Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłączenie Panasonic RDP-202N i Skoda Fabia

marcinserw 03 Jul 2006 22:55 4231 1
lampy.pl
 • #1
  marcinserw
  Level 14  
  Witam kolegów z sąsiedniego kącika!
  Problem jak w temacie.
  Włącza się radio i wszystko gra ale jak wyłączam przysiskiem na panelu to sie wyłącza ale nie całkiem tzn ciągle jest podświetlenie panela i dopiero po jakimś czasie gaśnie (stopniowo razem z lamką oświetlenia wnętrza) całkiem panel. Ale to nie jest problem, choć mnie to irytuje.
  Problem jest taki, że po wyłączeniu kluczyka radio traci pamięć ?
  Miałem poprzednio je w Astrze i wsio było ok a w Fabii nie.
  Stąd pytanie jak powinienem podłączyć przewody ([b]dodam że kostki są nie tykane przeze mnie) i które co znaczą tak naprawdę ?[/b]
  Przy radiu mam przewód czerwony z bezpiecznikiem, czarny, żółty z bezpiecznikiem i niebieski, a w Skodzie to ich jest więcej tzn:
  brązowy (masa) dwa niebieskie z czarnym pasiek (po +12v mają), czerony (nie wyklazał napięcia na mierniku) i dwa bodajże białe z paskami (jeden napewno pokazywał coś ok 11v).
  W chwili obecnej mam podłączone
  brązowy Skoda - czarny radio
  dwa niebieskie z czarnymi paskami - czerwony i niebieski radio
  czerwony Skoda - zółty radio

  Jaki przewód i do czego podłączyć aby nie tracić pamięci radia?
  Bardzo proszę o pomoc
  Pozdrawiam
 • lampy.pl
 • #2
  SlaweK
  Level 43  
  Jak już sprawdzasz to musisz być dokładny i trochę znać podstawy. Plusy w aucie są w zasadzie 3, jeden który jest w kostce cały czas, zwykle opisany jako BUP, Batery, drugi pojawia się po przekręceniu kluczyka i nazywa się ACC (accessory) i trzeci na ktorym plus pojawia się dopiero po włączeniu świateł, używa się go do podświetlania to ILL- zwykle radia Panasonica nie wykorzystują go.
  Nie patrz po kolorach kabli, mogą być mylące a napięcie na kostkach najlepiej sprawdzać małą lampką probierczą.
  Akurat Opel do VW(skoda to przecież VW) ma inaczej w kostce plusy stały i po kluczyku. Ale to gaśnięcie radia w stosunku do podświetlania wnętrza mówi że nie tylko zamienione masz te dwa plusy a totalnie żle podłączone. Warto też prawidłowo podłączyć wyjście z radia sterujące ANTeną AUTomatyczną, czasem zasila ono wzmacniacz antenowy.
  Nim zabierzesz się za to poczytaj sobie trochę o podstawach na www.studio24.prv.pl a potem nie tnij oryginalnej instalacji bo szkoda a zrób ładną przejściówkę w której zamienisz plusy tak by pasowało. Pomyłka zwykle kończy się uszkodzeniem radia a partactwo w podłączeniu może zakończyć się jeszcze gorzej, pożarem w aucie, więc żartów nie ma i warto zrobić wszystko estetycznie i poprawnie elektrycznie.

  SławeK