Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy ten tłumik fm w torze tv pomoże?

20 Lip 2006 15:16 2045 7
  • Poziom 25  
    witam. wykonałem taką instalację: sygnał z anteny fm i wzmacniacza 16dB fm dociera do zwrotnicy. sygnał z anteny szerokopasmowej telewizyjnej z regulowanym wzmacniaczem trafia też do zwrotnicy. zsumowany sygnał do gniazda abonenckiego. radio odbiera mi wyśmienicie ale przez wzgląd że na dwóch stacjach pojawiły mi się duże faliste paski zmniejszyłem wzmocnienie we wzmacniaczu tv, tym w puszcze antenowej. stacje są niezakłócone ale troszeczkę śnieżą. chciałbym ponownie ustawić pełne wzmocnienie np. żeby mi teletekst nie przekłamywał ale zastanawia mnie jak wyeliminować te paski. mam pewną koncepcję. odbiór radio jest czysty nawet jak wzmacniacz tv był na całe 32dB więc tv "nie ma" nic do radia, ale chyba radio zakłóca mi wzmacniacz tv gdy ten pracuje na większym wzmocnieniu bo jednak przez zwrotnicę zbiera coś od anteny fm. czy pomoże mi pomiędzy zwrotnicą a anteną telewizyjną założenie tłumika który wytłumi mi częstotliwości poniżej powiedzmy 150-160MHz? zwrotnica przesyła napięcia do wzmacniaczy dopuszkowych. "masy" i "zasilanie" zawsze są "połączone" więc te wzmacniacze po prostu są ze sobą całkowicie połączone ale może to nie sprawa połączenia przez wzgląd na przesyłanie napięcia, tylko wystarczy taki tłumik częstotliwości? proszę wypowiedzcie się.
    fm88-108. tvp1 mam na 223,25MHz, tvp2 mam na 503,25MHz
    http://www.*****.com.pl/
    Moderowany przez sp5it:

Proszę o przestrzeganie regulaminu portalu. Dziękuję.

• Poziom 12  
    witam
    Jestem przekonany że sprawcą tej sytuacji jest szerokopasmowy wzmacniacz w antenie siatkowej. Jest on podwzbudzany przez silniejsze stacje w tym radiowe. Należało by się jego pozbyć i wzmacniać dopiero po wyrównaniu poszczególnych poziomów stacji. Przed wzmacniaczem należało by wyciąć pasmo radiowe. W wypadku dwóch stacji tv z jednego kierunku o diametralnie róznych poziomach sygnału, nalezało by zrównowazyć te poziomy do podobnej wartości (np regulowanym tłumikiem kanałowym) i dopiero wzmacniać (albo zastosować wzmacniacze kanałowe). No i oczywiście najlepszym rozwiazaniem byly by anteny Yagi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    witam kolegę "marek12349". dzięki za zainteresowanie. wezmę pod uwagę twoje rozwiązanie techniczne. być może nie ma innego sposobu na pozbycie się zakłóceń. swoją drogą zastanawia mnie ciągle ten tłumik. jeśli stacje radiowe o znacznie wzmocnionym sygnale podwzbudzaja mi wzmacniacz szerokopasmowy, to czy sytuacja mimo wszystko nie poprawi się jeśli po przewodzie ze zwrotnicy do wzmacniacza antenowego szerokopasmowego nie wytłumie jednak tych czestotliwości. wówczas chyba nie byłoby aż tak silne podwzbudzanie tego wzmacniacza? co kolega o tym sądzi? może podeślę schemat? dziękuję.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Nie napisałeś, czy jeżeli ominiesz zwrotnicę i podłączysz bezpośrednio telewizor pod antenę TV przy max wzmocnieniu także występuje ten efekt?? Jestem prawie przekonany, że tak będzie - dlatego jakiekolwiek działania już na poziomie instalacji wewnątrz mieszkania nic nie zmienią. Jaki masz obecnie założony wzm w antenie - może SWA 2000? zmień płytkę na słabszą o mniejszym wzmocnieniu - jeżeli to nie pomoże - to wtedy anteny kierunkowe i zwrotnica kanałowa.

Powodzenia
  • Poziom 12  
    Kolega ma rację, jeżeli zabudowany w puszce antenowej jest wzmacniacz i to on się podwzbudza to nic gmeranie w domu nie pomoże. Parę groszy generalnie trzeba w instalację zainwestować aby osiągnąć w miarę dobry wynik. W razie potrzeby mogę podpowiedzieć.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam, wg. mnie wystarczyłoby wymienić przedwzmacniacz w antenie UKF , na symetryzator i po sprawie . Potem dajesz wzmacniacz z regulacją najlepiej tego typu : http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=90&deal=Telmor , chyba że sygnał jest już dobry to nie trzeba tego typu wzmacniacza i wystarczy taki ( tańszy , a równie dobry ) na 4 Tv http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=115540929 , nie wiem jak wygąda instalacja tak więc więcej nie pomogę . Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 25  
    witam. w załączniku schemat instalacji. tak jak pisałem wcześniej i tak jak koledzy słusznie piszą wzmacniacz szerokopasmowy ulega podwzbudzeniu przez 16dB wzmacniacz radiowy. wymiana wzmacniacza w puszce radiowej raczej nie wchodzi w grę, gdyż klient nie słucha popularnych stacji radiowych (młodzieżowych) które dobrze odbierały, nawet na małych radiach z cd, a słucha programów polskiego radia, których odbiór jest dopiero w tej chwili na dobrym poziomie. możliwe że ich odbiór nie uległby pogorszeniu przy wzmacniaczu 12dB lub 8dB ale radio ma tu pewien priorytet. proponuję na przewodzie od anteny tv przychodzącym do zwrotnicy wstawić filtr (stosowany przy pakietyzacji w telewizjach kablowych ok. 18zł) aby wyciąć wszystko poniżej, powiedzmy, 180MHz. czy jest bardzo prawdopodobne że wówczas mogę znów ustawić na regulowanym wzmacniaczu 32dB pełne wzmocnienie? (jednak tvp1 w tej chwili lekko śnieży, a na 32dB obraz był bez śniegu tylko były paseczki faliste. Dziękuję.
  • Poziom 25  
    witam ponownie. miło poinformować mi kolegów że filtry które zastosowałem spisały się świetnie. przed ich zastosowaniem zwrotnica sumowała sygnały z anteny telewizyjnej i radiowej. obie wyposażone we wzmacniacze dopuszkowe. program pierwszy na 223,25MHz (ch12) pokryty pasami. zakłócenia nieznaczne obieły też stację polsat (ch59). na przewodzie z anteny ukf do zwrotnicy zastosowałem filtr dolnoprzepustowy 0-K06 (wycinając powyżej 174,25MHz). na przewodzie z anteny telewizyjnej do zwrotnicy zastosowałem filtr górnoprzepustowy K06-K69 (wycinając poniżej 174,25MHz). Nie pamiętam dokładnie położenia punktów przecięcia w filtrach. Tłumienie >40dB. Oba przesyłają napięcia do przedwzmacniaczy. Instalacja pracuje znakomicie. Radio 16dB, szerokopasmowa 32dB reg. Zamykam post.