Witam.
Mam kilka pytań i proszę o pomoc.
Potrzebuję skonstruować miernik małych rezystancji (2-40Ω). Istnieją takie mierniki na rynku lecz albo są bardzo drogie albo nie spełniają moich oczekiwań. Otóż wykonuje pomiary transformatorów i często stoję przed problemem zbyt małego prądu pomiarowego którym charakteryzują się typowe multimetry. Istnieją co prawda mostki Thomsona i Wheatsona lecz niestety transformatory które mierzę posiadają dużą indukcyjność często uniemożliwiającą pomiar. Najlepszą metodą pomiarową jest metoda techniczna wykorzystujaca stare dobre prawo Ohma. Niestety to też jest dość uciążliwe (rozkładanie mierników, przewodów etc...)
Muszę więc skonstruować rodzaj zasilacza z woltomierzem i amperomierzem i źródłem prądu stałego którym może być pakiet np baterii R20. Dodatkowo też musi być ogranicznik prądu gdyż nie znam badanej rezystancji. Pytanie dotyczy: czy istnieje rodzaj ogranicznika prądu np do 1,00A z dokładnością 0,01A ? W tym momencie byłoby bardzo wygodnie odczytać wynik na woltomierzu (R=U/I) - wynik na woltomierzu byłby badaną rezystancją. Wymyśliłem sobie zastosować jako woltomierz i amperomierz jakieś gotowe kity na ICL7106.
Pytanie drugie dotyczy: układu, który sam stosując prawo Ohma wyświetlałby gotowy wynik w ohmach ?
Mam kilka pytań i proszę o pomoc.
Potrzebuję skonstruować miernik małych rezystancji (2-40Ω). Istnieją takie mierniki na rynku lecz albo są bardzo drogie albo nie spełniają moich oczekiwań. Otóż wykonuje pomiary transformatorów i często stoję przed problemem zbyt małego prądu pomiarowego którym charakteryzują się typowe multimetry. Istnieją co prawda mostki Thomsona i Wheatsona lecz niestety transformatory które mierzę posiadają dużą indukcyjność często uniemożliwiającą pomiar. Najlepszą metodą pomiarową jest metoda techniczna wykorzystujaca stare dobre prawo Ohma. Niestety to też jest dość uciążliwe (rozkładanie mierników, przewodów etc...)
Muszę więc skonstruować rodzaj zasilacza z woltomierzem i amperomierzem i źródłem prądu stałego którym może być pakiet np baterii R20. Dodatkowo też musi być ogranicznik prądu gdyż nie znam badanej rezystancji. Pytanie dotyczy: czy istnieje rodzaj ogranicznika prądu np do 1,00A z dokładnością 0,01A ? W tym momencie byłoby bardzo wygodnie odczytać wynik na woltomierzu (R=U/I) - wynik na woltomierzu byłby badaną rezystancją. Wymyśliłem sobie zastosować jako woltomierz i amperomierz jakieś gotowe kity na ICL7106.
Pytanie drugie dotyczy: układu, który sam stosując prawo Ohma wyświetlałby gotowy wynik w ohmach ?