Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta GA-8PE667 - jak zaktualizować błędnie wgrany BIOS?

03 Lip 2006 20:14 1626 6
  • Poziom 15  
    Witam!

Wszedłem ostatnio w posiadanie płyty głównej gigabyte GA-8PE667 ze źle zaktualizowanym BIOS'em.
    Przeważnie w takich przypadkach wyjmuję BIOS, wkładam do programatora, programuję - i po problemie.

Tutaj jednak pojawiły się małe schody. Okazało się, że kośc BIOS'u wlutowana jest w płytę główną :-(. w dodatku w tak wredny sposób że za diabła nie mam pojęcia jak ją wylutować :/.

Mam więc pytanie o to w jaki sposób przeprogramować taki BIOS.
    Miałem taki jeden pomysł (ale nie wiem czy słuszny), aby po prostu przylutować druciki do nózek kości BIOS'u (bo to w miarę łatwo mozna uczynić), a następnie drugie końce tych drucików włozyć w podstawkę ZIF programatora. No i w ten sposób zacząć ją programować. Tylko pytanie, czy taki zabieg nie zniszczy mi płyty głownej/kości BIOS'u ? Próbował już ktoś czegoś takiego? A może są jakies lepsze alternetywne rozwiazania tego problemu?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Mialem kiedyś podobny problem. Obcięłem nóżki biosu (jak najwyżej) i dolutowałem postawkę. Nową "kość" zamówiłem na Allegro i działało. Trzeba tylko mieć małą i ostrą obcinarkę.
    Wykorzystałem jakieś stare narzędzie chirurgiczne.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Pod kością przełóż drucik lub jeśli masz taka to chwyć w pensetę i podgrzej dookoła aż kość "puści".Zoapatrz się w podstawkę i wlutuj.Zaprogramujesz i po problemie.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Z dolutowaniem przewodów nie wyjdzie ponieważ kość będzie dalej w "układzie". Ja w takiej sytuacji wylutowuję pamięć gorącym powietrzem. Na płytę wstawiam podstawkę i po problemie.
  • Poziom 15  
    Dzięki za sugestie!
    Spróbuję z tym obcinaniem + dolutowywaniem podstawki :-). podstawkę i kośc BIOS'u znajdę, gdyż mam na składzie kilka starych uszkodzonych płyt na części.

A co do tego gorącego powietrza to niestety nie mam czegos takiego :-(. Mam zwykłą lutownice punktową. A dużo kosztuje taki sprzęt który to umozliwia? Bo może bym się w niego zaopatrzył?
  • Poziom 27  
    Nie radzę obcinać nużek bo zrobi się "kaszana" na płycie naprężenia i takie tam nie ciekawe zjawiska. Z hotem rozejrzyj się na allegro albo na www.hotair.pl. A na szybko jak potrzebujesz to zabierz płyte do jakiegoś lepszego serwisu GSM tam Ci ją wylutują.
  • Poziom 12  
    mozesz zrobic tak:nagraj na nowa kosc biosa, potem wloz ja w podstawke w podstawce poodginaj piny od spodu tak zeby dało sie nałozyc te podstawke na biosa wlutowanego w plycie(chodzi o to zeby stykały sie te piny z pinami biosa w plycie).odpal plyte(zostanie zaczytany bios z podstawki) gdy sie uruchomi sciagnij te podstawke i naraj biosa z dysku na wlutowana kosc.powodzenia