Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

włącznik/wyłącznik na podczerwień

02 Lip 2006 22:53 16512 34
  • Poziom 12  
    Witam! Ostatnio dostałem od znajomej z zakładu trochę diod BPW96A i TSAL5300. Z tego co doczytałem w sieci są to nadajniki i odbiorniki fal podczerwonych ( albo się mylę :) ). Chciałem sklecić z nich prosty włącznik i wyłącznik na podczerwień. Ale włącznik ma działać tylko tak długo, jak długo naciśnięty jest przycisk nadajnika. Widziałem na elektrodzie schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277012.html ale to chyba nie o to chodzi? Proszę Was o pomoc!
    Pozdrawiam serdecznie,
    Adi
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Witaj. Nie jestem pewien w 100% ale mozesz sprawdzic :) Wydaje mi sie ze mozesz zrobic tak: jako nadajnik samo zasilanie przelacznik i dioda :) jak dlugo bedziesz trzyhmal przelacznik tyle bedzie swiecic dioda. A jako odbiornik zrob to: włącznik/wyłącznik na podczerwień gdzie T1 to Bc 107 Nie jestem tylko pewien czy w 100% wypali z tym nadajnikime by osiagnac to czego chcesz. Roboty niewiele wiec sprobowac mozna ;) chyba ze wczesniej wypowie sie ktos jeszcze. Pozdrawiam

Dodano po 42 [sekundy]:

Sorry to nie jest T1 tylko T2 ;) pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Z tego co pamiętam to scalone odbiorniki IR przestają reagować jeżeli sygnał na częstotliwości na której pracują jest ciągły, traktują go jak zakłucenie...
    Jeżli się mylę to mnie poprawcie...
  • Poziom 16  
    no to niestety ja Ci nie pomoge. Mmoge Ci pomoc zrobic tak ze jak nacisniesz na pilocie raz to sie cos zalaczy do tad az nie podasz mu kolejnego impulsu (czyli 2 raz naciskajac guzik np w pilocie) pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dzięki Rudolf2 za podanie schematu! Jak skompletuje odpowiednie części i zobaczę czy działa to dam znać. W załączniku wrzuciłem dane katalogowe obu diod, których chciałbym użyć tylko nie wiem czy są właściwe :) Pubus a jak to jest wtedy w pilotach np. od TV, że ten sam sygnał jest powielany co jakiś interwał?
    Pozdrawiam,
    Adi
  • Poziom 30  
    W pilotach nośna (np. 36kHz u Philipsa) jest modulowana i każde wciśnięcie przycisku wysyła kod, tak więc sygnał nie jest jako taki ciągły...
    Dodatkowo jeśli trzymamy cały czas wciśniety ten sam przycisk w wysyłanej paczce ustawiany/zerowany jest bit powtórzenia...
    Dlatego jeżeli chcesz żeby to działało bez wysyłania kodów i ich odbierania to jako odbiornik chyba trzeba będzie dać fototranzystor i filtr na częstotliwość...
    Ewentualnie zrobić tak żeby jedno wciśnięcie uruchamiało a drugie zatrzymywało...
    Cały czas mi się wydaje, że najprościej zrobić to na małym uC i fototranzystorze dodtego krańcówki i tranzystory albo przekaźniki do silników...
    Na jedno przerwanie sygnał z fototranzystora na drugie razem krańcówki plus dwa sygnały żeby było wiadomo bylo która, zresztą jeden sygnał też by wystarczył...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    pubus ma rocje :) mozna by ewentualnie zrobic ze jedno wcisniecie by uruchamialo a drugie wylaczalo :) do tego najlepiej cd4017 jak bys sie zdecydowal na takie rozwiazanie to daj znac moge Ci podeslac schemacik. Pozdro

Moderowany przez Bartek_Wosik:

