Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz w.cz. [kilka pytań]

szeryf.rm 11 Jul 2006 00:34 6551 13
Tespol
 • #1
  szeryf.rm
  Level 22  
  Chciałbym złożyć wzmacniacz w.cz. powiedzmy że na jakąś częstotliwość z przedziału 30-110MHz [nie powiem ile, bo sam nie wiem :P ale to w tym przypadku nie ma wiekszego znaczenia]. Wzmacniacz chciałbym zrobić coś ala
  Wzmacniacz w.cz. [kilka pytań]

  Mam jednak mały problem, mając nadajnik o jakiejś częstotliwości, jak mogę sprawdzić czy zestroiłem prawidłowo? Powinienem ustawić nadajnik blisko wzmacniacza czy lepiej spiąć wejscie jakąś pojemnością z nadajnikiem? jak zbadać czy dobrze zestroiłem?
  Po prostu jak sprawdzić co mam na wyjściu [powiedzmy że nadajnik będzie na przemian nadawał i nie nadawał]? Wydaje mi się że do tego przydałaby się sonda w.cz. tylko nie wiem jak ją wpiąć. Powiedzmy że dla uproszczenia sprawy schemat wzmacniacza będzie identyczny [prawie :)] z tym schematem na rysunku wyżej.
  Proszę o informacje jak wpiąć taką sondę i czy wystarczy sonda tego typu, gdzie zamiast miernika będzie oscyloskop [żeby sprawdzić czy jest sygnał przerywany]:
  Wzmacniacz w.cz. [kilka pytań]

  Będę wdzieczny za pomoc bo mi marnie wychodziły pierwsze próby.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Tespol
 • #2
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  szeryf.rm wrote:
  Chciałbym złożyć wzmacniacz w.cz. powiedzmy że na jakąś częstotliwość z przedziału 30-110MHz [nie powiem ile, bo sam nie wiem

  ... a kto ma wiedzieć, to co schemat pokazuje (jakiś fragment) to wzmacniacz rezonansowy pracujący na ściśle określonej częstotliwości...

  szeryf.rm wrote:
  ...ale to w tym przypadku nie ma wiekszego znaczenia.

  ...chyba jednak ma, pokazujesz fragment który nie pokazuje wejścia i wyjścia, i .....jak tu można CI pomóc?

  Marek
 • Tespol
 • #3
  szeryf.rm
  Level 22  
  1. Przecież podałem jaki to układ [wspólna baza], więc gdzie może być wejście [wejście - ta cewka z lewej strony tam będzie antena, wyjście - ta cewka z prawej strony... dlatego nie kapuje skąd pytenie o wejście/wyjście i twierdzenie że na tym schemacie go nie ma, bo nie mam pojęcie gdzie można jeszcze widzieć we/wy, bo chyba nie na oporniku R2 i R3 hehe]?
  2. Z częstotliwością to też ciekawe jak mam ją zmierzyć jak mam do dyspozycji miernik wskazówkowy, cyfrowy, oscyloskop 10MHz i nadajnik małej mocy również o jakiejś częstotliwości.
  Nie ma to znaczenia f wejsciowa [na pewno jest większa od 30MHz] bo same obwody wejściowe i wyjściowe JAKOŚ zrobie, tylko żeby je zrobić chciałbym właśnie wiedzieć jak sprawdzić czy je zrobiłem i poprawnie zestroiłem czy jeszcze nie [opis tej kwestii jest w pierwszym poście]

  Dodano po 1 [minuty]:

  aha i wiem że zbudowanie nie jest łatwe, ale mam nadzieje że mi sie uda, jednak żeby mi się udało muszę jakoś wiedzieć że mi się udało :)

  Pozdro i pomóżcie jak możecie
 • #4
  nexia
  Level 18  
  Witam,zrób sobie wzmacniacz na BF966 jest prosty i lepiej go zestroić.Ten który podałeś to wejście głowicy UKF z lat 80-tych przestrajany kondensatorem zmiennym.Na BF-e masz tylko dwa obwody do zestrojenia i większe wzmocnienie i można próbować tą sondą go zestroić.Jurek.
 • #5
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  szeryf.rm wrote:
  1. Przecież podałem jaki to układ [wspólna baza], więc gdzie może być wejście [wejście - ta cewka z lewej strony tam będzie antena


