Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Discolitez - dziwny (chyba) problem

konjo123 15 Lip 2006 18:13 1797 8
  • #1 15 Lip 2006 18:13
    konjo123
    Poziom 12  

Witam,

Zmontowalem wlasnie sobie uklad 4 kanalowy na zarowki (ten z MOC3041 i BT136).

Podlaczylem do jednego kanalu zarowke zeby sprawdzic czy dziala no i nie dosc ze uklad daje caly czas napiecie na wyjsciu (swieci sie bez przerwy) to jeszcze spalil sie po chwili rezystor (ten 360ohm)...

Co moze byc tego przyczyną i jak to naprawic?

Mam obie wersje discolitez (standard i pro) i userport'a.

Z gory dzieki za pomoc...

Tu jest schemat => http://konjo.ryj.pl/dl/zd1.jpg
    A tu plytka => http://konjo.ryj.pl/dl/zd2.jpg
    (oczywiscie nie sugerujcie sie napisami przy triakach i optotriakach - po prostu takie w eaglu znalazlem :) )

--
    Pozdrowienia
    Konjo

0 8
  • #2 15 Lip 2006 18:58
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Mi nie pasuje rezystory podłączone do optotriaka.
    Zrób sobie z tego schematu
    Discolitez - dziwny (chyba) problem

0
  • #3 15 Lip 2006 22:02
    Artas
    Poziom 19  

Problem może stwarzać też sam port. Po uruchomieniu komputera na wyjściach pojawiają się losowe stany. U mnie na przykład, gdy włączę komputer na wszystkich wyjściach mam stan wysoki. Ściągnij sobie DiagLiteza ze strony DiscoLiteza, uruchom ponownie komputer i włącz program. Wszystkie przyciski powinny być wyłączone. Dopiero potem uruchamiasz DiscoLiteza – u mnie tylko tak działa. :)

A co do rezystorów to raczej możesz je pominąć powinno działać bez nich. Jeśli jednak się uprzesz to zastosuj jakieś na większą moc i podłącz wg. schematu wyżej.

0
  • #4 16 Lip 2006 01:00
    konjo123
    Poziom 12  

Dzieki za info...

Troche dziwi mnie sprawa z tymi rezystorami, bo w koncu robilem projekt wg schematu ze strony discolitez wiec powinno byc ok. Taki sam schemat znalazlem tez w datasheet'cie od MOC3041... To nie bedzie dzialac z tymi rezystorami?

A tak szczerze mowiąc to najbardziej chcialbym zeby wlasnie zadzialalo to tak jak jest na oryginalnym schemacie :)

--
    Pozdrowienia
    Konjo

0
  • #5 16 Lip 2006 02:24
    Artas
    Poziom 19  

Buduj z tego: http://discolitez.com/pmwiki/pmwiki.php?n=Hardware.Deluxe32 Zamiast układu 74374 możesz zastosować układ ULN2803. Powinieneś dać radę z tym schematem, bo jest dość prosty. Co do bezpośredniego podłączenia optotriaka do portu – mi to nie działało. Musiałem zastosować układ ULN2803. DiscoLitez tak jakby nie dawał mi pełnego napięcia na wyjściu. W szczytowym momencie było około 3V a powinno być 5V. Tak wiec optotriak nawet sie nie włączał.

0
  • #6 16 Lip 2006 10:17
    konjo123
    Poziom 12  

Ok rozumiem problem z portem i za niskim napieciem, ale w dalszym ciagu nie czaje dlaczego spalil sie rezystor mimo ze uklad jest taki jak na oryginalnym schemacie :)

Generalnie po podlaczeniu ukladu do 230V bez podłączania do kompa tez na wyjsciach zarowek pojawia sie napiecie...

Aha mam jeszcze takie pytanko, bo tego nie zrozumialem do konca - po co jest rezystor 330ohm (i w ogole to połączenie) miedzy wyjsciem optotriaka a wyjsciem triaka?

--
    Pozdrowienia
    Konjo

0
  • #7 17 Lip 2006 22:44
    konjo123
    Poziom 12  

OK. Dalem sobie spokoj z rezystorem - kupie mocniejszy :)

Podlaczylem zarowke pod 1 kanal no i oczywiscie na porcie jest bez przerwy stan wysoki (a wlasnie => jak w ogole uklad nie jest podpiety do LPT to zarowka sie nie swieci wiec jest juz ok)

Program 111.exe albo test.exe (taki dosowy programik w ktorym sie wpisuje wartosc od 1 do 255) dziala i faktycznie zarowka miga. Niestety po skonczeniu dzialania tego programu stany są znowu wysokie na LPT.

Discolitez zalatwia te sprawe (nie ma stalego swiecenia sie zarowki), ale z kolei w ogole nie mryga a probowalem juz roznych ustawien...
    Co musze wybrac w komponencie DLOP Loader (z output) zeby to zadzialalo? Wybieralem DLO_AdvanceParallel378.dll i nic nie mryga a mam wrazenie ze to moze byc przyczyna...

--
    Pozdrowienia
    Konjo

0
  • #8 18 Lip 2006 10:50
    Uszol 1990
    Poziom 29  

DLO_AdvanceParallel378.dll
    DLO_InvertParallel378.dll
    Sprubuj na tych oczywiscie w DLOP LOADER i discolitez pro II
    pozdrawiam

0