Nie używaj slangu. Regulamin pkt. 7

• Poziom 12  
    No ok. Zdecydowałem się wykorzystać ten schemat co podesłał Rudolf2. Okazało się, że wystarczy tylko na chwilę zewrzeć styki żeby było ok bo tak krótki czas w zupełności wystarczy. Pytanko teraz TSOPa na jaką częstotliwość zastosować czy to dowolnie? Wykorzystam jako nadajnik diode TSAL5300 i baterie + wyłącznik. Ale też jakbym chciał przypisać konkretny kod (żeby tylko konkretnym pilotem można było włączać) do nadajnika i odbiornika to by mocno skomplikowało sprawe?
    Pozdro
  • Poziom 16  
    to zalezy ile chcesz tych kodow :) bo mozesz to zrobic tak ze zamiast nadajnika ktory zrobiles mozesz zastosowac zwykly pilot np od wiezy wtedy jako odbiornik zastosoj TSOP1736 ja sam tak mam tylko ze mi wystarczyl jeden kod do wlaczenie jednego przekaznika ;) jezeli chcesz na wiecej to juz troszke bardziej skomplikowana sprawa ja Cie wiele w tej kwesti nie pomoge mam tylko schemat mzoe ktos sie o nim wypowie bo byc moze sie nada.
    włącznik/wyłącznik na podczerwień
    pozdro
  • Poziom 12  
    Chodzi dokładnie o 1 kod do jednego przekaźnika :) I ma być to jeden konkretny kod żeby innym dowolnym pilotem nic nie można było zmajstrować :) A jak Ty to Rudolf2 zrobiłeś? Odpala każdym pilotem czy tylko tym jednym konkretnym przyciskiem? Pozdro!
  • Poziom 16  
    Ja zrobilem ze kazdym pilotem mozna cos "zmajstrowac" :P bo wieze mam z 2 strony tego odbiornika wiec nie ma kolizji. Ja Ci z tym nie pomoge niestety.
  • Poziom 12  
    Hmmm i tak Ci serdecznie Rudolf2 dziękuję za pomoc w tej materii :) A może Ty Pubus miałbyś jakieś rozwiązanie? :) U mnie w pokoju roi się od odbiorników i pilotów w zasięgu zrobionego odbiornika i chcąc zmienić muzę w wieży załączam przy okazji też przekaźnik co jest irytujące :)

Aha no i sprawdziłem na elektrodzie jest też wątek o tym samym mniej więcej https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...79068&highlight=pilot+odbiornik+podczerwie%F1 i są problemy z tym schematem. Może Wy wiecie co by trzeba było zrobić żeby to coś wogóle ożywić? Sory za zatruwanie ale to dla mnie dość ważne...
    Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    ok ciesze sie ze choc troche pomoglem ;) podro
  • Poziom 30  
    Jeżeli chcesz reagował tylko na jeden (no dwa w sumie ;)) przycisk z konkretnego pilota to się dekodowanie paczki kłania...
    W zależności jakiej firmy to pilot to w takim systemie...
    Najłatwiej było by gdyby to był system philipsa, RC5...
    Powinny być gotowe układy scalone które są wstanie dekodować bez konieczności zaprzęgania uC...
  • Poziom 12  
    Sorry za zapłon :) W sumie Pubus chciałem zbudować własnego pilota i odpowiadający mu odbiornik niż korzystać z innego sprzętu. Pilot może być jedno lub dwu kanałowy (w zależności od stopnia skomplikowania). Wiem, że są jakieś układy, które po połączeniu odpowiednich nóżek w pilocie i tych samych w odbiorniku już są zaprogramowane ale nie jestem za bardzo w tym temacie :(

