Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta tablica rozdzielcza - zapraszam!!!

04 Sie 2006 11:31 14280 8
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie wszystkich odwiedzających.
    Jestem początkującym elektrykiem i chciałbym zaczerpnąć porady:
    Nigdy nie łączyłem tablicy rozdzielczej więc proszę pokierujcie mnie troche, mianowicie. Chcę założyć w pawilonie handlowym instalacje (mały pawilon 10m2). Jak narazie wisi tam tylko kabel. Chciałbym zamontować licznik a za nim małe zabezpieczenie tzn. oddzielny obwód na gniazda i oświetlenie no i chyba powinna być fr-ka. Myślę że na gniazda B16 wystarczy a na światło b10. Co do fr-ki to nie mam pojęcia czy powiina ona wystąpić a jeśli tak to proszę o jakiś symbol. Proszę Was o pomoc jak należałoby to prawidłowo podłączyć. Jeśli dobrze poczytałem to do licznika powinienem podłączyć faze wejscie i wyjscie oraz nautralny wejscie i wyjcie natomiast nie wiem co zrobić z przewodem PE. Czy powinien isc on poza licznikiem odrazu do tablicy. Prosze o jakis schemacik bądź dobre wytłumaczenie (co z czym i gdzie ma iść) Jak wspomniałem jestem początkujący ale za to jak najbardziej zamiłowany w instalacjach elektrycznych.
    Pozdrawiam wszystkich i dziękuję z góry za nauke.
  • Poziom 10  
    Witam samo podłączenie licznika wykonywane jest przez pracowników zakładu energetycznego, jeśli licznik ma być pod licznikiem mozesz to zrobić sam , przewód PN żółto-źelony możesz podłączyć bezpośrednio pod tablicę rozdzielczą , ten przewód nie bierze udziału w pomiarze energi przez licznik, pn wkorzystywany jest np. przy zabezpieczeniach różnicowo -prądowych (i o co chodzi z fr-ka)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Myślę że wystarczy Ci takie coś jak na rysunku poniżej.Mam nadzieję że jest to dla Ciebie czytelne.FR-ki nie prponuję.Możesz natomiast dać przed licznikiem S-kę(narysowana przerywaną linią)
    Zakładam oczywiście że jest to podlicznik i masz sieć TNS.
  • Poziom 10  
    Dziękuję bardzo za rysunek załączony przez ekaand. Jest on zrozumiały nie mniej jednak wolałbym aby ktoś mnie sprawdził czy dobrze go rozumuje :)
    Wyjście fazy z licznika idzie na różnicówke (z góry) a N (z dołu). Przewód PE bezpośrednio łączę z listwą w skrzynce i z niej wypuszczam prxzewody na gniazda i światło. Natomiast z różnicówki wypuszczam dwa przewody F (z góry) na bezpieczniki S (również podłączenie jest z góry). z różnicówki (na dole) wypuszczam również dwa przewody i łączę z "s-kami". Na końcu z B16 wypuszczam przewód który bezpośrednio wychodzi na gniazda (czyli faza z góry i N z dołu) i podobnie robie ze światłem.
    Jeśli mógłby ktoś sprawdzić moje myślenie byłbym wdzięczny.
    PS. czy różnicówka jest potrzebna i czy nie trzeba podłączać do niej przewodu PE.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    AES napisał:
    ...z różnicówki wypuszczam dwa przewody F (z góry) na bezpieczniki S (również podłączenie jest z góry). z różnicówki (na dole) wypuszczam przewód do listwy N (niebieskiej). Na końcu z B16 wypuszczam przewód który bezpośrednio wychodzi na gniazda (czyli faza z dołu wyłącznika S i N z listwy N) i podobnie robie ze światłem.
    ....
    PS. czy różnicówka jest potrzebna tak
    i czy nie trzeba podłączać do niej przewodu PE. nie
    Pozdrawiam

Dół i góra oczywiście umowne, na rysunku.
  • Poziom 10  
    Ok. Dziękuję za pomoc.
    Ostatnia prośba jeśli ktoś mógłby tylko spojrzeć i potwierdzić prawidłowość mojego myślenia byłbym wdzięczny:
    - przewód PE (bezpośrednio do listwy w tablicy rozdzielczej)
    - przewód N (do licznika wejście następnie z licznika wyjście po czym podłączam do RCD z góry. z dołu wychodzę i podłączam do listwy w tablicy.)
    - przewód L1 (do licznika oraz do RCD podbnie jak N, następnie na B16 i B10 z góry. z dołu wychodzę już na gniazda i oświetlenie)
    przewody wcześniej podłączone do listwyw tablicy rozdzielczej PE i N również wyprowadzam z listw i podłączam do gniazd i oświetlenia.
    Z góry dziękuję za sprawdzenie poprawności.
    Pozdrawiam wszystkich użytkowników
  • Moderator
    Wszystko jest OK temat chyba można zamknąć.
  • Poziom 10  
    Wszystko jasne i zrozumiałe nawet dla laika.
    Dziękuje i pozdrawiam