Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen AX czujnik polozenia walu podlaczenie jak

12 Lip 2006 12:55 5059 10
  • Poziom 17  
    Witam

Robilem diagnostyke w Ax 1.1 91r monowtrysk bosh doszukalem sie bledu 41 okazalo sie, ze czujnik polozeia walu jest poprostu odlaczony i nie ma go gdzie podlaczyc, czujnik ma wtyk na 3 konektory meskie kolory przewodow czarny, bialy, czerwony. Aparat bosch z rozdzielaczem modulem + cewka WN pewnie ktos grzebal w instalacji, szukalem na schemacie i wogule nie moge znalesc czujnika. Wydaje mi sie, ze trzeba mu podac +12 gnd i podpiac pod ecu, prosze o pomoc w podlaczeniu tego czujnika, mam rozpisane wprowadzenia do ecu ale tez nie widze tego czujnika na opisie wprowadzen do ecu mam taka pozycje AFS signal: t2 zastanawiam sie czy to wlasnie nie jest ten czujnik.

Prosze o pomoc

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Dziekuje za odpowiedz

Nie wiem czy dobrze zrozumialem ale mam podac +12 na przewod czerwony czarny GND a bialy podpiac pod impulsy z aparatu.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    szukalem jeszcze raz na schemacie ale nic nie znalazlem
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    oczywiscie moze wkoncu cos znajde jeszcze jak ktos moze podac dokladna nazwe angielska tego czujnika ardzo bym prosil

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Czujnik znajdujący się przy kole zamachowym może być odpięty. W AX'ie na ECU BOSCH'a czujnik położenia wałka rozrządu (on jest odpowiedzialny za moment zapłonu) zanjduje się w aparacie zapłonowym, pod kopułką (tak jak np. w nowszych polonezach gaźnikowych) a sam moduł zapłonowy jest przykręcony do aparatu zapłonowego i jeżeli nie ma iskry to prawdopodobnie uległ on uszkodzeniu bądź sama cewka WN. Czujnik prędkości obrotowej silnika wykożystuje tylko ECU Magneti-Marelli w tym samochodzie...

Pozdrawiam...
  • Poziom 17  
    Witam

Racja glupi jestem :) Ciekawe tylko czemu montowali ten czujnik i czemu Ecu zglasza ten blad i czy istieje mozliwosc usuniecia tego bledu, troche mnie lampka czek denerwuje, sam aparat jest oryginalny montowany w tych rocznikach, wczoraj go rozebralem jest ok jedynie ma uszkodzony regulator podcisnieniowy nie wiem czy mozna kupic taki regulator nie mam w poblizu rzadnego sklepu z francuzami. Jeszcze mam jedno pytanie czy mozna ten aparat zastapic bezrozdzielaczowym bez zmany ECU http://allegro.pl/item113992682_citroen_ax_aparat_zaplonowy.html

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Aparat bezrozdzielaczowy może być zastosowany wtedy kiedy moduł zapłonu, bądź sterownik silnika, ma możliwość sterowania dwiema podwójnymi cewkami wysokiego napięcia (dla silnika 4 cylindrowego). Taki rodzaj układu zapłonowego w citroenie AX'ie jest zastosowany gdy silnikiem steruje układ Marelli G6. Mono jetronic A 2.2 nie ma takiej możliwości dlatego zastosowano razem z nim moduł zapłonu i aparat z rozdzielaczem. Istnieje możliwość dorobienia odpowiedniego modułu, bądź zastosowanie z innego samochodu ale czy warto? :)
    Jeżeli chodzi o resetowanie centralki to należy zewrzeć pin 1 złącza diagnostycznego na 10s do masy.

Czujnik montowali może dlatego, że mieli ich za dużo... :D Miałem AX na gaźniku i czujnik też był zamontowany, kiedyś trafił mi się do naprawy gaźnikowy peugeot 205 i też miał ten czujnik...

Pozdrawiam...
  • Poziom 12  
    mam citroen bx 1.4 a tu sprawa widzę podobna.
    Czujnik ten sluzy zapewne do ustawienia statycznego kąta wyprzedzenia zapłonu-chce wyjać aparat zapłonowy u siebie-mam pytanie więc jak potem i na podstawie czego ustawia się kąt wyprzedzenia zapłonu.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Tak urządzi mnie schemat z auodaty. Pozdrawiam.