Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar kierunku prądu stałego w motocyklu

11 Lip 2006 07:10 1712 5
  • Poziom 2  
    mam potrzebę pomiaru prądu (nie stanu naładowania akumulatora)w motocyklu z instalacją 6V.prąd raz płynie do akumulatora a raz z niego.(zmienia się kierunek prądu gdy jest duże zuzycie prądu (bilans ujemny).wiecej zuzywam niz doładowuję.Chcę kontrolować zużycie pradu dlatego wymysliłem jak podłączyć amperomierz żeby pokazywał (niezaleznie w którym kierunku płynie prąd)Schemat w załączniku.Jednak martwi mnie spadek napięcia na dwóch didodach prostowniczych (1,4V).To dużo w przypadku instalacji 6V.Czy ktoś ma sposób (układ) jak mierzyć prąd stały ,który płynie raz w jednym raz w drugim kierunku ?Może to być wskażnik przepływu.Ostatecznie wystarczy mi wiedzieć czy w danej chwili doładowuję czy zużywam.
  • Poziom 12  
    Wystarczy zamontować amperomierz z zerem na środku skali (tak jak to było robione w starszych modelach samochodów). Wskazówka wychyla się w jedną lub drugą stronę w zalezności od kierunku przepływu prądu.
  • Poziom 34  
    Piszesz:
    Może to być wskażnik przepływu.Ostatecznie wystarczy mi wiedzieć czy w danej chwili doładowuję czy zużywam.

Jeżeli zastosujesz Graetz'a to nigdy nie będziesz wiedział czy w danej chwili ładujesz, czy pobierasz z aku. Zawsze miernik wychyli się w tym samym kierunku. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie amperomierza z zerem w środku skali.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Nieco bardziej złożony układ to pomiar spadku napięcia na wtrąconej w obwód małej rezystancji i np. wyświetlenie wyniku na wyświetlaczu przy pomocy taniego i łatwo dostępnego układu ICL7106 (dla LCD) oraz ICL7107 (dla LED).

Nieco lepszym od amperomierza z zerem na środku byłby mikrowoltomierz (również z zerem na środku) połączony z bocznikiem - dzięki temu uzyskamy mniejśzy spadek napięcia na wtrąconej rezystancji.
  • Poziom 2  
    pomysł z amperomierzem z zerem posrodku to rozwiazanie od którego zacząłem ale nie do kupienia w sklepach .Są w tuningach ale kosztują 70zł .Są ale do 30 amper (czyli za duzo).Dziękuję również za tę radę.
  • Poziom 26  
    Do układu który wymyśliłeś można dodać 2 LEDy, które sygnalizowały by w którą strone płynie prąd. Jedną sterowaną przez PNP, a drugą przez PNP.

Co o tym myślicie?

Poradzisz sobie? Czy mam schemat rysować?