Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ pomiaru małych rezystancji

PiotrM 02 Nov 2006 13:53 8120 10
 • #1
  PiotrM
  Level 22  
  Szukam jakiegoś układu (pomysłu) do pomiaru małych rezystancji
  np. pomiaru rezystancji styków
 • #2
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Musisz przepuszczać przez te styki prąd zmienny i za pomocą wzmacniaczy operacyjnych wzmacniać napięcie zmienne jakie się na nich odkłada.
 • #3
  henx
  Level 20  
  W Radioelektroniku 3/97 była przedstawiona przystawka do pomiaru małych rezystancji. Odczytywanie wyniku pomiaru za pomocą miliwoltomierza.
 • #4
  duzamasa
  Level 14  
  Do pomiaru małych rezystancji można wykorzystać metodę 4 - punktową. Polega ona na pomiarze napięcia, jakie się wytworzyło w wyniku przepływu prądu przez badaną rezystancję. W ten sposób można uniknąc wpływu na pomiar kiepskich kontaktów.
 • #5
  jiwaniuk
  Level 31  
  Jest taki miernik i teoria zwiazana z zasadą jego pracy, a nazywa się mostek Thompsona. Wpisz pytanie do Googla i on Ci odpowie, a przy okazji będziesz miał satysfakcję że zrobiłeś coś sam, a nie szukał jelenia który odwali za ciebie całą robotę. Nie będziesz też otrzymywał głupich odpowiedzi w rodzaju tego co napisał Dar.El.
  A potem jak już będziesz miał jakąś wiedzę na zadany temat i dalej bedziesz miał problemy to wtedy pytaj się, ale najpierw powiedz co wiesz w sprawie. (bo mimo, że to dział dla początkujących to nie zwalnia od myślenia i nie daje prawa do szukania murzyna, który za Ciebie wszystko zrobi).

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • #6
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  :arrow: jiwaniuk
  Coś ty taki ustawiony na nie :D ,wyluzuj trochę bo takie podejście szkodzi na zdrowie. Ciekawe jak byś zmierzył rezystancję elementu który ma około 2mΩ, ale prąd jaki przez niego może przepłynąć to max 100mA. Nie posiadasz wiedzy absolutnej i wiele jeszcze musisz się nauczyć, więc lepiej trochę delikatniej.
 • #7
  jiwaniuk
  Level 31  
  Dar.El nadal uważam, że napisałeś brdury. Odpowiedź na swoje pytanie otrzymałeś w moim poprzednim poście. Może naucz się czytać ze zrozumieniem to co piszą inni, a nie wysyłaj innych do szkoły.
  I może wyjaśnisz mi i innym użytkownikom forum jak chcesz mierzyć rezystancję za pomocę napięcia zmiennego (chyba że dla Ciebie rezystancja i impedancja to to samo (a wtedy patrz akapit wyżej).

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Helpful post
  #8
  Dar.El
  Level 40  
  Miernik ma konstrukcję zbliżoną do tych które mierzą ESR kondensatorów elektrolitycznych. Do tych pomiarów nie używa się dużych prądów a mierzy się rezystancję poniżej 1Ω. Całkiem niedawno oglądałem schemat ale to chyba było w pracy ponieważ teraz w historii nie mogę znaleźć. Może jutro.
  ------------------------------------------------------
  3.11.06
  Link do schematu układu pomiaru małych rezystancji za pomocą napięcia zmiennego.
  http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/artykuly-male_rezystancje.html
 • #9
  irek2
  Level 40  
  jiwaniuk nie wprowadzaj zametu bo Dar.EI ma racje. Miliomomierze pracuja wlasnie na napieciu zmiennym ktore latwo wzmocnic z bardzo duza precyzja w porownaniu ze wzmocnieniem napiecia stalego ktoro jest problematyczne.
  Poszukaj sobie opisu takiego miernika w sieci a zobaczysz na jakiej czestotliwosci pracuje (sa do tego odpowiednie normy) To ze przy okazji miernik mierzy impedancje to inna sprawa ale przeciez kazdy wiec ze uzywa sie go do pomiaru rezystorow a nie rezystancji cewek glosnikow.

  A co do pytania to jesli to ma byc jednorazowy pomiar to wystarczy zmierzyc ta rezystancje metoda techniczna. Obliczajac rezystancje z pradu i napiecia wystepujacego na styku. Jest to o tyle dobry pomiar ze mozna go przeprowadzic w prawdziwych warunkach w ktorych bedzie pracowal styk. Ciekawe co to za styk?
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeśli chodzi o wzmacnianie małych napięć DC, to ICL7650 o ile pamiętam ma napięcie niezrównoważenia 1uV...

  Ale przy sporych prądach DC pojawi się inny problem: zjawiska termoelektryczne, w jednym miejscu będzie się
  nagrzewać, w innym chłodzić, to wytworzy jakieś napięcia, i zafałszuje pomiar... z tego powodu lepiej zmiennym.
  Chyba, że - jak zauważył irek2 - interesuje nas jaki to opór wykaże dla prądu stałego - może być inny. ;)

  No i oczywiście pomiar czterozaciskowy (oddzielne prądowe i napięciowe), żeby się nie dodała oporność styków.