Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie silnikiem krokowym bipolarnym

wisznia 30 Cze 2006 14:57 3780 9
  • #1 30 Cze 2006 14:57
    wisznia
    Poziom 12  

witam.mam uklad sterowania s. krokowym bipolarnym i ciagle mam jakies problemy.jak podlacze do portowp procesora diod to diody zmieniaja sie na przemian tak jak powinny,czyli zmiana biegunowosci przebiega prawidlowo, ale jak juz podlacze diody za ukladami uln2003a(odpowiadajacy za strone dodatnia) i uklad udn2981(odpowiadajacy za strone ujemna) to juz sie zaczyna maniana.diody slabo sie swieca albo co niektore w ogole czasem dobrze przez chwile swieca i to tak zalezy jak mu sie im sie chcenie wiem czy jakies zaklocenia ida czy zasilanie zle.calosc zasilam z jednego zrodla 5v.procek mam 89c52 i at89c2051 i na obydwu to samo.moze cos nie tak z programem wgranym do proca moze trzeba go jakos udoskonalic bardziej,juz brak mi pomyslow pomozcie

0 9
  • #2 30 Cze 2006 16:19
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pokaż schemat podłączenia silników do buforów. Bo gdybać mozna długo.

0
  • #3 30 Cze 2006 19:53
    wisznia
    Poziom 12  

zalaczam schemat,zamiast silnika podlaczam diody dzieki ktorym wiem ze biegunowosc dobrze sie przelacza czy tez zle,jak juz bedzie dobrze to dopiero silnik podlacze.....i co jakies pomysly

0
  • #6 01 Lip 2006 11:28
    wisznia
    Poziom 12  

prawidlowo zasilam,bo udn2981 ma na 10nozce gnd a uln 2803 ma na 9tej gnd wszystkie polaczenia na pewno mam dobre,mowie diody przelaczaja sie prawidlowo,ale zaraz jak podlacze te oba drivery(udn i uln)TO ZMNIEJSZA MI SIE SWIECENIE DIOD<A PRZECIEZ DRIVERY MAJA MI ZWIEKSZYC PRAD A NIE JESZCE OSLABIAC I NIE WIEM DLATEGO CO JEST GRANE< COS OBCIAZA CZY JAK.....

0
  • #7 01 Lip 2006 16:29
    bogdan_p
    Poziom 39  

wisznia zobacz sobie dokładnie dokumentację dla UDN 2981 9 to płus dla obu układów 10 to podłączenie diod zabezpieczających dla obciążenia indukcyjnego , ponadto na obu układach wystepuje spadek napięcia na złączach tranzystorów końcowych

Cytat:
    A PRZECIEZ DRIVERY MAJA MI ZWIEKSZYC PRAD A NIE JESZCE OSLABIAC I NIE WIEM DLATEGO CO JEST GRANE< COS OBCIAZA CZY

prąd tak , ale nie napięcie

0
  • #8 01 Lip 2006 19:08
    wisznia
    Poziom 12  

nie wiem co ty masz za domumentacje mowie ci ze wg mojej udn ma gnd na 10nozce a plus na 9,natomiast uln ma na odwrot(9nozka gnd a 10 plus),wiec polaczenia mam dobre.mam prawidlowe zasilanie ukladu.reszta to juz osiem niezaleznych kanalow......

Dodano po 13 [minuty]:

no dobra sorki zeczywiscie jest tak jak mowiszsz,ale to ja sie pomylilem przy rysowaniu schematu,moj uklad praktyczny jest dobrze polaczony,wszystko 1000razy juz sprawdzalem,czyli 10nozka udn na gnd....a dla uln odwrotnie czyli 10nozka na plus.wzsystko jest dobrze ale dlaczego to nie dziala......znaczy dziala ale na wejsciu jest ok lecz na wyjsciu juz napiecie tak zanizone ze diody ledwo sie swieca

0
  • #9 01 Lip 2006 20:22
    bogdan_p
    Poziom 39  

napisałem Ci wcześniej spadek napięcia na złaczu tranzystorów , układy zbudowane są na tranzystorach bipolarnych i zawsze wystąpi na nich spadek napiecia , zakładam że sygnały sterujące masz odpowiednie to jedynym sposobem otrzymania odpowiedniego napięcia na wyjściu to podniesienie napięcia zasilania driverów
    zasilając układ 5V nigdy na wyjściu nie uzyskasz 5V
    co do końcówek 10 to nie jest to żadne zasilanie i nie ma z tym nic wspólnego , napisałem wcześniej co to jest
    proponuje jednak zastosowanie gotowego ukł scalonego , jeżeli prąd silnika zmieści się w 0,6A to L293D i po kłopocie , po za sterowniem dochodzi jeszcze możliwość sterownia PWM zobacz http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/STMicroelectronics/1330.pdf

0
  • #10 02 Lip 2006 13:11
    wisznia
    Poziom 12  

no ok ten uklad jest ok,ale na bipolarny zmienia sie boegunowosc a nie podaje sam plus,wiec czy ten uklad przepusci oba napiecia przy zmianie polaryzacji czy tylko plus,bo wtedy trzeba by zastosowac dodatkowy uklad zasilajacy od strony minusa,ale jesli ten uklad wystarczy to bylo by niezle rozwiazanie......

Dodano po 9 [minuty]:

AHA A CO DO ZASILANIA ODDZIELNIE WYZSZYM NAPIECIEM DRIVEROW TO JUZ TEZ PRAKTYKOWALEM I NIC TEZ NAPIECIE SKACZE I JEST NIESTABILNE ZMIENIA SIE SEKWENCJA ITP. CZYLI WIELKA PORAZKA....

0
  Szukaj w 5mln produktów