecane przez wszystkich głośniki, chce tylko zeby mi dość przyzwoicie grało i kapke głośniej grało. W przednich drzwiach 2x13cm, z tyłu 2x elipsy.

- Wzmacniacz - 2x albo 4x TDA7294 (jesli 2x to po dwa głośniczki np 35W na końcówke, troche mało, ale nie mam zamiaru pokazywać wszystkim jaaaaaaaakie to mam wypasione caraudio, ma mi tylko fajnie grać głosniej od silnika w Escorcie z 91 ;) ). Wszystko zależy od poboru mocy tej końcówki - własnie tu jest główny problem - ile ta końcówka pobiera max mocy? Bo mam pewne ograniczenia co do budowy przetwornicy (max 200-250W...) i nie wiem na ile koncówek mi mocy starczy. Swoją droga - to bedzie tylko końcówka mocy - jako przedwzmacniacze wykorzystam regulacje głośności i barwy dzwieku w mp3 badz radiu.

- Przetwornica - Znalazłem gdzieś fajna, prosta i tania przetwornice 12V-35V z EdW 9/2004. Ktośtam nazwał ja onanizmem konstruktorskim, ale mysle ze sie nada :) Tyle ze ma drobne ograniczenia co do mocy...

Wiec - wyciagajac esencje z tej kaszanki co wyżej napisałem:
    - Ile max mocy pobiera TDA7294?
    - Co myslicie o tym moim malym projekcie?
    zatiro
    Level 17  
    Witam.
    Jak się chcesz sam w to pobawić to czemu nie.
    Moim zdaniem to TDA to dobry wybór do twoich potzreb.
    Te 250W z przetwornicy to trochę za mało jak na 4 sztuki TDA, ale na 2 spokojnie wystarczy.

A tak poza tym czemu nie zrobić mocniejszej przetwornicy, tak właściwie to tylko sprawa odpowiednich tranzystorków w kluczach i odpowiednio większego transformatorka. Jeśli jako rdzeń w trafku przetworki zastosujesz ETD49 z materiału 3F3 to możesz wyciągnąć spokojnie 450 do 500W.
    Co do TDA to zaglądnij do noty katalogowej znajdziesz tam ile jest w stanie oddać mocy do obciążenia.

Zobacz np. tu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic460089.html
    cursor
    Level 30  
    Magnata odradzam. Wolałbym już Mac-audio. Do przodu proponowałbym rozejrzeć się za mivocami, jeśli są jeszcze na allegro. Jeśli nie znajdziesz tych mivoców to pomyśl na tonsilem lub sinuslive. Jeśli nie masz tyle kasy to proponowałbym boschmanny(zaraz podniesie się krzyk). Chodzi mi o te najdroższe modele odseparowane, które są na allegro(czarna papierowa membrana, dosyć solidna konstrukcja), na tym wzmaku zagrają przyzwoicie.

Do tyłu jak chcesz elipsy to polecam model MX69.3 firmy Mac-audio.

Zamiast tda wolałbym LM3886, trochę drożej, ale jakość wyższa.
    Ja na twoim miejscu zrobiłbym 2 przetwornice , po jednej na pare lm'ów. Transformatory możesz wziąść z zasilaczy ATX i je przewinąć odpowiednio. Przetwornica, którą znalazłeś w edw to pewnie projekt użytkownika Irek2, a więc napewno jest to bardzo dobre rozwiązanie.
    McOffsky
    Level 11  
    hm... do przetwornic rdzenie transformatorow bede kupował (6zł od sztuki... hehe :) ). Z transformatorami z atx nie chce mi sie bawic... a moze jednak sie pobawie? jeszcze nie wiem.

co do boshmannów - niestety nie słyszałem o nich żadnego dobrego slowa... a juz od tygdonia przegladam net i ludzi pytam. Ale te macaudio sa serio dobre?