Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar kierunku prądu stałego w motocyklu

11 Lip 2006 07:10 1712 5
 • Poziom 2  
  mam potrzebę pomiaru prądu (nie stanu naładowania akumulatora)w motocyklu z instalacją 6V.prąd raz płynie do akumulatora a raz z niego.(zmienia się kierunek prądu gdy jest duże zuzycie prądu (bilans ujemny).wiecej zuzywam niz doładowuję.Chcę kontrolować zużycie pradu dlatego wymysliłem jak podłączyć amperomierz żeby pokazywał (niezaleznie w którym kierunku płynie prąd)Schemat w załączniku.Jednak martwi mnie spadek napięcia na dwóch didodach prostowniczych (1,4V).To dużo w przypadku instalacji 6V.Czy ktoś ma sposób (układ) jak mierzyć prąd stały ,który płynie raz w jednym raz w drugim kierunku ?Może to być wskażnik przepływu.Ostatecznie wystarczy mi wiedzieć czy w danej chwili doładowuję czy zużywam.
 • Poziom 12  
  Wystarczy zamontować amperomierz z zerem na środku skali (tak jak to było robione w starszych modelach samochodów). Wskazówka wychyla się w jedną lub drugą stronę w zalezności od kierunku przepływu prądu.
 • Poziom 34  
  Piszesz:
  Może to być wskażnik przepływu.Ostatecznie wystarczy mi wiedzieć czy w danej chwili doładowuję czy zużywam.

  Jeżeli zastosujesz Graetz'a to nigdy nie będziesz wiedział czy w danej chwili ładujesz, czy pobierasz z aku. Zawsze miernik wychyli się w tym samym kierunku. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie amperomierza z zerem w środku skali.
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  Witam,
  Nieco bardziej złożony układ to pomiar spadku napięcia na wtrąconej w obwód małej rezystancji i np. wyświetlenie wyniku na wyświetlaczu przy pomocy taniego i łatwo dostępnego układu ICL7106 (dla LCD) oraz ICL7107 (dla LED).

  Nieco lepszym od amperomierza z zerem na środku byłby mikrowoltomierz (również z zerem na środku) połączony z bocznikiem - dzięki temu uzyskamy mniejśzy spadek napięcia na wtrąconej rezystancji.
 • Poziom 2  
  pomysł z amperomierzem z zerem posrodku to rozwiazanie od którego zacząłem ale nie do kupienia w sklepach .Są w tuningach ale kosztują 70zł .Są ale do 30 amper (czyli za duzo).Dziękuję również za tę radę.
 • Poziom 26  
  Do układu który wymyśliłeś można dodać 2 LEDy, które sygnalizowały by w którą strone płynie prąd. Jedną sterowaną przez PNP, a drugą przez PNP.

  Co o tym myślicie?

  Poradzisz sobie? Czy mam schemat rysować?