  ... i właśnie o to chodzi, że nie ma pokazane jak na ten obwód wchodzi sygnał z anteny.
  Najprościej, to przez jakieś 1 do 2 pF podać sygnał z generatora na tą cewkę


  szeryf.rm wrote:
  wyjście - ta cewka z prawej strony... dlatego nie kapuje skąd pytenie o wejście/wyjście i twierdzenie że na tym schemacie go nie ma,

  .... i jest to wyjście wysokoimpedancyjne, żeby się wpiąć :sondą itd. to trzeba dorobić wtórnik na jakimś fecie. W przeciwnym razie obwód wyjściowy zostanie stłumiony i rozstrojony.
 • #6
  sp6
  Level 23  
  Szeryf --- a może ty potrzebujesz wzmacniacza do nadajnika tego co piszesz malej mocy.
 • #7
  szeryf.rm
  Level 22  
  nie no coś ty, aż taki głupi to ja nie jestem, żeby robić końcówke mocy i prezentować powyższy układ itd. znalazłoby się więcej powodów dla których nie oto chodzi.

  A mogę zamiast BF966 użyć BF245 [trochę inna technologia ale BF245 mam na miejscu]? w bramce postawić opór, dodać obwód rezonansowy i sprzęgnąć go kondensatorkiem z bramką. W drenie też dałbym obwód. Czy uzyskałbym taki sam/podobny efekt czy musiałbym coś jeszcze dodać? czy mógłbym w tym przypadku również użyć tej sondy?
 • Helpful post
  #8
  gumisie
  Level 43  
  Po co ten wzmacniacz i na co ta sonda oraz co chcesz mierzyć?. Jak piszesz, posiadasz oscyloskop (mam nadzieje że nie do 10Mhz) to reszta jest jasnością.
  Może tak?
 • #9
  szeryf.rm
  Level 22  
  Quote:
  Jak piszesz, posiadasz oscyloskop (mam nadzieje że nie do 10Mhz)

  Tu jest problem bo własnie do 10MHz :) hehe, więc potrzebna jest sonda która zmieni sygnał w.cz. na "normalny"

  A co sądzicie o zastosowaniu BF245?
 • #10
  szeryf.rm
  Level 22  
  Mam dwubramkowego mosfeta. Wytrawiłem płytkę pod taki układ

  Wzmacniacz w.cz. [kilka pytań]

  Dobry jest ten schemat?

  No i mam problem [jeśli schemat jest ok] bo jak podłączam sonde na wyjście [między dren a źródło] to sonda wskazuje mi kilka wolt a jak się rozstroi to wtedy 0V. Rozumiem że to pewnie przez sprzężenie wyszedł mi generator, czy co jest powodem takich wskazań? co w takim przypadku mam zrobić?
 • Helpful post
  #11
  Driver-
  Level 38  
  Jak podłączasz sondę to i zestrajasz wzmacniacz zaczyna sie wzbudzać. Cewki należy umieścić w kubkach ekranujących. Po za tym każdy wzmacniacz powinien być mierzony z obciążeniem na jaki został zaprojektowany. W tym schemacie brakuje elementów dopasowujących, wejście z anteną lub poprzednim stopniem, oraz wyjście z obciążeniem lub kolejnym stopniem. Sprzężenia dopasowujące można robić na dwa sposoby pojemnościowe albo indukcyjne. Jest to schemat bardziej poglądowy niz użytkowy
 • #12
  szeryf.rm
  Level 22  
  A jak umieszcze cewki w kubkach i zrobie odczep na antene i w drugim przypadku użyje tego kondensatora to wystarczy żeby się nie wzbudziło [rozumiem że to w takim razie jest wzbudzenie skoro skacze mi napięcie na wyjściu do kilku V]? Czy powinienem także dodatkowo rozsunąć jedną cewkę od drugiej na jakąś odległość [jeśli tak to na jaką]?