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Ok pomyślałem przez chwilę i zastanawiam się... Większość jak nie wszystkie odbiorniki IR w urządzeniach RTV pracują na częstotliwości zbliżonej do 36kHz tak? A gdyby tak zamiast TSOPa na 36kHz dać innego na niższą bądź wyższą częstotliwość i dorobić do tego jednokanałowego pilota do schematu podanego przez Rudolfa2? Może sygnały z różnych pilotów nie kolidowałyby... Co o tym sądzicie? Prosze Was o odpowiedź :)
  • Poziom 30  
    Moźna tylko musiałbyś wiedzieć na jakiej częstotliwości (wystarczy w sumie wiedzieć jaki to standard: Philips, Sony czy co tam jeszcze) i wybrać odpowiedni odbiornik...
  • Poziom 12  
    Sorry ale miałem problemy z siecią (sic!). Sprzęt w pokoju mam Philipsa i chciałbym, żeby się ten włącznik nie włączał na sygnały z pilota np. od wieży. Jak to wtedy rozwiązać? Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    nie wlaczal sie z sygna;lu od pilota? czyli chcesz zrobic osobny pilot tak ?
  • Poziom 30  
    Jeżeli masz w pobliżu tylko sprzęt filipsa to możesz zrobić to np na każdą poza 36kHz...
    O ile dobrze pamiętam to są na 40, 44 i 30-coś ale dokładnie nie pamiętam...
    Najważniejsze żeby nie było to 36...
  • Poziom 12  
    Rudolf2 dobrze by było gdyby to był oddzielny pilot przypisany tylko do tego konkretnego odbiornika. Ale jesli to nie da rady to wtedy za radą Pubusa wezmę poprostu TSOPa na 44kHz i powinno być po krzyku.
  • Poziom 30  
    Nie bardzo rozumiem...
    A może to Ty mnie nie zorzumiałeś... ;)
    Jeżeli zastosujesz TSOP na 44kHz to musisz mieć do niego dedykowany pilot który też będzie pracował na 44kHz...
  • Poziom 12  
    Możliwe, że Cię nie zrozumiałem :) a są może jakieś proste schematy na pilota dwukanałowego + odbiornik dla niego dedykowany? Nie koniecznie musiałoby być wtedy 44kHz... w sieci znalazłem pilota dwukanałowego i odbiornik ale nie wiem czy to by się sprawdziło... to co nalazłem daje w załączniku. Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    niepotrzebna ta prowizja za transfer więc jak chcecie to mogę Wam to przesłać na maila tylko wcześniej poinformujcie jak co :) jesio raz pozdrawiam!
  • Poziom 39  
    może ja spróbuje Ci to wyjasnić , a więc to co proponował pubus czyli zastosować częstoliwość 44kHz......
    większość pilotów w sprzęcie RTV pracuje na fali nośnej 36 kHz są pewne wyjątki pracujące na innym zakresie scalone czujniki podczerwieni pracują z wartościami 30 - 56kHz
    tak więc zastosowanie układu na częstoliwość fali nosnej 44kHz praktycznie elminuje wpływ innych powszechnie stosowanych nadajników ,w takiej sytuacji mozesz wykonać dowolny układ prezentowny wcześniej tylko nadajnik musi pracować na częstoliwości nie 36 tylko 44 kHz i zastosować odbiornik TSOP 1744
    układ który zamieściłeś jest dość ciekawy tylko jeszcze czy masz programy które są wymagane w nadajnuki i odbiorniku
  • Poziom 12  
    Przepraszam, że się nie odzywałem ale byłem na wyjeździe...
    Ok dziękuję za dokładne wyjaśnienie bogdan_p! Z wymianą TSOPa nie będzie rzecz jasna problemu ale co do nadajnika... widziałem w sieci sporo nadajników ale wszystkie na 36kHz. Nie mam w zasięgu ręki żadnego nadajnika na 44kHz ale i tak najchętniej zrobiłbym taki samemu bo wielkie landary od sprzętu RTV to nie to o co chodzi. Mały 2 kanałowy na 44kHz by wystarczył ale nie znalazłem jeszcze niestety żadnego schematu. Co do oprogramowania do zamieszczonych układów: niestety nie posiadam takowego bo zgapiłem to po prostu z jednego z kitów ze strony zachodniej :)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    jeżeli chodzi o nadajnik to w wiekszości projektów zbudowany jest on na ukł. 555 tak więc wystarczy obliczyć nowe wartości dla tego generatora , podobnie jak w przypadku generatora na 4047 lub na bramkach , odpowiednie programy do wykonania obliczeń znajdziesz w dziale download na Elektrodzie
    zobacz ten projekt http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/schematy-czterokanalowe_zdalne_sterowanie.html
  • Poziom 12  
    Dzięki Wam wszystkim za pomoc! Zabieram się niedługo już do składania tylko skompletuje części. Pozdrowionka i jeszcze raz dziękuję wszystkim bez wyjątku za wkład w ten temat!
  • Poziom 21  
    witam
    Nie wiem czy juz ktos pisal o tym - nie czytalem postów wiec z gory sorry
    Ja zrobilem sobie to na atmega 8 - 2 sztuki i gotowe odbiornik na 36kHz, dioda IR tranzystor do wzmocnienia (jako kluczujacy) i po klopocie comendy i adresy sam wybierasz nic ci sie nie zakluca od innych urzadzen reagujacych na podczerwien.

P.S. kilka linijek kodu w bascomie i jest :) koszt ok 15 zł za elektronike
    a mozesz jakies tansze zastosowac mikro. jakiegos PIC z mniejsza iloscia portow
  • Poziom 24  
    mam takie pytanko troszke daleko od tematu ale zwiazane :
    Czy jak pada swiatlo na fototranzystor BPY62-3 załacza obwod czy jak nie pada załacza .. szukalem w notach ale nie moglem jakos znalezc bo po niemiecku jest , z parametrami nie bylo problemu ale z tym tak .. wiem ze fototranzystor przewodzi kiedy pada swiatlo ale ten moze byc inny albo cos wiec wole sie upewnic