  Dodano po 3 [minuty]:

  PS. przed tym stopniem jest tylko antena, a za tym stopniem jest stopień na jeszcze jednym dwubramkowym mosfecie w roli mieszacza. Czy ten kolejny stopień musi mieć na bramce również filtr, czy wystarczy tylko rezystor do masy?

  Może ktoś robił kiedyś coś podobnego i podrzuci przetestowany schemat uproszczony do minimum :) bo niezbyt kumaty jestem jeszcze w te klocki.
 • #13
  Dykus
  Level 27  
  Napisz przede wszystkim, do czego ma być ten wzmacniacz, na jaką częstotliwość i co to za antena - tzn. o jakiej impedancji (50 Ohm, kawałek drutu?).

  Na bramce G1 masz 0V, zaś na G2 zapewne kilka Voltów i w tym punkcie tranzystor ma bardzo duże wzmocnienie, stąd spora podatność na wzbudzenia, zwłaszcza, gdy w drenie jest obwód rezonansowy lub dławik. Sprawdź też połączenie źródła z masą - powinno być jak najkrótsze, by nie pracowało jako ujemne sprzężenie zwrotne.

  Co do obwodów rezonansowych - wszystko zależy jaką filtrację chesz uzyskać. Na pewno konieczny jedst obwód w drenie wzmacniacz w.cz., a także na jego wejściu (po antenie). Kolejne obwody mogą poprawić tłumienie pozapasmowe, a zwłaszcza szerokość pasma odbieranego. Zależnie od potrzeb stosuje się nawet i 6 obwodów (3 przed i 3 po wzmacniaczu).

  Poniżej schemat typowej głowicy na MOSFETach, którą kiedyś zrobiłem dla radiotelefonu ZEW (schemat z czasopisma 'Świat Radio'). Pracowała w paśmie 145 MHz. Każdy obwód rezonansowy i każdy tranzystor zamknięty był w osobnej komorze. Kondensatory 1nF miały możliwe krótkie nogi, najlepiej użyć wielowarstwowych (monolitycznych). Uzyskane parametry były bardzo dobre (jak na tego typu układ) - czułość porównywalna z urządzeniami fabrycznymi, odporność również nienajgrosza.
 • #14
  Driver-
  Level 38  
  Nie bez powodu pytano Cię i częstotliwość, na której ma pracować wzmacniacz. Od niej zależy o jakich wartościach będą niektóre elementy, zwłaszcza obwodów rezonansowych. Piszesz że masz nadajnik ale nie wiesz na jakiej częstotliwości nadaje, to co chcesz nadawać i do kogo. Zwykle nadajniki buduje się na określoną częstotliwość i trzeba ją znać. Po pierwsze dlatego że nie na wszystkich częstotliwościach można nadawać nie mając pozwolenia na używanie urządzeń nadawczych. Po drugie jak się nie wie na jakiej częstotliwości nadaje to można przez przypadek wejść na częstotliwość na której pracują stacje służb profesjonalnych i zakłócić im odbiór. Ale powiedzmy ze nadajnik to eksperyment i ma bardzo małą moc i zasięg do drugiego pokoju ;) Chcesz odebrać to co nadajesz więc musisz znać częstotliwość, są na to sposoby 1. miernik częstotliwość; 2. odbiornik tzw skaner; a jeśli znasz w przybliżeni częstotliwość nadajnika odbiornik na to pasmo. Dopiero po ustaleniu częstotliwości można coś dalej robić. Inaczej możesz długo i namiętnie dostrajać wzmacniacz poszukując częstotliwości Twojego nadajnika, tym bardziej że nie masz odpowiedniego sprzętu pomiarowego.

  P.S. Ta głowica, którą pokazał Dykus, to bardzo dobry układ. Trochę przeze mnie zmieniona, pracuje w moim radiotelefonie juz ponad 10 lat.